NInA udostępniła online nagrania przybliżające obrady Okrągłego Stołu
Niepublikowane wcześniej nagrania z archiwów Video Studio Gdańsk i polskiej sekcji RFI poświęcone obradom Okrągłego Stołu zostały w poniedziałek udostępnione przez Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) na www.ninateka.pl.
Publikacja materiałów jest związana z przypadającą w tym roku 25. rocznicą pierwszych wolnych wyborów. Nagrania dokumentują przebieg negocjacji oraz kulisy obrad Okrągłego Stołu. Realizatorzy niezależnego producenta filmowego Video Studio Gdańsk podczas rozmów w Sali Kolumnowej i na korytarzach Pałacu Namiestnikowskiego pytali członków władz i opozycji o komentarze na temat obrad. Byli także świadkami ich wypowiedzi dla mediów oficjalnych. Filmom towarzyszą plansze z oryginalnym tytułem oraz opis tła historycznego.
Nagrania pogrupowano w kilku blokach tematycznych: Inauguracja i zakończenie obrad, Kobiety Okrągłego Stołu, Kryzysy w negocjacjach, Stoliki i podstoliki, Ludzie opozycji, Ludzie władzy, Wywiady i komentarze, Rozmowy o strategii, Kryzysy w negocjacjach oraz Nastroje i realia społeczne. Materiały można również wyszukiwać w kluczu nazwisk najważniejszych występujących w nich postaci.
Wśród segmentów tematycznych uwagę zwraca część poświęcona udziałowi kobiet w obradach. Nagrania dokumentują wkład m.in. Grażyny Staniszewskiej w rozmowy o indeksacji płac; Janiny Jankowskiej i Heleny Łuczywo w kwestie dotyczące dostępu opozycji do środków przekazu; Ludwiki Wujec, która odpowiadała za organizację sekretariatu i biura prasowego opozycji czy Janiny Zakrzewskiej zaangażowanej w prace nad ordynacją wyborczą.
W części "Kuluary i atmosfera obrad" ukazano kulisy trudnych negocjacji opozycji z przedstawicielami władz widoczne podczas kuluarowych narad na korytarzach czy w pomieszczeniu zaanektowanym na sekretariat opozycji. Na stronie znalazły się także zmontowane fragmenty nagrań przybliżające ówczesną rzeczywistość m.in. wyposażenie wnętrz czy powszechne wówczas palenie papierosów, a także ukazujące świadomość uczestników jak ważny jest medialny przekaz z obrad.
Nagraniom towarzyszy "Alfabet Okrągłego Stołu" zawierający hasła wyjaśniające terminy i zjawiska związane z obradami takie jak: cenzura, kryzysy w negocjacjach czy Magdalenka.
W segmencie "O Okrągłym Stole po latach" przedstawiono zaś audycje przygotowane przez polską sekcję RFI (Radio France Internationale). To m.in. rozmowy z francuskim sowietologiem i historykiem Alainem Besanconem, politologiem i prezesem Zarządu Fundacji im. Stefana Batorego Aleksandrem Smolarem oraz komentarz "20 lat po wyborach czerwcowych" polityka i uczestnika obrad Okrągłego Stołu Andrzeja Wielowieyskiego.
Wśród innych nagrań polskiej RFI zaprezentowano również ówczesne komentarze członków obrad oraz wspomnienia i oceny po latach. Znalazły się wśród nich m.in. relacja z wizyty Lecha Wałęsy w Paryżu w 1988 r., rozmowa z Janem Józefem Szczepańskim o stanie kultury w Polsce z 1990 r. oraz opowieść Jerzego Giedroycia o polskiej polityce po 1989 r., "Kulturze" i Instytucie Literackim. Archiwalia te pozyskano dzięki współpracy z Francuskim Instytutem Audiowizualnym (INA).
Nagrania z Video Studio Gdańsk zdigitalizowano na zlecenie Narodowego Instytutu Audiowizualnego w ramach Programu Wieloletniego Kultura+ Priorytet Digitalizacja. (PAP)
Zobacz także
450. rocznica urodzin Galileusza
2014-02-14, 13:43Galileusz - uważany za ojca nowoczesnych metod naukowych, jego odkrycia dostarczyły dowodów na poparcie teorii Kopernika, za co był prześladowany przez Kościół, który zrehabilitował go dopiero w 1992 r. W sobotę mija 450 rocznica… Czytaj dalej »
Miłość powoduje burzę w organizmie
2014-02-14, 13:40Pierwsze uderzenie strzałą Kupidyna powoduje, że dech zamiera nam w piersiach, a serce bije, jak po długim biegu. W organizmie rozpoczyna się 'burza'. Naukowcy z Chicago postanowili sprawdzić, co odpowiada za taki stan. Czytaj dalej »
Chiński łazik księżycowy znów działa
2014-02-13, 08:21Zdalnie sterowany chiński łazik księżycowy, który od kilku dni nie dawał znaku życia po wystąpieniu anomalii mechanicznych, 'odzyskał świadomość' - poinformowały w czwartek media w Pekinie. Czytaj dalej »
Chcą odczytać genom Ryszarda III
2014-02-12, 16:17Kod DNA Ryszarda III ma zostać odczytany. Planowane przez archeologów z University of Leicester zsekwencjonowanie genomu średniowiecznego władcy Anglii ma pozwolić na lepsze poznanie jego stanu zdrowia i koligacji rodzinnych - informuje… Czytaj dalej »
Ekspert: bezpieczne korzystanie z internetu wymaga przestrzegania zasad
2014-02-11, 17:31Korzystanie z internetu przez dzieci może być bezpieczne pod warunkiem przestrzegania podstawowych zasad - powiedziała PAP Julia Gursztyn z Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK). Wtorek 11 lutego obchodzony jest jako Dzień… Czytaj dalej »