Kompetencje komputerowe polskich gimnazjalistów w czołówce światowej
Polscy uczniowie II klas gimnazjów mają kompetencje komputerowe porównywalne z rówieśnikami z Norwegii, Danii, Australii, Kanady i Korei Południowej. Najlepsi okazali się Czesi - wynika z Międzynarodowego Badania Kompetencji Komputerowych i Informacyjnych ICILS.
W badaniu - którego wyniki opublikowano w czwartek - Polscy uczniowie uzyskali 537 punktów. Wynik ten przez twórców badania uznany jest za bardzo dobry. Do tej samej grupy zaliczyli oni uczniów z Kanady (uzyskali 547 punktów), Australii (542 punkty), Danii (także 542 pkt.), Norwegii (537) i Korei Południowej (536).
Najlepsze wyniki w badaniu uzyskali uczniowie z Czech - zdobyli 553 punkty.
Najważniejszą częścią badania był test, który uczniowie rozwiązywali za pomocą komputera - poruszali się w nim w symulacji systemu komputerowego oraz aplikacji. Podzielony był on na dwie części. Na rozwiązanie każdej uczniowie 30 minut.
Niezależnie od wysokiego wyniku uzyskanego przez polskich gimnazjalistów badanie pokazało, że 30 proc. nie potrafiło podać adresata e-maila, choć widniał on w nagłówku. Około 50 proc. nie wiedziało jak skorzystać z nieaktywnego linku umieszczonego w treści maila, by wykorzystać go w dalszej pracy i uzyskać informacje umieszczone pod tym adresem.
Wśród polskich gimnazjalistów wyższe wyniki uzyskały dziewczęta oraz uczniowie z większych miast. Okazało się też, ze poziom kompetencji uczniów jest ściśle związany z osiąganymi w szkole ocenami z języka polskiego, informatyki i matematyki, z którymi związek był najsilniejszy.
Międzynarodowe Badanie Kompetencji Komputerowych i Informacyjnych (International Computer and Information Literacy Study - ICILS) przeprowadzono w 2013 r. Była to pierwsza edycja badania. Uczestniczyło w nim około 60 tys. uczniów z 3,3 tys. szkół z 21 krajów i systemów edukacyjnych świata. W Polsce wzięło w nim udział 2870 uczniów z 157 szkół. (PAP)
Zobacz także
NASA udostępnia nagrania audio ze swych misji kosmicznych
2015-02-18, 17:58'Houston, mamy problem' - to słynne zdanie z programu podboju Kosmosu można teraz ściągnąć ze strony amerykańskiej agencji kosmicznej NASA jako dzwonek do telefonu czy komputerowy komunikat. Dostępne są tam również dziesiątki innych… Czytaj dalej »

Optyczny zegar atomowy skonstruowany przez fizyków z UJ, UMK oraz UW
2015-02-18, 14:30Optyczny zegar atomowy - superdokładny wzorzec częstości, którym można synchronizować najbardziej dokładne zegary, został skonstruowany przez fizyków z UJ, UMK oraz UW w ramach projektu 'Polski Optyczny Zegar Atomowy (POZA)' finansowanego… Czytaj dalej »
Systemy inteligentnych domów podatne na ataki cyberprzestępców
2015-02-16, 11:12Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA) ostrzega przed zagrożeniami płynącymi z korzystania z podłączonych do internetu urządzeń w ramach tzw. inteligentnych domów. Agencja ocenia, że ryzyko włamania do… Czytaj dalej »
Lego X - prototyp "cyfrowych" klocków analogowych
2015-02-16, 11:11Londyńskie studio projektowe Gravity Research Club zaprezentowało prototyp klocków Lego wyposażonych w czujniki, które umożliwiają utworzenie w czasie rzeczywistym na ekranie komputera cyfrowej kopii budowanego przedmiotu. Czytaj dalej »
Cyberprzestępcy wykradli z banków ok. 1 mld dolarów
2015-02-16, 11:08Grupa hakerów wykradła z banków na całym świecie do miliarda dolarów - poinformowała w poniedziałkowym raporcie rosyjska firma zajmująca się bezpieczeństwem cybernetycznym i ochroną przed wirusami komputerami. Ofiarą przestępców… Czytaj dalej »