WMO: rok 2014 może być najcieplejszy od końca XIX w.
Rok 2014 może być najcieplejszy na całym świecie od 1880 roku, kiedy zaczęto prowadzić takie pomiary - poinformowała w środę Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO), prezentując dane dotyczące temperatur od stycznia do października br.
"Jeśli okaże się, że taka sama tendencja utrzymuje się w listopadzie i grudniu, rok 2014 będzie najprawdopodobniej najcieplejszym rokiem od prowadzenia pomiarów" i pobije dotychczasowe rekordy z lat 2010, 2005 i 1998 - podała wyspecjalizowana agenda ONZ w raporcie opublikowanym w Genewie i w Limie, gdzie od poniedziałku trwa konferencja ONZ w sprawie zmian klimatu COP20.
Średnia temperatura w okresie od stycznia do października br. była wyższa o 0,57 st. C od średniej z lat 1961-1990. To taka sama różnica, jaką odnotowano w rekordowo ciepłym roku 2010.
Możliwy rekord średniej temperatury na powierzchni globu "w dużym stopniu spowodowany jest rekordowymi temperaturami powierzchni oceanów, które najpewniej do końca roku utrzymają się na poziomie wyższym od normy" - wyjaśniła WMO.
Zdaniem organizacji wysokie temperatury powierzchni oceanów, w połączeniu z innymi czynnikami, są przyczyną "wyjątkowych powodzi w wielu krajach i ekstremalnych susz w innych" państwach. Wśród nietypowych zdarzeń pogodowych z br. WMO wymienia m.in. 12 nawałnic, które w styczniu i lutym przeszły nad Wielką Brytanią, oraz fakt, że brytyjska zima była najbardziej deszczowa od rozpoczęcia pomiarów. Na Bałkanach we wrześniu spadło ponad dwa razy więcej deszczu niż średnio w miesiącu, a w Kulmim, na południu Maroka, w listopadzie w ciągu czterech dni spadło więcej deszczu niż średnio w ciągu roku. Na zachodzie Japonii w sierpniu odnotowano największe opady od kiedy zaczęto prowadzić pomiary.
"Ze wstępnych informacji na rok 2014 wynika, że 14 z 15 najcieplejszych lat odnotowano w XXI wieku. Globalne ocieplenie nie wyhamowuje" - podkreślił sekretarz generalny WMO Michel Jarraud. Jego zdaniem "to, co obserwujemy w 2014 roku, jest zgodne z tym, czego spodziewaliśmy się po zmieniającym się klimacie".
"Rekordowe temperatury w połączeniu z ulewnymi deszczami i powodziami zniszczyły wiele mieszkań i zrujnowały życie wielu ludziom" - zauważył w oświadczeniu.
W niektórych częściach planety temperatury były niższe od średniej, w tym na sporych obszarach USA, Kanady i środkowej Rosji. Ale w większości miejsc temperatury utrzymywały się na wyższym niż zwykle poziomie. Fale upałów występowały m.in. w styczniu w RPA, Australii i Argentynie oraz w sporych częściach Ameryki Południowej w październiku - wynika z danych WMO.(PAP)
Zobacz także
Studencki wynalazek pozwoli bezpiecznie zanurzyć się we własnej fobii
2015-01-04, 10:32Lęk przed pająkami, otwartą przestrzenią, lataniem samolotami? W leczeniu tych i wielu innych fobii pomoże system Phobos, opracowany na Politechnice Białostockiej. Trójwymiarowe okulary pozwolą oswoić się ze swoją fobią pod czujnym… Czytaj dalej »
Leczenie PTSD u żołnierzy z wykorzystaniem komory hiperbarycznej
2015-01-03, 11:01Specjaliści zajmujący się badaniami nad zespołem stresu pourazowego (PTSD) u żołnierzy analizują nie tylko psychologiczne, ale także medyczne przyczyny tego problemu; lekarze z WIM w Warszawie chcą eksperymentalnie wykorzystywać… Czytaj dalej »
Zmarł kosmonauta Borys Morukow
2015-01-02, 11:55W noworoczną noc, w wieku 64 lat, zmarł kosmonauta Boris Morukow, uczestnik jednego lotu kosmicznego w 2000 roku, misji STS-106 wahadłowca Atlantis, w 2010 roku szef eksperymentu 'Mars 500', najdłuższej symulacji lotu na Czerwoną Pl… Czytaj dalej »
Naukowcy ozłocą grafen za pomocą... bakterii
2014-12-30, 13:27Połączenie grafenu i złota może dać zaskakujące rezultaty, mówią naukowcy, którzy pracują nad metodą łączenia obydwu materiałów. W bezpiecznym przeprowadzeniu tego procesu pomogą im bakterie. Efektem ich prac mogą być materiały… Czytaj dalej »
Top 10 firm branży Big Data
2014-12-29, 11:53IBM z przychodem 1,37 miliarda dolarów i Hewlett-Packard z przychodem na poziomie 869 milionów dolarów - to giganci w przechowywaniu i przetwarzaniu dużych zbiorów danych (Big Data), które stało się w ostatnich latach jedną z najszybciej… Czytaj dalej »