Najpopularniejsza gra fabularna świata dostępna za darmo w sieci
Firma Wizards of the Coast nieodpłatnie udostępniła na swojej stronie internetowej podstawową wersję zasad swojej flagowej gry fabularnej Dungeons & Dragons, której 5. edycja wydana została pod koniec 2014 r. To najnowsza odsłona najsilniejszej marki na rynku gier fabularnych.
"Dungeons & Dragons" to najstarsza, a zarazem najpopularniejsza niekomputerowa gra fabularna (tabletop RPG) na świecie. Pierwotna wersja gry "D&D" ukazała się w formie książkowej w 1974 roku - była to pierwsza komercyjna gra RPG. Firma Wizards of the Coast, aktualny właściciel praw do tytułu, jesienią ubiegłego roku opublikowała trzy podręczniki podstawowe do najnowszej, piątej edycji gry.
Równolegle z trzema podstawowymi książkami zasad ("Player's Handbook", "Monster Manual" i "Dungeon Master's Guide"), z okazji 40-lecia marki ukazała się okrojona, pozbawiona ilustracji cyfrowa wersja gry, nieodpłatnie dostępna na stronie wydawcy w formie plików PDF. Teraz firma udostępniła zaktualizowane zasady "Basic D&D" również w wygodnej w użyciu wersji online.
Publikacja "D&D 5E" (nazywanej również "D&D Next") była największym wydarzeniem roku na rynku gier fabularnych. Bezpośrednio po premierze "Player's Handbook" (głównej książki z zasadami) do "D&D 5E", pozycja ta przez dwa dni z rzędu zajmowała pierwsze miejsce na liście książkowych bestsellerów serwisu Amazon.
Od pierwszego wydania gry z serii "D&D" nieustannie utrzymują się na szczytach list najchętniej kupowanych gier fabularnych na świecie. Na zasadach różnych jej wersji oparte były liczne kultowe gry komputerowe, m.in. serie "Baldur's Gate" i "Neverwinter Nights". Ich współczesne reedycje zdobywają sobie obecnie popularność na tabletach i urządzeniach mobilnych.
Wizards of the Coast jest częścią Hasbro, jednej z największych korporacji produkujących gry i zabawki. Dzięki markom takim jak "Magic: the Gathering" i "Dungeons & Dragons", WotC utrzymuje się na liście 10 najważniejszych spółek zaangażowanych w rynek hobbystyczny (komiksy, gry towarzyskie i akcesoria), obok takich gigantów jak Marvel czy DC. Aktualnym polskim dystrybutorem produktów WotC jest firma CD Projekt. Dotychczas nie ma informacji o planach polskiego wydania piątej edycji "Dungeons & Dragons".
W języku polskim ukazały się dotychczas trzy wersje gry fabularnej "Dungeons & Dragons": "AD&D 2E" oraz "D&D 3E" i "D&D 4E". Szczególnie trzecia edycja "D&D" wydawana w latach 2000-2007 (w Polsce od 2002 r.) była światowym i lokalnym przebojem. Za pośrednictwem "Pathfinder RPG" (Paizo) pozostaje obecna na rynku jako bezpośredni konkurent oficjalnej linii wydawniczej. (PAP)
Zobacz także
Polka po raz pierwszy zdobyła prestiżową World Summit Youth Award
2015-06-18, 12:20Aleksandra Zemke, jako pierwsza Polka w historii, zdobyła prestiżową nagrodę World Summit Youth Award (WSYA), przyznawaną najlepszym projektom wykorzystującym internet i nowe technologie do wspierania wyznaczonych przez ONZ Milenijnych… Czytaj dalej »
Wikipedia nagrodzona nagrodą księżniczki Asturii
2015-06-17, 17:34Wikipedii, popularnej internetowej encyklopedii tworzonej przez internautów, przyznano w środę nagrodę księżniczki Asturii za 'demokratyczną, otwartą i uczestniczącą' metodę tworzenia encyklopedii dostępnej w całym świecie. Czytaj dalej »
Polscy naukowcy pomogą obejrzeć Słońce z bliska
2015-06-17, 08:11Naukowcy już wkrótce będą mogli obejrzeć Słońce z tak bliska, jak nigdy dotąd. Umożliwi to sonda Solar Orbiter, której zadaniem będzie m.in. badanie rozbłysków na Słońcu. Znajdzie się na niej teleskop STIX zbudowany m.in. w… Czytaj dalej »
10 mln cyberataków miesięcznie na rządową agencję ds. personelu w USA
2015-06-16, 20:28Szefowa rządowej agencji ds. personelu (Office of Personnel Management - OPM) Katherine Archuleta powiedziała we wtorek przed komisją Kongresu USA, że OMP blokuje miesięcznie 10 mln cyberataków na swą sieć komputerową. Czytaj dalej »
Ekspert: wykorzystanie internetu w psychoterapii to przyszłość
2015-06-15, 12:09Wykorzystanie internetu w psychoterapii to przyszłość, może rozwiązać problem ograniczonej dostępności pomocy psychologicznej - mówi PAP prof. Roman Cieślak z Uniwersytetu SWPS. Polscy psycholodzy chcieliby w Polsce wdrożyć takie… Czytaj dalej »