Usługa Google News już niedostępna w Hiszpanii
Zgodnie z zapowiedzią Google zamknął w Hiszpanii swą usługę Google News - linki do treści medialnych z fragmentami tekstów. To skutek uchwalonej w tym kraju ustawy, która nakazuje wydawcom pobieranie od internetowego giganta opłat za tę działalność.
Wspomniana ustawa wchodzi w życie od stycznia. Google na próżno argumentował, że nie zarabia na tej usłudze, ponieważ nie wiąże jej z reklamami.
"Z ubolewaniem ogłaszamy, że z powodu ostatnich zmian w hiszpańskich przepisach Google News zostało zamknięte w Hiszpanii i że publikacje hiszpańskich wydawców nie będą już ukazywały się w Google News" - czytamy na stronie internetowej, gdzie dotychczas dostępne były linki do artykułów. Decyzję w tej sprawie Google ogłosił w ubiegłym tygodniu.
"Nowa ustawa nakazuje hiszpańskim wydawcom, niezależnie od tego czy chcą to robić czy też nie, pobieranie opłat od serwisów takich jak Google News, które pokazują choćby najmniejszy fragment ich publikacji. Sam Google News nie generuje przychodów (nie pokazujemy reklam na tej stronie internetowej), więc nowe podejście jest nie do utrzymania" - napisał Google.
Przedstawiciele giganta wskazywali wcześniej, że wydawcy sami mogą decydować, czy ich materiały mają być uwzględniane w Google News, czy nie. Podkreślali zarazem, że ogromna większość wydawców opowiada się za tą usługą, ponieważ kieruje ona internautów do ich portali, co z kolei korzystnie wpływa na generowanie wpływów z reklam.
Przedstawiciel Google w Hiszpanii Richard Gingras zapewniał również, że serwis nie dyskryminuje mały partali - umieszcza linki zarówno do artykułów w czołowych gazetach jak i tych w prasie regionalnej.
Hiszpańska ustawa na temat własności intelektualnej, nazywana potocznie Google Tax (podatek Google'a), nie określa, ile Google miałby płacić wydawcom za linki do ich artykułów.
Rząd w Madrycie zapewniał w ubiegłym tygodniu, że mimo nieobecności Google News "w Hiszpanii zagwarantowany będzie dostęp do informacji w internecie", gdyż artykuły nadal będą dostępne bezpośrednio na stronach internetowych gazet oraz w wyszukiwarkach.
Nowa ustawa określana jest też jako podatek AEDE, od nazwy stowarzyszenia reprezentującego wydawców gazet, które domagało się jej uchwalania. Mimo to w czwartek stowarzyszenie to wyraziło zaniepokojenie planami zamknięcia Google News, stwierdzając, że "bez wątpienia będzie to miało negatywne skutki". AEDE zapewniło, że chciałoby negocjować z Google i wyraziło opinię, że "najwięcej stracą na tym same media".
Internetowy gigant jest często krytykowany w UE; Komisja Europejska prowadzi dochodzenie antymonopolowe w sprawie tej firmy.
W Niemczech o korzyściach, płynących z udziału w Google News przekonało się m.in. wielkie wydawnictwo Axela Springera. Usiłowano zablokować pojawianie się w Google News linków do artykułów w najlepiej sprzedających się elektronicznych tytułach - welt.de, computerbild.de, sportbild.de i autobild.de. Szybko okazało się jednak, że bez Google News zainteresowanie tymi portalami gwałtownie maleje. Szef wydawnictwa Mathias Doepfner przyznał, że Axel Springer "sam wystrzeliłby się z rynku", gdyby obstawał przy domaganiu się od Google'a płacenia za linki w Google News.
Tymczasem we Francji Google i wydawcy prasowi porozumieli się w 2013 r. w sprawie podziału wpływów z reklam.
Jak pisze agencja EFE, początki serwisu sięgają zamachów z 11 września 2001 r., gdy jeden z pracowników Google skarżył się na brak informacji w wyszukiwarce na temat ataków na bliźniacze wieże. Obecnie Google News ma ok. 70 wersji w 35 językach. (PAP)
Zobacz także
Konsultacje polsko-niemieckie: wspólna walka z cyberprzestępczością
2015-05-03, 15:00Następstwem polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych ma być m.in. wspólna walka z cyberprzestępczością, współpraca w wykorzystaniu nowoczesnych technologii w administracji, a także lepsza kooperacja służb policyjnych, granicznych… Czytaj dalej »
Polscy inżynierowie kończą prace nad laserową drukarką 3D
2015-05-03, 11:34Sinterit, firma założona przez polskich inżynierów, finalizuje prace nad drukarką 3D wykorzystującą innowacyjną technologię laserową, która umożliwia bardzo dokładny wydruk elementów: całych ruchomych mechanizmów, elastycznych… Czytaj dalej »
Opracowano technologię niewidocznego ogniwa słonecznego wbudowanego w ekran
2015-05-02, 16:43Sunpartner Technologies opracowało ogniwo słoneczne, które może być instalowane jako niewidzialna warstwa w dowolnym typie ekranów urządzeń mobilnych. Firma otrzymała za tę innowację nagrodę 'Best Technical Development within Energy… Czytaj dalej »
System, który przejmie sterowanie samolotem testowany był na Podkarpaciu
2015-05-02, 11:05Po niedawnej katastrofie samolotu Germanwings w Alpach niemieccy kontrolerzy lotów chcą wprowadzenia rozwiązań technicznych, które umożliwią sterowanie maszyną z ziemi. Punktem wyjścia do tych prac mogą być próby, jakie przeprowadzili… Czytaj dalej »
Branżę elektroniki drukowanej czeka wzrost
2015-04-30, 12:54Układy elektroniczne, panele słoneczne, czujniki, wyświetlacze - to tylko przykładowe produkty, które już wkrótce będą wytwarzane w technologii druku cyfrowego - przewidują eksperci. A to pozwoli na spadek kosztów, przyśpieszenie… Czytaj dalej »