Biblioteka UMK wzbogaciła się o nowy specjalistyczny sprzęt do digitalizacji zbiorów
Placówka zdobyła wysokiej klasy skanery, aparaty fotograficzne i obiektywy, stół bezcieniowy, kompletnie wyposażone stanowisko reprodukcyjne.
Pracownia digitalizacji funkcjonuje od 10 lat. Używany od roku 2004 sprzęt uległ amortyzacji po prostu się zużył. Już niebawem - gdy wszystkie urządzenia zostaną zainstalowane - mieszkańcy regionu będą mogli zwiedzić pracowni i dowiedzieć się wszystkiego o Kujawsko-Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej.
27 października przypada Światowy Dzień Dziedzictwa Audiowizualnego. Jego celem jest uświadomienie społeczeństwu, jak ważną rolę pełnią nagrania audio czy wideo, które zawierają dokumentalne zapisy wydarzeń z XIX i XX wieku.
Jedną z najbogatszych kolekcji nagrań ma w swych archiwach dźwiękowych Polskie Radio. Bogate zasoby archiwalne - dostępne z każdego miejsca na świecie - ma także Polskie Radio PiK. Znaleźć je można na stronie internetowej archiwum.radiopik.pl
Zobacz także
Naukowcy zbadają jakość snu sportowców
2015-01-16, 11:20Wpływ treningu relaksacyjnego na jakość snu sportowców będzie badać grupa naukowców z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Przedsięwzięcie to ma pokazać m.in., że sportowcy mogą być narażeni na zakłócony sen w n… Czytaj dalej »
Święto Gdańskiej Nauki z okazji urodzin Jana Heweliusza
2015-01-15, 17:53Spacery śladami gdańskich ludzi nauki, warsztaty astronomiczne i historyczne oraz gra poświęcone Janowi Heweliuszowi, to tylko niektóre atrakcje zaplanowane w ramach Święta Gdańskiej Nauki obchodzonego przy okazji rocznicy urodzin… Czytaj dalej »
Mistrzostwa świata w grach komputerowych odbędą się w Łodzi
2015-01-15, 14:15Łódź uzyskała akceptację Międzynarodowej Federacji Sportów Elektronicznych jako miejsce rozegrania tegorocznych mistrzostw świata w grach komputerowych. Będzie to siódma edycja mistrzostw - poprzednia odbyła się w Baku (Azerbe… Czytaj dalej »
Naukowcy z Politechniki Łódzkiej produkują grafen o większej wytrzymałości
2015-01-14, 17:15Naukowcy z Politechniki Łódzkiej opracowali oryginalną technologię wytwarzania grafenu metodą metalurgiczną. Umożliwia ona produkcję płatów grafenu o większej wytrzymałości. W przyszłości materiał może mieć zastosowanie m.in… Czytaj dalej »
Wrocławscy studenci zbadają szkodliwość freonów
2015-01-14, 08:22Studenci z Wrocławia sprawdzą, czy freon jest tak bardzo szkodliwy, jak zwykle się uważa. Na balonie wysłanym przez Europejską Agencję Kosmiczną umieszczą aparaturę, która sprawdzi, jak szybko w kosmosie z freonu uwalnia się niszczący… Czytaj dalej »