WMO: rok 2014 może być najcieplejszy od końca XIX w.
Rok 2014 może być najcieplejszy na całym świecie od 1880 roku, kiedy zaczęto prowadzić takie pomiary - poinformowała w środę Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO), prezentując dane dotyczące temperatur od stycznia do października br.
"Jeśli okaże się, że taka sama tendencja utrzymuje się w listopadzie i grudniu, rok 2014 będzie najprawdopodobniej najcieplejszym rokiem od prowadzenia pomiarów" i pobije dotychczasowe rekordy z lat 2010, 2005 i 1998 - podała wyspecjalizowana agenda ONZ w raporcie opublikowanym w Genewie i w Limie, gdzie od poniedziałku trwa konferencja ONZ w sprawie zmian klimatu COP20.
Średnia temperatura w okresie od stycznia do października br. była wyższa o 0,57 st. C od średniej z lat 1961-1990. To taka sama różnica, jaką odnotowano w rekordowo ciepłym roku 2010.
Możliwy rekord średniej temperatury na powierzchni globu "w dużym stopniu spowodowany jest rekordowymi temperaturami powierzchni oceanów, które najpewniej do końca roku utrzymają się na poziomie wyższym od normy" - wyjaśniła WMO.
Zdaniem organizacji wysokie temperatury powierzchni oceanów, w połączeniu z innymi czynnikami, są przyczyną "wyjątkowych powodzi w wielu krajach i ekstremalnych susz w innych" państwach. Wśród nietypowych zdarzeń pogodowych z br. WMO wymienia m.in. 12 nawałnic, które w styczniu i lutym przeszły nad Wielką Brytanią, oraz fakt, że brytyjska zima była najbardziej deszczowa od rozpoczęcia pomiarów. Na Bałkanach we wrześniu spadło ponad dwa razy więcej deszczu niż średnio w miesiącu, a w Kulmim, na południu Maroka, w listopadzie w ciągu czterech dni spadło więcej deszczu niż średnio w ciągu roku. Na zachodzie Japonii w sierpniu odnotowano największe opady od kiedy zaczęto prowadzić pomiary.
"Ze wstępnych informacji na rok 2014 wynika, że 14 z 15 najcieplejszych lat odnotowano w XXI wieku. Globalne ocieplenie nie wyhamowuje" - podkreślił sekretarz generalny WMO Michel Jarraud. Jego zdaniem "to, co obserwujemy w 2014 roku, jest zgodne z tym, czego spodziewaliśmy się po zmieniającym się klimacie".
"Rekordowe temperatury w połączeniu z ulewnymi deszczami i powodziami zniszczyły wiele mieszkań i zrujnowały życie wielu ludziom" - zauważył w oświadczeniu.
W niektórych częściach planety temperatury były niższe od średniej, w tym na sporych obszarach USA, Kanady i środkowej Rosji. Ale w większości miejsc temperatury utrzymywały się na wyższym niż zwykle poziomie. Fale upałów występowały m.in. w styczniu w RPA, Australii i Argentynie oraz w sporych częściach Ameryki Południowej w październiku - wynika z danych WMO.(PAP)
Zobacz także
"This War of Mine" nagrodzona na festiwalu SXSW
2015-03-16, 11:04Polska gra niezależna 'This War of Mine' firmy 11 Bit Studios została nagrodzona na teksańskim festiwalu South by Southwest Interactive. Produkcja zdobyła złoto w kategorii 'Innowacja kulturalna'. W finałach wzięło udział również… Czytaj dalej »
Polacy bez pucharu, Szwedzi mistrzami w "Counter-Strike" - IEM Katowice 2015
2015-03-16, 08:18Poszczególne rozgrywki w czasie Intel Extreme Masters Katowice 2015 śledziło przez Internet nawet milion osób równocześnie, bijąc rekordy oglądalności. Szwedzkie zespoły zdominowały finały 'CS:GO', Polacy zdobyli brąz. Całkowita… Czytaj dalej »
W Hanowerze rozpoczęły się targi teleinformatyczne CeBIT
2015-03-15, 23:55W Hanowerze w niedzielę rozpoczęły się największe na świecie targi teleinformatyczne CeBIT. Kanclerz Niemiec Angela Merkel apelowała o współpracę z Chinami, zastrzegając, że warunkiem jest przestrzeganie zasad. Chiny są w tym… Czytaj dalej »
Polska Akademia Dostępności pomaga dostosować strony www dla niepełnosprawnych
2015-03-15, 11:33Urzędy, organizacje i firmy chcące dostosować swoje strony internetowe do potrzeb osób niepełnosprawnych mogą skorzystać z pomocy Polskiej Akademii Dostępności, która bezpłatnie dostarcza szablony stron i narzędzia umożliwiające… Czytaj dalej »
Polska zielona technologia rozwija się i zdobywa zagraniczne rynki
2015-03-14, 11:31Technologie do tworzenia ekologicznego brykietu czy budowy domów energooszczędnych i pasywnych to największe polskie hity eksportowe z dziedziny zielonych technologii - mówi PAP koordynatorka projektu Ministerstwa Środowiska 'GreenEvo… Czytaj dalej »