Udany próbny lot statku kosmicznego Orion
Po raz pierwszy od ponad 40 lat NASA wysłała w Kosmos statek przeznaczony do lotów załogowych. Rakieta Delta 4 Heavy wystartowała z przylądka Canaveral z kapsułą Orion, tym razem jeszcze bez załogi. Orion wodował na Pacyfiku po 4,5 godz.
Agencja Associated Press pisze o początku nowej ery podboju Kosmosu, podczas której pewnego dnia człowiek ma stanąć na Marsie.
Rakieta Delta 4 Heavy, największa, jaką dysponują obecnie Stany Zjednoczone, wyniosła Oriona na wysokość 5800 km nad Ziemię. To największa odległość, na jaką statek kosmiczny zaprojektowany do lotów załogowych oddalił się od naszej planety od czasu Apollo 17 - ostatniej misji księżycowej NASA przed 42 laty.
Po dwukrotnym okrążeniu Ziemi Orion zgodnie z planem wszedł z powrotem w atmosferę ziemską z prędkością ok. 32 tys. km/h. Jego osłona termiczna rozgrzała się do temperatury 2200 stopni Celsjusza. Sprawdzenie skuteczności tej osłony termicznej jest niezbędne, zanim możliwy będzie lot załogowy. Orion został na potrzeby próbnego lotu wyposażony w 1,2 tys. czujników mierzących temperaturę, wibracje, poziom promieniowania i mnóstwo innych parametrów.
NASA wydała ponad 9 miliardów dolarów na opracowanie Oriona. Kapsułę zbudował Lockheed Martin. Jest w niej miejsce dla czterech astronautów udających się na dalekie misje kosmiczne bądź dla sześciu w przypadku misji mających trwać do trzech tygodni.
Drugi próbny lot Oriona, również jeszcze bez załogi, ma się odbyć za cztery lata. Kapsułę ma wynieść w Kosmos jeszcze potężniejsza rakieta, nad którą pracuje NASA. Podczas trzeciej misji, zapewne w 2021 roku, Orion z dwoma astronautami na pokładzie ma polecieć dookoła Księżyca. Lot załogowy na Marsa jest planowany na lata 30. XXI wieku.(PAP)
Zobacz także
Najpopularniejsze gadżety technologiczne 2014: iPhone 6 na czele stawki
2014-12-29, 11:49iPhone 6, Samsung Galaxy S5 i Galaxy Note 4 najbardziej pożądanymi gadżetami 2014 roku - wynika z rankingu serwisu Yahoo Tech. Zestawienie opracowano na podstawie analizy zapytań wyszukiwarki tej firmy. Czytaj dalej »
Nowoczesne auta narażone na cybernetycznych włamywaczy
2014-12-27, 16:46Nowoczesne samochody naszpikowane elektroniką są podatne na włamania tak samo, jak telefony komórkowe, a z czasem będą jeszcze bardziej - ostrzega Edmund King, przewodniczący organizacji Automobile Association (AA), w wywiadzie dla… Czytaj dalej »
Niezwykłe właściwości zwykłych płynów - okiem naukowców
2014-12-27, 15:34Świąteczno-noworoczny czas to dobra okazja do kontemplacji zjawisk fizycznych związanych z zachowaniem płynów. Naukowcy od lat z uwagą przyglądają się np. herbacie, kawie czy piwu i z tych obserwacji wysnuwają interesujące wnio… Czytaj dalej »
Ekspert: polski rynek e-booków to wciąż nisza do zagospodarowania
2014-12-27, 11:04Polski rynek e-booków to wciąż nisza do zagospodarowania - mówi PAP Robert Drózd, założyciel bloga 'Swiat Czytników' poświęconego elektronicznym książkom i urządzeniom do ich odczytu. Dużą przeszkodą w jej rozwoju jest niska… Czytaj dalej »
Olsztyńscy naukowcy opracowali innowacyjną metodę rozrodu ryb
2014-12-25, 15:55Innowacyjną metodę pozyskiwania ikry od ryb słodkowodnych, polegającą na wypychaniu jej sprężonym gazem z wnętrza ryby, opracowali olsztyńscy naukowcy z Polskiej Akademii Nauk. Zastępuje ona tradycyjny sposób ręcznego pozyskiwania… Czytaj dalej »