Najpopularniejsza gra fabularna świata dostępna za darmo w sieci
Firma Wizards of the Coast nieodpłatnie udostępniła na swojej stronie internetowej podstawową wersję zasad swojej flagowej gry fabularnej Dungeons & Dragons, której 5. edycja wydana została pod koniec 2014 r. To najnowsza odsłona najsilniejszej marki na rynku gier fabularnych.
"Dungeons & Dragons" to najstarsza, a zarazem najpopularniejsza niekomputerowa gra fabularna (tabletop RPG) na świecie. Pierwotna wersja gry "D&D" ukazała się w formie książkowej w 1974 roku - była to pierwsza komercyjna gra RPG. Firma Wizards of the Coast, aktualny właściciel praw do tytułu, jesienią ubiegłego roku opublikowała trzy podręczniki podstawowe do najnowszej, piątej edycji gry.
Równolegle z trzema podstawowymi książkami zasad ("Player's Handbook", "Monster Manual" i "Dungeon Master's Guide"), z okazji 40-lecia marki ukazała się okrojona, pozbawiona ilustracji cyfrowa wersja gry, nieodpłatnie dostępna na stronie wydawcy w formie plików PDF. Teraz firma udostępniła zaktualizowane zasady "Basic D&D" również w wygodnej w użyciu wersji online.
Publikacja "D&D 5E" (nazywanej również "D&D Next") była największym wydarzeniem roku na rynku gier fabularnych. Bezpośrednio po premierze "Player's Handbook" (głównej książki z zasadami) do "D&D 5E", pozycja ta przez dwa dni z rzędu zajmowała pierwsze miejsce na liście książkowych bestsellerów serwisu Amazon.
Od pierwszego wydania gry z serii "D&D" nieustannie utrzymują się na szczytach list najchętniej kupowanych gier fabularnych na świecie. Na zasadach różnych jej wersji oparte były liczne kultowe gry komputerowe, m.in. serie "Baldur's Gate" i "Neverwinter Nights". Ich współczesne reedycje zdobywają sobie obecnie popularność na tabletach i urządzeniach mobilnych.
Wizards of the Coast jest częścią Hasbro, jednej z największych korporacji produkujących gry i zabawki. Dzięki markom takim jak "Magic: the Gathering" i "Dungeons & Dragons", WotC utrzymuje się na liście 10 najważniejszych spółek zaangażowanych w rynek hobbystyczny (komiksy, gry towarzyskie i akcesoria), obok takich gigantów jak Marvel czy DC. Aktualnym polskim dystrybutorem produktów WotC jest firma CD Projekt. Dotychczas nie ma informacji o planach polskiego wydania piątej edycji "Dungeons & Dragons".
W języku polskim ukazały się dotychczas trzy wersje gry fabularnej "Dungeons & Dragons": "AD&D 2E" oraz "D&D 3E" i "D&D 4E". Szczególnie trzecia edycja "D&D" wydawana w latach 2000-2007 (w Polsce od 2002 r.) była światowym i lokalnym przebojem. Za pośrednictwem "Pathfinder RPG" (Paizo) pozostaje obecna na rynku jako bezpośredni konkurent oficjalnej linii wydawniczej. (PAP)
Zobacz także
Szef Tesli: przyszłość motoryzacji należy do autonomicznych samochodów
2015-03-19, 18:40Szef Tesli Elon Musk uważa, że przyszłość motoryzacji należy do samochodów autonomicznych, a za około 20 lat ludzie mogą otrzymać zakaz prowadzenia pojazdów poruszających się po drogach. W jego ocenie człowiek stanowi za duże… Czytaj dalej »
Eksperci: internet rzeczy to duża szansa, ale niesie pewne zagrożenia
2015-03-19, 14:59Internet rzeczy, oprócz wielu udogodnień w życiu codziennym czy przemyśle, niesie za sobą pewne zagrożenia - przekonywali uczestnicy konferencji Cisco Forum w Zakopanem. Czytaj dalej »
Bieg przez pustynię, fizyka w kuchni i pomoc trzmielom - na TEDx w Warszawie
2015-03-18, 17:14Czego może nauczyć maraton przez pustynię? Czy człowiek z tabletem jest prawdziwie kreatywny? Jak w zwykłej kuchni obudzić w sobie fizyka? - to niektóre z tematów środowej konferencji TEDx, zorganizowanej w Warszawie pod hasłem 'The… Czytaj dalej »
Oculus Rift jednak nie w tym roku?
2015-03-18, 10:14Technologia rzeczywistości wirtualnej znalazła się w centrum zainteresowania liderów branży komputerowej. Tymczasem data premiery komercyjnej wersji gogli do wirtualnej rzeczywistości Oculus Rift może ulec opóźnieniu - wynika z wypowiedzi… Czytaj dalej »
Powstanie Polska Platforma Innowacyjnej Neuromedycyny "InnoNeuroMed"
2015-03-17, 18:30Przedstawiciele najważniejszych polskich placówek naukowych oraz firm farmaceutycznych podpisali we wtorek umowę dotyczącą utworzenia Polskiej Platformy Innowacyjnej Neuromedycyny 'InnoNeuroMed'. Dzięki niej mogą powstać nowe leki… Czytaj dalej »