WMO: rok 2014 może być najcieplejszy od końca XIX w.
Rok 2014 może być najcieplejszy na całym świecie od 1880 roku, kiedy zaczęto prowadzić takie pomiary - poinformowała w środę Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO), prezentując dane dotyczące temperatur od stycznia do października br.
"Jeśli okaże się, że taka sama tendencja utrzymuje się w listopadzie i grudniu, rok 2014 będzie najprawdopodobniej najcieplejszym rokiem od prowadzenia pomiarów" i pobije dotychczasowe rekordy z lat 2010, 2005 i 1998 - podała wyspecjalizowana agenda ONZ w raporcie opublikowanym w Genewie i w Limie, gdzie od poniedziałku trwa konferencja ONZ w sprawie zmian klimatu COP20.
Średnia temperatura w okresie od stycznia do października br. była wyższa o 0,57 st. C od średniej z lat 1961-1990. To taka sama różnica, jaką odnotowano w rekordowo ciepłym roku 2010.
Możliwy rekord średniej temperatury na powierzchni globu "w dużym stopniu spowodowany jest rekordowymi temperaturami powierzchni oceanów, które najpewniej do końca roku utrzymają się na poziomie wyższym od normy" - wyjaśniła WMO.
Zdaniem organizacji wysokie temperatury powierzchni oceanów, w połączeniu z innymi czynnikami, są przyczyną "wyjątkowych powodzi w wielu krajach i ekstremalnych susz w innych" państwach. Wśród nietypowych zdarzeń pogodowych z br. WMO wymienia m.in. 12 nawałnic, które w styczniu i lutym przeszły nad Wielką Brytanią, oraz fakt, że brytyjska zima była najbardziej deszczowa od rozpoczęcia pomiarów. Na Bałkanach we wrześniu spadło ponad dwa razy więcej deszczu niż średnio w miesiącu, a w Kulmim, na południu Maroka, w listopadzie w ciągu czterech dni spadło więcej deszczu niż średnio w ciągu roku. Na zachodzie Japonii w sierpniu odnotowano największe opady od kiedy zaczęto prowadzić pomiary.
"Ze wstępnych informacji na rok 2014 wynika, że 14 z 15 najcieplejszych lat odnotowano w XXI wieku. Globalne ocieplenie nie wyhamowuje" - podkreślił sekretarz generalny WMO Michel Jarraud. Jego zdaniem "to, co obserwujemy w 2014 roku, jest zgodne z tym, czego spodziewaliśmy się po zmieniającym się klimacie".
"Rekordowe temperatury w połączeniu z ulewnymi deszczami i powodziami zniszczyły wiele mieszkań i zrujnowały życie wielu ludziom" - zauważył w oświadczeniu.
W niektórych częściach planety temperatury były niższe od średniej, w tym na sporych obszarach USA, Kanady i środkowej Rosji. Ale w większości miejsc temperatury utrzymywały się na wyższym niż zwykle poziomie. Fale upałów występowały m.in. w styczniu w RPA, Australii i Argentynie oraz w sporych częściach Ameryki Południowej w październiku - wynika z danych WMO.(PAP)
Zobacz także
Naukowcy opracowali darmowe narzędzie szyfrujące e-maile
2015-06-03, 08:35ProtonMail to dostępne w przeglądarce darmowe narzędzie szyfrujące e-maile. Dane użytkownika szyfrowane są jeszcze przed wysłaniem na serwery ProtonMail, które znajdują się w Szwajcarii. Z usługi opracowanej przez naukowców z CERN… Czytaj dalej »
Eksperci: coraz więcej tkanek można odtworzyć
2015-06-02, 18:37Dzięki drukowanym techniką 3D rusztowaniom-implantom, komórkom macierzystym i pobudzającym je substancjom oraz odpowiedniej fizjoterapii można będzie pomóc milionom osób - mówili uczestnicy sympozjum 'Granice medycyny regeneracyjnej'… Czytaj dalej »
Rozwój technologii: symbioza człowieka i maszyny zamiast sztucznej inteligencji
2015-06-01, 10:43Przyszłością technologii nie jest sztuczna inteligencja, ale systemy wspomagające i uzupełniające kompetencje użytkowników, czyli analizujące duże zbiory danych, odnajdujące powiązania między informacjami. Eksperci prognozują… Czytaj dalej »
Hakerzy z Korei Płn. mogą dokonać groźnych ataków, a nawet zabić
2015-05-29, 08:34Hakerzy z Korei Północnej są w stanie przeprowadzać ataki, które mogą zniszczyć ważną infrastrukturę, a nawet zabić ludzi - ostrzegł w rozmowie z BBC uciekinier z tego komunistycznego kraju, specjalista w dziedzinie informatyki… Czytaj dalej »
W weekend można zwiedzać centrum badań jądrowych w Świerku
2015-05-28, 09:02Niedostępne na co dzień obiekty, m.in. jedyny w Polsce reaktor jądrowy MARIA, będzie można zobaczyć w najbliższy weekend w Narodowym Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) w Świerku, podczas dni otwartych tej placówki. Czytaj dalej »