Kompetencje komputerowe polskich gimnazjalistów w czołówce światowej
Polscy uczniowie II klas gimnazjów mają kompetencje komputerowe porównywalne z rówieśnikami z Norwegii, Danii, Australii, Kanady i Korei Południowej. Najlepsi okazali się Czesi - wynika z Międzynarodowego Badania Kompetencji Komputerowych i Informacyjnych ICILS.
W badaniu - którego wyniki opublikowano w czwartek - Polscy uczniowie uzyskali 537 punktów. Wynik ten przez twórców badania uznany jest za bardzo dobry. Do tej samej grupy zaliczyli oni uczniów z Kanady (uzyskali 547 punktów), Australii (542 punkty), Danii (także 542 pkt.), Norwegii (537) i Korei Południowej (536).
Najlepsze wyniki w badaniu uzyskali uczniowie z Czech - zdobyli 553 punkty.
Najważniejszą częścią badania był test, który uczniowie rozwiązywali za pomocą komputera - poruszali się w nim w symulacji systemu komputerowego oraz aplikacji. Podzielony był on na dwie części. Na rozwiązanie każdej uczniowie 30 minut.
Niezależnie od wysokiego wyniku uzyskanego przez polskich gimnazjalistów badanie pokazało, że 30 proc. nie potrafiło podać adresata e-maila, choć widniał on w nagłówku. Około 50 proc. nie wiedziało jak skorzystać z nieaktywnego linku umieszczonego w treści maila, by wykorzystać go w dalszej pracy i uzyskać informacje umieszczone pod tym adresem.
Wśród polskich gimnazjalistów wyższe wyniki uzyskały dziewczęta oraz uczniowie z większych miast. Okazało się też, ze poziom kompetencji uczniów jest ściśle związany z osiąganymi w szkole ocenami z języka polskiego, informatyki i matematyki, z którymi związek był najsilniejszy.
Międzynarodowe Badanie Kompetencji Komputerowych i Informacyjnych (International Computer and Information Literacy Study - ICILS) przeprowadzono w 2013 r. Była to pierwsza edycja badania. Uczestniczyło w nim około 60 tys. uczniów z 3,3 tys. szkół z 21 krajów i systemów edukacyjnych świata. W Polsce wzięło w nim udział 2870 uczniów z 157 szkół. (PAP)
Zobacz także
Ogniwa słoneczne nowej generacji bliżej dzięki badaniom Polki
2014-04-09, 08:32Nieorganiczne związki chemiczne - perowskity mogą w przyszłości zastąpić krzem w ogniwach słonecznych. Dzięki nim elastyczne i cienkie ogniwa można będzie nanosić np. na ubrania. Prosty i tani sposób produkcji perowskitów opracowała… Czytaj dalej »
Wystrzelono europejskiego satelitę Sentinel-1A
2014-04-04, 08:30W czwartek wieczorem z europejskiego kosmodromu w Gujanie Francuskiej został wystrzelony w przestrzeń kosmiczną satelita Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) o nazwie Sentinel-1A. Będzie zbierał informacje o zmianach klimatycznych czy… Czytaj dalej »
NASA zrywa współpracę z Rosją z wyjątkiem ISS
2014-04-03, 08:24Amerykańska agencja kosmiczna NASA poinformowała w środę, iż zrywa współpracę z Rosją z wyjątkiem ISS. Czytaj dalej »
W czwartek Dzień Otwarty Tylko dla Dziewczyn na politechnikach
2014-03-30, 10:3615 uczelni technicznych i 6 uniwersyteckich wydziałów organizuje w czwartek Dzień Otwarty Tylko dla Dziewczyn. Uczelnie przygotowały warsztaty, spotkania ze studentkami, gry edukacyjne, a nawet... produkcję damskich szpilek na drukarce… Czytaj dalej »
Niecodzienne odkrycie - planetoida posiadająca pierścienie
2014-03-26, 19:19Obserwacje astronomiczne przeprowadzone z wielu miejsc w Ameryce Południowej doprowadziły do odkrycia systemu pierścieni wokół planetoidy Chariklo. To pierwszy przypadek planetoidy posiadającej pierścienie. Wyniki obserwacji opublikowano… Czytaj dalej »