Inauguracja Internetowego Polskiego Słownika Biograficznego
To dzieło ważne dla tożsamości narodu, tożsamości naszego państwa i naszego wspólnego dorobku - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas inauguracji Internetowego Polskiego Słownika Biograficznego. Uroczystość odbyła się w Warszawie.
Komorowski wziął udział w inauguracji Internetowego Polskiego Słownika Biograficznego (http://ipsb.nina.gov.pl) udostępnionego przez Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA). To ogólnodostępna internetowa biblioteka multimedialna poświęcona najwybitniejszym postaciom, które wpłynęły na historię Polski.
Podstawę serwisu stanowi 49-tomowy Polski Słownik Biograficzny, zawierający 27,3 tys. haseł, wydawany od 1935 r. przez Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk i Polską Akademię Umiejętności.
Prezydent podziękował za przedłużenie funkcjonowania Polskiego Słownika Biograficznego, którego funkcję ma pełnić teraz Internetowy Polski Słownik Biograficzny. "Oprócz przedłużenia tego wspaniałego dzieła mamy ewidentny rozwój formy, która ma kapitalne znaczenie dla tego, czy Słownik pozostanie atrakcyjny, czy będzie docierał do młodych następnego pokolenia, które ma już inne przyzwyczajenia, inny sposób szukania prawdy o sobie, szukania wiedzy o własnym narodzie, państwie, ma inne potrzeby" - mówił Komorowski.
Jego zdaniem Polski Słownik Biograficzny to "niebywałe dzieło, które jest odbiciem tego, jak my sami siebie widzimy". W jego ocenie Internetowy Polski Słownik Biograficzny to dzieło zupełnie nowe, które ma szansę trafić nie tylko do amatorów czy do profesjonalistów, ale dzięki internetowi "praktycznie do każdego".
"Jestem przekonany, że to będzie dzieło nigdy niekończące się, zarówno pod względem uzupełnienia treści, ale także szukania coraz nowszych form" - mówił Komorowski. Wyraził też nadzieję, że słownik będzie miał coraz bardziej atrakcyjną formę, dzięki której dotrze do następnych pokoleń.
Wiceprezes Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, autor projektu Michał Komar podkreślił, że dzięki Internetowemu Polskiemu Słownikowi Biograficznemu uczniowie, studenci, nauczyciele szkół i uczelni wyższych otrzymują "instrument, dzięki któremu poznawanie dziejów Rzeczpospolitej może stać się powszechną przygodą intelektualną".
"Poznawanie w jednym miejscu dziejów nauki, kultury, techniki, wojskowości, życia społecznego. Zgodnie z założeniami twórców ten Słownik nigdy ma nie być zakończony, ma trwać razem z Rzeczpospolitą, a więc wciąż jest i będzie w budowie" - zaakcentował Komar.
Wojciech Woźniak, dyrektor Narodowego Archiwum Cyfrowego, partnera projektu zaznaczył, że materiały archiwalne to podstawowe źródło, do którego sięga każdy historyk.
"Większość to dokumentacja w postaci źródeł pisanych. Ale nie możemy zapominać, że materiały archiwalne to dokumentacja zapisana także w inny sposób. Chcemy by Słownik był również wzbogacony o nowe wartości, o obrazy fotograficzne jakie przekazujemy z NAC. Mamy nadzieję, że dzięki fotografiom, które znajdą się przy biogramach poszczególnych osób opisanych w Słowniku stanie się on bardziej dostępny" - powiedział Woźniak.
Michał Kleiber, prezes PAN, również partnera projektu, zaznaczył, że jego historia jest bardzo ciekawa. "Bo jest bardzo długa i stanowi obicie historii całego naszego kraju. Pasjonująca jest jego misja, czyli zbieranie i publikowanie biogramów wybitnych, nieżyjących Polaków czy osób związanych z Polską, a także szeroko rozumiana historia, którą niesie w sobie niesłychany potencjał edukacyjny zwłaszcza dla osób w mniejszych miejscowościach, a jego zasięg dzięki internetowi stał się ogromny" - dodał Kleiber.
Obecnie w Internetowym Polskim Słowniku Biograficznym znajduje się blisko 4,8 tys. biogramów, nowe hasła mają przybywać sukcesywnie aż do publikacji wszystkich ponad 27 tys. biogramów znajdujących się w papierowej wersji Słownika. W planach jest wersja anglojęzyczna serwisu oraz aplikacje dla urządzeń mobilnych.
Honorowy patronat nad Internetowym Polskim Słownikiem Biograficznym objął prezydent Bronisław Komorowski. (PAP)
Zobacz także
Zaprezentowano dysk Blu-ray, który przechowa dane przez 2 tys. lat
2015-02-11, 13:05Firma Verbatim zaprezentowała nowy dysk optyczny Blu-ray o pojemności 100 GB, który jej zdaniem ma przechowywać dane przez 2 tys. lat. Nowy M-DISC ma być dostępny w sprzedaży pod koniec lutego i stanowić alternatywę dla przechowywania… Czytaj dalej »
Szef Apple: smartwatch zmobilizuje do aktywności fizycznej
2015-02-11, 10:01Szef koncernu Apple Tim Cook zapowiedział, że debiutujący na rynku smartwatch będzie motywował użytkowników do zwiększenia aktywności fizycznej. W przypadku zbyt długiego siedzenia urządzenie przypomni o konieczności wstania i… Czytaj dalej »
Statek transportowy Dragon powrócił na Ziemię
2015-02-11, 09:09Prywatny statek kosmiczny Dragon powrócił z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) na Ziemię. Jak poinformowała we wtorek czasu lokalnego amerykańska agencja kosmiczna NASA, Dragon wylądował z pomocą spadochronu na Pacyfiku, w pobliżu… Czytaj dalej »
Festiwal filmów kręconych z dronów [wideo]
2015-02-10, 20:05W Nowym Jorku odbywa się I Festiwal Filmów Kręconych z Dronów. Czytaj dalej »
Szefowa UKE: rozpoczęła się aukcja częstotliwości LTE
2015-02-10, 10:21We wtorek rozpoczęła się aukcja częstotliwości superszybkiego internetu LTE - poinformowała PAP szefowa UKE Magdalena Gaj. W licytacji uczestniczy sześciu operatorów: Orange Polska, P4 (Play), Hubb Investments, T-Mobile Polska, Polkomtel… Czytaj dalej »