Prototyp pojazdu Google pojawi się na drogach Północnej Kalifornii w 2015 r.
Nie posiada kierownicy, drążka zmiany biegów czy pedału gazu - Google poinformował o zakończeniu prac nad prototypem w pełni autonomicznego pojazdu. Przez ostatnie miesiące pojazd testowano go na zamkniętych torach, w 2015 r. odbędą się testy na publicznych drogach Północnej Kalifornii.
Dokładna data testów nie została dotąd ujawniona. Pojazd, po raz pierwszy zaprezentowany w maju ubiegłego roku, napędzany jest silnikiem elektrycznym, co pozwala na osiągnięcie prędkości około 40 km/h. Samochód małych rozmiarów przypomina modele Smart produkowane przez koncern Daimler AG.
Google posiada duże doświadczenie w zakresie projektowania częściowo autonomicznych pojazdów. Od kilku lat firma modyfikuje modele popularnych producentów, m.in. Toyota, Lexus, by prowadzić testy swoich systemów map i nawigacji. Do 2014 r. samochody te przejechały już po publicznych drogach ponad milion kilometrów. Jednak nie były one pojazdami w pełni autonomicznymi - w kabinie zawsze znajdował się kierowca, który w każdej chwili mógł przejąć kontrolę nad samochodem.
Obecnie wiele firm wprowadza rozwiązania umożliwiające częściową autonomiczność pojazdów: BMW, Mercedes-Benz, Cadillac, Nissan, Tesla i inne, jednak to Google podjęło się skonstruowania i wprowadzenia na rynek w pełni autonomicznego samochodu w bliskim horyzoncie czasowym. Prawo czterech stanów USA już dziś pozwala autonomicznym samochodom poruszać się po publicznych drogach: Michigan, Kalifornia, Floryda i Nevada.
Prace nad samojezdnymi pojazdami nabrały tempa dzięki konkursom Grand Challenge i Urban Challenge amerykańskiej Agencji Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności (DARPA), prowadzonych w latach 2004-2007. W konkursach wzięły udział zespoły inżynierów z najlepszych amerykańskich uczelni i firm, dzięki czemu rynek dostrzegł potencjał komercjalizacyjny dla tej technologii. (PAP)
Zobacz także
Specjaliści nowych technologii z całego świata spotkają się w Polsce
2014-11-26, 09:39W dniach 3 - 4 grudnia na Stadionie Narodowym w Warszawie odbędzie się ICT Summit - jedna z największych konferencji technologicznych w Polsce. Ponad 850 gości i prelegentów przez dwa dni rozmawiać będzie o rozwoju środowiska start-upowego… Czytaj dalej »
Polska zaangażuje się w tworzenie silnego źródła neutronów w Szwecji
2014-11-25, 16:00Rząd poparł we wtorek udział Polski w projekcie budowy i funkcjonowania Europejskiego Źródła Spalacyjnego (ESS) w charakterze członka-założyciela. Powstające w Szwecji ESS ma być najsilniejszym na świecie źródłem neutronów… Czytaj dalej »
Drony pomagają chronić przed złodziejami ładunki PKP Cargo
2014-11-24, 11:49PKP Cargo korzysta z dronów, aby zabezpieczyć się przed kradzieżami transportowanych ładunków, głównie węgla - poinformowała spółka w komunikacie. W pierwszych 10 miesiącach 2014 r. przewoźnik odnotował prawie 900 kradzieży… Czytaj dalej »
Wirus Regin od lat szpieguje rządy, firmy i osoby prywatne
2014-11-24, 11:49O wykryciu bardzo groźnego wirusa komputerowego poinformowała firma Symantec, zajmująca się problematyką bezpieczeństwa w sieci. Nazywa się Regin i od kilku lat szpieguje rządy, ośrodki naukowo-badawcze, linie lotnicze, firmy telekomunikacyjne… Czytaj dalej »
Europejska Agenda Cyfrowa - jeden z siedmiu filarów strategii rozwoju UE
2014-11-23, 11:55Europejska Agenda Cyfrowa (EAC) to przyjęty przez UE plan rozwoju sektora ICT do roku 2020 r. Jednym z jej celów jest powszechny dostęp do szerokopasmowego internetu, zatem wypływ na jej realizację w Polsce będzie miała ogłoszona przez… Czytaj dalej »