Najpopularniejsza gra fabularna świata dostępna za darmo w sieci
Firma Wizards of the Coast nieodpłatnie udostępniła na swojej stronie internetowej podstawową wersję zasad swojej flagowej gry fabularnej Dungeons & Dragons, której 5. edycja wydana została pod koniec 2014 r. To najnowsza odsłona najsilniejszej marki na rynku gier fabularnych.
"Dungeons & Dragons" to najstarsza, a zarazem najpopularniejsza niekomputerowa gra fabularna (tabletop RPG) na świecie. Pierwotna wersja gry "D&D" ukazała się w formie książkowej w 1974 roku - była to pierwsza komercyjna gra RPG. Firma Wizards of the Coast, aktualny właściciel praw do tytułu, jesienią ubiegłego roku opublikowała trzy podręczniki podstawowe do najnowszej, piątej edycji gry.
Równolegle z trzema podstawowymi książkami zasad ("Player's Handbook", "Monster Manual" i "Dungeon Master's Guide"), z okazji 40-lecia marki ukazała się okrojona, pozbawiona ilustracji cyfrowa wersja gry, nieodpłatnie dostępna na stronie wydawcy w formie plików PDF. Teraz firma udostępniła zaktualizowane zasady "Basic D&D" również w wygodnej w użyciu wersji online.
Publikacja "D&D 5E" (nazywanej również "D&D Next") była największym wydarzeniem roku na rynku gier fabularnych. Bezpośrednio po premierze "Player's Handbook" (głównej książki z zasadami) do "D&D 5E", pozycja ta przez dwa dni z rzędu zajmowała pierwsze miejsce na liście książkowych bestsellerów serwisu Amazon.
Od pierwszego wydania gry z serii "D&D" nieustannie utrzymują się na szczytach list najchętniej kupowanych gier fabularnych na świecie. Na zasadach różnych jej wersji oparte były liczne kultowe gry komputerowe, m.in. serie "Baldur's Gate" i "Neverwinter Nights". Ich współczesne reedycje zdobywają sobie obecnie popularność na tabletach i urządzeniach mobilnych.
Wizards of the Coast jest częścią Hasbro, jednej z największych korporacji produkujących gry i zabawki. Dzięki markom takim jak "Magic: the Gathering" i "Dungeons & Dragons", WotC utrzymuje się na liście 10 najważniejszych spółek zaangażowanych w rynek hobbystyczny (komiksy, gry towarzyskie i akcesoria), obok takich gigantów jak Marvel czy DC. Aktualnym polskim dystrybutorem produktów WotC jest firma CD Projekt. Dotychczas nie ma informacji o planach polskiego wydania piątej edycji "Dungeons & Dragons".
W języku polskim ukazały się dotychczas trzy wersje gry fabularnej "Dungeons & Dragons": "AD&D 2E" oraz "D&D 3E" i "D&D 4E". Szczególnie trzecia edycja "D&D" wydawana w latach 2000-2007 (w Polsce od 2002 r.) była światowym i lokalnym przebojem. Za pośrednictwem "Pathfinder RPG" (Paizo) pozostaje obecna na rynku jako bezpośredni konkurent oficjalnej linii wydawniczej. (PAP)
Zobacz także
Najpopularniejsze gadżety technologiczne 2014: iPhone 6 na czele stawki
2014-12-29, 11:49iPhone 6, Samsung Galaxy S5 i Galaxy Note 4 najbardziej pożądanymi gadżetami 2014 roku - wynika z rankingu serwisu Yahoo Tech. Zestawienie opracowano na podstawie analizy zapytań wyszukiwarki tej firmy. Czytaj dalej »
Nowoczesne auta narażone na cybernetycznych włamywaczy
2014-12-27, 16:46Nowoczesne samochody naszpikowane elektroniką są podatne na włamania tak samo, jak telefony komórkowe, a z czasem będą jeszcze bardziej - ostrzega Edmund King, przewodniczący organizacji Automobile Association (AA), w wywiadzie dla… Czytaj dalej »
Niezwykłe właściwości zwykłych płynów - okiem naukowców
2014-12-27, 15:34Świąteczno-noworoczny czas to dobra okazja do kontemplacji zjawisk fizycznych związanych z zachowaniem płynów. Naukowcy od lat z uwagą przyglądają się np. herbacie, kawie czy piwu i z tych obserwacji wysnuwają interesujące wnio… Czytaj dalej »
Ekspert: polski rynek e-booków to wciąż nisza do zagospodarowania
2014-12-27, 11:04Polski rynek e-booków to wciąż nisza do zagospodarowania - mówi PAP Robert Drózd, założyciel bloga 'Swiat Czytników' poświęconego elektronicznym książkom i urządzeniom do ich odczytu. Dużą przeszkodą w jej rozwoju jest niska… Czytaj dalej »
Olsztyńscy naukowcy opracowali innowacyjną metodę rozrodu ryb
2014-12-25, 15:55Innowacyjną metodę pozyskiwania ikry od ryb słodkowodnych, polegającą na wypychaniu jej sprężonym gazem z wnętrza ryby, opracowali olsztyńscy naukowcy z Polskiej Akademii Nauk. Zastępuje ona tradycyjny sposób ręcznego pozyskiwania… Czytaj dalej »