Kompetencje komputerowe polskich gimnazjalistów w czołówce światowej
Polscy uczniowie II klas gimnazjów mają kompetencje komputerowe porównywalne z rówieśnikami z Norwegii, Danii, Australii, Kanady i Korei Południowej. Najlepsi okazali się Czesi - wynika z Międzynarodowego Badania Kompetencji Komputerowych i Informacyjnych ICILS.
W badaniu - którego wyniki opublikowano w czwartek - Polscy uczniowie uzyskali 537 punktów. Wynik ten przez twórców badania uznany jest za bardzo dobry. Do tej samej grupy zaliczyli oni uczniów z Kanady (uzyskali 547 punktów), Australii (542 punkty), Danii (także 542 pkt.), Norwegii (537) i Korei Południowej (536).
Najlepsze wyniki w badaniu uzyskali uczniowie z Czech - zdobyli 553 punkty.
Najważniejszą częścią badania był test, który uczniowie rozwiązywali za pomocą komputera - poruszali się w nim w symulacji systemu komputerowego oraz aplikacji. Podzielony był on na dwie części. Na rozwiązanie każdej uczniowie 30 minut.
Niezależnie od wysokiego wyniku uzyskanego przez polskich gimnazjalistów badanie pokazało, że 30 proc. nie potrafiło podać adresata e-maila, choć widniał on w nagłówku. Około 50 proc. nie wiedziało jak skorzystać z nieaktywnego linku umieszczonego w treści maila, by wykorzystać go w dalszej pracy i uzyskać informacje umieszczone pod tym adresem.
Wśród polskich gimnazjalistów wyższe wyniki uzyskały dziewczęta oraz uczniowie z większych miast. Okazało się też, ze poziom kompetencji uczniów jest ściśle związany z osiąganymi w szkole ocenami z języka polskiego, informatyki i matematyki, z którymi związek był najsilniejszy.
Międzynarodowe Badanie Kompetencji Komputerowych i Informacyjnych (International Computer and Information Literacy Study - ICILS) przeprowadzono w 2013 r. Była to pierwsza edycja badania. Uczestniczyło w nim około 60 tys. uczniów z 3,3 tys. szkół z 21 krajów i systemów edukacyjnych świata. W Polsce wzięło w nim udział 2870 uczniów z 157 szkół. (PAP)
Zobacz także
Polacy uczestniczą w misji sondy Rosetta
2014-02-28, 19:31Sonda kosmiczna Rosetta, z urządzeniami opracowanymi przez Polaków, dotarła już w okolice Saturna. Lądownik Rosetty ma osiąść na pędzącej przez kosmos komecie, co zaplanowano na koniec 2014 roku - informuje Ministerstwo Gospodar… Czytaj dalej »
Ekspert: agresja w sieci wśród młodych ludzi ma różne formy
2014-02-22, 10:00Nie ma jednej agresji internetowej, w którą mogą być zaangażowani młodzi ludzie. W sieci mamy do czynienia z różnymi jej rodzajami - powiedział PAP prof. Jacek Pyżalski, pedagog z Uniwersytetu im. Adam Mickiewicza, zajmujący się… Czytaj dalej »
MAC: Podniesienie umiejętności cyfrowych to wyzwanie cywilizacyjne dla Polski
2014-02-20, 19:42Podniesienie umiejętności cyfrowych, w tym programistycznych, to wyzwanie cywilizacyjne dla Polski - powiedział sejmowej Komisji Administracji i Cyfryzacji Włodzimierz Marciński, pełnomocnik ministra MAC ds. rozwoju kompetencji cyfrowych… Czytaj dalej »
SatBałtyk, czyli morze bez tajemnic
2014-02-17, 13:52Powstaje satelitarny system monitoringu Bałtyku. Konsorcjum naukowców pracuje m.in. nad przewidywaniem zmian pogody, zakwitów trujących alg, plam zanieczyszczeń. Będzie też można czuwać nad morskim ekosystemem. System jest już prawie… Czytaj dalej »
W niedalekiej przyszłości policyjna kamizelka będzie "szyta na miarę"
2014-02-17, 11:34Lekka i dopasowana, bo 'szyta na miarę' ma być - w niedalekiej przyszłości - kuloodporna kamizelka policyjna. Specjalne urządzenie, a nie policyjny krawiec, zdejmie miarę i wykona wykrój. Czytaj dalej »