Prymas Polski założył konto na Twitterze
We wtorek ruszył oficjalny profil prymasa Polski na Twitterze. W pierwszym tweecie abp Wojciech Polak życzył, "aby adwentowe przygotowanie do Bożego Narodzenia było pełne radosnego oczekiwania na spotkanie z Chrystusem".
Konto @Prymas_Polski we wtorek tuż po starcie i po opublikowaniu pierwszego tweeta miało kilkudziesięciu obserwujących. Abp. Polak powiedział PAP, że dzięki obecności na Twitterze liczy na dotarcie do młodego pokolenia, użytkowników portali społecznościowych.
"Nie mam ambicji i nie mam zamiaru odnosić się do współczesnych wydarzeń tak, jak to robią np. politycy. Chcę pokazywać, jak różne sytuacje można rozwiązywać przy pomocy przesłania Dobrej Nowiny" - powiedział we wtorek PAP prymas.
Abp. Polak przyznał, że raczej nie będzie tweetował codziennie. Dodał, że zanim opublikował pierwszego tweeta prześledził, w jaki sposób Twitterem posługują się inni polscy biskupi a przede wszystkim papież Franciszek.
"Jego obecność na Twitterze jest też przypominaniem tego, co z Ewangelii najistotniejszego wypływa dla naszego życia" - powiedział.
Wśród polskich hierarchów obecnych na Twitterze jest m.in. metropolita wrocławski abp Józef Kupny, obserwuje go ponad 1,2 tys. osób. Na Twitterze publikują też: biskup płocki Piotr Libera, biskup opolski Andrzej Czaja i biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Marek Solarczyk. W serwisie można też znaleźć "Tweety duchowe" metropolity przemyskiego abp. Józefa Michalika.
Swojego konta nie ma na razie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Rzecznik KEP ks. Józef Kloch ma ponad 4 tys. obserwujących.
Papieża Franciszka obserwuje na Twitterze ponad 15,8 mln użytkowników. Wśród osób, które śledzą jego wpisy, najwięcej jest użytkowników hiszpańskojęzycznych (7,44 mln). 4,83 mln osób śledzi tweety papieża po angielsku, zaś 2,22 mln - po włosku. Polskie konto papieża śledzi obecnie 316 tys. osób. (PAP)
Zobacz także
We Wrocławiu zbudowano nieinwazyjny aparat wykrywający zagrożenie osteoporozą
2015-03-07, 12:15Wrocławscy wynalazcy zbudowali aparat do wykrywania u pacjenta stanu zagrożenia osteoporozą. Urządzenie firmy Bone Vitae jest nieinwazyjne i uzyskało pod koniec lutego 2015 r. znak CE, który pozwoli na jego sprzedaż w całej Unii E… Czytaj dalej »
Unreal Engine dostępny za darmo
2015-03-04, 10:24Amerykańska firma Epic Games zrezygnowała z pobierania abonamentu i opłat licencyjnych od producentów gier komputerowych korzystających z popularnego silnika Unreal Engine 4. Decyzja spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony… Czytaj dalej »
Algorytmy dzięki obserwacji internautów wykryją epidemię jeszcze przed jej wystąpieniem
2015-03-03, 12:35Oprogramowanie analizujące dane internetowe z wielu źródeł już dziś stanowi istotny element uzupełniający klasyczne systemy wykrywania i zapobiegania epidemiom opracowane przez wyspecjalizowane agencje rządowe - ocenia Stephen L… Czytaj dalej »
Wmurowano kamień węgielny pod budowę Centrum Nauk Stosowanych
2015-03-02, 15:21Kamień węgielny pod budowę Centrum Nauk Stosowanych wmurowano w poniedziałek w Chorzowie (Śląskie) na terenie kampusu Uniwersytetu Śląskiego. Inwestycja realizowana kosztem 36 mln zł ułatwi praktyczne i gospodarcze wykorzystanie… Czytaj dalej »
Politechnika Gdańska uruchomiła nowy superkomputer o nazwie Tryton
2015-03-02, 12:04Politechnika Gdańska uruchomiła nowy, wart 30 mln zł, superkomputer. Urządzenie o nazwie Tryton, jest w stanie wykonać 1,2 biliarda operacji na sekundę. Będą mogli z niego korzystać nie tylko studenci i naukowcy z pomorskich uczelni… Czytaj dalej »