Udany próbny lot statku kosmicznego Orion
Po raz pierwszy od ponad 40 lat NASA wysłała w Kosmos statek przeznaczony do lotów załogowych. Rakieta Delta 4 Heavy wystartowała z przylądka Canaveral z kapsułą Orion, tym razem jeszcze bez załogi. Orion wodował na Pacyfiku po 4,5 godz.
Agencja Associated Press pisze o początku nowej ery podboju Kosmosu, podczas której pewnego dnia człowiek ma stanąć na Marsie.
Rakieta Delta 4 Heavy, największa, jaką dysponują obecnie Stany Zjednoczone, wyniosła Oriona na wysokość 5800 km nad Ziemię. To największa odległość, na jaką statek kosmiczny zaprojektowany do lotów załogowych oddalił się od naszej planety od czasu Apollo 17 - ostatniej misji księżycowej NASA przed 42 laty.
Po dwukrotnym okrążeniu Ziemi Orion zgodnie z planem wszedł z powrotem w atmosferę ziemską z prędkością ok. 32 tys. km/h. Jego osłona termiczna rozgrzała się do temperatury 2200 stopni Celsjusza. Sprawdzenie skuteczności tej osłony termicznej jest niezbędne, zanim możliwy będzie lot załogowy. Orion został na potrzeby próbnego lotu wyposażony w 1,2 tys. czujników mierzących temperaturę, wibracje, poziom promieniowania i mnóstwo innych parametrów.
NASA wydała ponad 9 miliardów dolarów na opracowanie Oriona. Kapsułę zbudował Lockheed Martin. Jest w niej miejsce dla czterech astronautów udających się na dalekie misje kosmiczne bądź dla sześciu w przypadku misji mających trwać do trzech tygodni.
Drugi próbny lot Oriona, również jeszcze bez załogi, ma się odbyć za cztery lata. Kapsułę ma wynieść w Kosmos jeszcze potężniejsza rakieta, nad którą pracuje NASA. Podczas trzeciej misji, zapewne w 2021 roku, Orion z dwoma astronautami na pokładzie ma polecieć dookoła Księżyca. Lot załogowy na Marsa jest planowany na lata 30. XXI wieku.(PAP)
Zobacz także
Polska uczelnia i niemiecki instytut utworzyły Połączone Laboratoria
2014-08-27, 13:55Politechnika Poznańska i Instytut Leibniza z Frankfurtu nad Odrą stworzyły Połączone Laboratoria, które zajmą się badaniem materiałów półprzewodnikowych i ich własności fizycznych. Efekt prac naukowców znajdzie zastosowanie… Czytaj dalej »
Udany start rakiety z polskim satelitą
2014-08-19, 08:13Na chińskim poligonie Taiyuan Launch Space Center pomyślnie przebiegł start rakiety Long March 4B, która we wtorek wcześnie rano wyniosła w przestrzeń kosmiczną polskiego satelitę o nazwie Heweliusz. Od listopada wokół Ziemi krąży… Czytaj dalej »
E-kartka przypomni o 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej
2014-08-17, 12:13Ważne wydarzenia 52 dni życia stolicy z lata i jesieni 1939 r. zilustrowane zdjęciami przybliża mobilna aplikacja na smartfony e-kartka 1939. Dzięki codziennie otrzymywanej e-kartce użytkownicy poznają też lokalizację opisywanych… Czytaj dalej »
Członkini Rady Google: wyrok ETS otwiera dyskusję o prywatności w sieci
2014-08-17, 10:23Wyrok ETS otwiera na nowo dyskusję o prywatności w sieci - uważa Lidia Kołucka-Żuk z powołanej przez Google Rady Ekspertów. Powstała ona po decyzji Trybunału ws. usuwania - na wniosek zainteresowanej osoby - z wyników wyszukiwania… Czytaj dalej »
Moda na splashe dotarła do Stanów Zjednoczonych [wideo]
2014-08-15, 11:23Po Justinie Timberlake'u, modzie na wodne wyzwania uległ Mark Zuckerberg. Założyciel Facebooka podjął wyzwanie ALS 'Ice Bucket Challenge' i wylał na siebie kubeł zimnej wody. Czytaj dalej »