Kompetencje komputerowe polskich gimnazjalistów w czołówce światowej
Polscy uczniowie II klas gimnazjów mają kompetencje komputerowe porównywalne z rówieśnikami z Norwegii, Danii, Australii, Kanady i Korei Południowej. Najlepsi okazali się Czesi - wynika z Międzynarodowego Badania Kompetencji Komputerowych i Informacyjnych ICILS.
W badaniu - którego wyniki opublikowano w czwartek - Polscy uczniowie uzyskali 537 punktów. Wynik ten przez twórców badania uznany jest za bardzo dobry. Do tej samej grupy zaliczyli oni uczniów z Kanady (uzyskali 547 punktów), Australii (542 punkty), Danii (także 542 pkt.), Norwegii (537) i Korei Południowej (536).
Najlepsze wyniki w badaniu uzyskali uczniowie z Czech - zdobyli 553 punkty.
Najważniejszą częścią badania był test, który uczniowie rozwiązywali za pomocą komputera - poruszali się w nim w symulacji systemu komputerowego oraz aplikacji. Podzielony był on na dwie części. Na rozwiązanie każdej uczniowie 30 minut.
Niezależnie od wysokiego wyniku uzyskanego przez polskich gimnazjalistów badanie pokazało, że 30 proc. nie potrafiło podać adresata e-maila, choć widniał on w nagłówku. Około 50 proc. nie wiedziało jak skorzystać z nieaktywnego linku umieszczonego w treści maila, by wykorzystać go w dalszej pracy i uzyskać informacje umieszczone pod tym adresem.
Wśród polskich gimnazjalistów wyższe wyniki uzyskały dziewczęta oraz uczniowie z większych miast. Okazało się też, ze poziom kompetencji uczniów jest ściśle związany z osiąganymi w szkole ocenami z języka polskiego, informatyki i matematyki, z którymi związek był najsilniejszy.
Międzynarodowe Badanie Kompetencji Komputerowych i Informacyjnych (International Computer and Information Literacy Study - ICILS) przeprowadzono w 2013 r. Była to pierwsza edycja badania. Uczestniczyło w nim około 60 tys. uczniów z 3,3 tys. szkół z 21 krajów i systemów edukacyjnych świata. W Polsce wzięło w nim udział 2870 uczniów z 157 szkół. (PAP)
Zobacz także
20 osób w powołanej Radzie do Spraw Cyfryzacji
2014-06-17, 17:28Prawnik, działaczka na rzecz wolności i praw człowieka, a także eksperci od informatyzacji, nowych technologii, bezpieczeństwa sieci i prawa telekomunikacyjnego weszli w skład Rady do Spraw Cyfryzacji, powołanej we wtorek przez resort… Czytaj dalej »
Polski satelita naukowy Heweliusz wystartuje 10 lipca
2014-06-12, 16:57Drugi polski satelita naukowy Heweliusz 10 lipca zostanie wyniesiony w przestrzeń kosmiczną. Wystartuje z chińskiego poligonu Taiyuan na rakiecie Long March 4B - informuje strona internetowa projektu Brite, którego Heweliusz jest czę… Czytaj dalej »
Eksperyment łańcuchowy przyciągnął fanów fizyki [wideo]
2014-06-10, 19:55W Krakowie po raz drugi odbył się eksperyment łańcuchowy. Młodzi konstruktorzy mieli za zadanie ukazać jak najwięcej praw fizyki. Eksperyment okazał się połączeniem nauki, motoryzacji i sportu. Czytaj dalej »
MŚ 2014 - pierwszy mundial z technologią goal-line
2014-06-10, 17:20Rozpoczynające się w czwartek piłkarskie mistrzostwa świata będą pierwszymi, w których sędziom pomoże technologia goal-line. Pozwala ona stwierdzić, czy piłka minęła linię bramki, czy też została wybita przed nią. System testowano… Czytaj dalej »
Archeolodzy znaleźli fragment meteorytu w szałasie sprzed 9 tys. lat
2014-06-09, 17:25Fragment meteorytu odkryli archeolodzy z Instytutu Archeologii i Etnologii (IAE) PAN w Szczecinie wewnątrz pozostałości szałasu sprzed ponad 9 tysięcy lat w Bolkowie nad jeziorem Świdwie na Pomorzu Zachodnim. Czytaj dalej »