Biblioteka UMK wzbogaciła się o nowy specjalistyczny sprzęt do digitalizacji zbiorów
Placówka zdobyła wysokiej klasy skanery, aparaty fotograficzne i obiektywy, stół bezcieniowy, kompletnie wyposażone stanowisko reprodukcyjne.
Pracownia digitalizacji funkcjonuje od 10 lat. Używany od roku 2004 sprzęt uległ amortyzacji po prostu się zużył. Już niebawem - gdy wszystkie urządzenia zostaną zainstalowane - mieszkańcy regionu będą mogli zwiedzić pracowni i dowiedzieć się wszystkiego o Kujawsko-Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej.
27 października przypada Światowy Dzień Dziedzictwa Audiowizualnego. Jego celem jest uświadomienie społeczeństwu, jak ważną rolę pełnią nagrania audio czy wideo, które zawierają dokumentalne zapisy wydarzeń z XIX i XX wieku.
Jedną z najbogatszych kolekcji nagrań ma w swych archiwach dźwiękowych Polskie Radio. Bogate zasoby archiwalne - dostępne z każdego miejsca na świecie - ma także Polskie Radio PiK. Znaleźć je można na stronie internetowej archiwum.radiopik.pl
Zobacz także
Niemiecka drużyna piłkarska korzysta z najnowocześniejszych technologii Adidasa
2014-07-10, 11:37Aby wygrać Puchar Świata trzeba przejść zwycięsko przez kilka etapów, łącznie z finałowym, najbardziej emocjonującym. Wymaga to wyczerpujących przygotowań i treningów, przestrzegania ścisłego harmonogramu, podporządkowania… Czytaj dalej »
Darmowe mapy kujawsko-pomorskich parków krajobrazowych
2014-07-09, 08:45Wakacje są dobrą okazją, by zwiedzić najpiękniejsze zakątki Pomorza i Kujaw. Dla wszystkich, którzy chcą wybrać się do kujawsko-pomorskich parków krajobrazowych, przygotowane i udostępnione zostały funkcjonalne mapy na urządzenia… Czytaj dalej »
Naukowcy wyhodowali w laboratorium groźnego wirusa grypy
2014-07-05, 15:34Pracujący w USA japoński naukowiec potwierdził, że wyhodował w laboratorium wirusa grypy zdolnego uniknąć ataku układu odpornościowy człowieka, co od razu wywołało liczne kontrowersje - informuje AFP. Czytaj dalej »
Mapy tlenowe pomogą w leczeniu nowotworów
2014-07-05, 10:16Ilość tlenu w guzie nowotworowym wpływa na powodzenie radioterapii. Im mniej tlenu, tym terapia jest trudniejsza i wymaga większej dawki promieniowania. Polska uczona pracuje nad mapami tlenowymi wskazującymi tkanki w tlen ubogie i te… Czytaj dalej »
Dzięki podwodnej kamerze można podglądać ryby z mazurskich jezior
2014-07-05, 10:12Tańczące liny czy atak szczupaka na płotkę można obejrzeć dzięki kamerze umieszczonej przy dnie jednego z mazurskich jezior. Olsztyńska firma zainstalowała innowacyjny system monitorujący, dzięki któremu internauci mogą podglądać… Czytaj dalej »