W sobotę rusza II Europejski Tydzień Kodowania
Ponad 100 imprez takich jak warsztaty z programowania komputerowego dla dzieci, dorosłych i osób starszych, zajęcia dla kobiet, warsztaty z elektroniki - odbędzie się podczas rozpoczynającego się w sobotę II Europejskiego Tygodnia Kodowania.
II Europejski Tydzień Kodowania odbędzie się w całej Unii Europejskiej. Inicjatywie patronuje Komisja Europejska.
Anna Mazgal z Centrum Cyfrowego Projekt: Polska, które w tym roku koordynuje Europejski Tydzień Kodowania w Polsce, powiedziała w Warszawie na konferencji inaugurującej akcję, że przedsięwzięcie ma przełamać stereotypy związane z programowaniem.
"Ludziom się wydaje, że programowaniem zajmują się informatycy, którzy siedzą przy swoich wielkich komputerach, zamknięci w wielkich firmach informatycznych. Chcemy odczarować ten temat i pokazać, że jest to umiejętność, która jest dostępna naprawdę dla każdego, kto będzie chciał się jej nauczyć" - podkreśliła Mazgal. Dodała, że na warsztaty i spotkania podczas Europejskiego Tygodnia Kodowania mogą się zapisać i dorośli, i dzieci.
Mazgal podkreśliła, że w tym roku Europejski Tydzień Kodowania ma szczególnie zachęcić do programowania kobiety. "Chcemy pokazać, że programowania mogą uczyć się dziewczyny i kobiety. Brakuje zajęć z programowania przeznaczonych dla kobiet, w trakcie których mogłyby zmierzyć się ze swoimi wątpliwościami i zobaczyć, że jest to bardzo fajne zajęcie, a także że dzięki nabyciu tych umiejętności mogą podnieść swoje kwalifikacji zawodowe" - dodała Mazgal.
Bogdan Dombrowski, wiceminister administracji i cyfryzacji podkreślił, że podnoszenie umiejętności cyfrowych jest bardzo ważne. "Patronujemy tej inicjatywie i chcemy zasygnalizować, że kodowanie i umiejętności cyfrowe są bardzo ważne zarówno w Polsce, jaki i Unii Europejskiej. Cieszymy się, że wiele organizacji pozarządowych pomaga nam w realizacji wielu programów związanych z realizacją Europejskiej Agendy Cyfrowej" - powiedział Dombrowski.
W ramach Tygodnia Kodowania w Polsce odbędzie się ponad 100 imprez m.in. w takich miastach jak Warszawa, Łódź, Poznań, Kraków, Rzeszów, Bielsko-Biała i Lublin. Warsztaty przeznaczone są dla dzieci, rodziców, nauczycieli, przedsiębiorców, osób starszych oraz tych, którzy nigdy wcześniej nie zetknęli się z informatyką. Organizowane są one m.in. przez Instytut Informatyki Uniwersytetu Warszawskiego, firmy Microsoft i Samsung, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów, Fundację Rodzice w Edukacji oraz Fundację Wolnego i Otwartego Oprogramowania. Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny, tylko w niektórych przypadkach wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.
Europejski Tydzień Kodowania zainicjowała w ub. roku grupa młodych doradców przy ówczesnej komisarz ds. agendy cyfrowej Neelie Kroes, we współpracy z unijną instytucją zajmującą się agendą cyfrową DG Connect, pod patronatem Komisji Europejskiej. Szczegółowy program imprez, jakie odbędą się w Polsce, można znaleźć pod adresem http://events.codeweek.eu/search/?country_code=PL&past=no
Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej objęły patronat nad Tygodniem Kodowania w Polsce. Inicjatywa wspierana jest również przez Lidera Cyfryzacji w Polsce Włodzimierza Marcińskiego oraz Szerokie Porozumienie na rzecz Rozwoju Umiejętności Cyfrowych w Polsce. II Europejski Tydzień Kodowania potrwa do 17 października br.(PAP)
Zobacz także
Ośmiu nowych Mistrzów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej
2014-09-22, 20:53Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, niezależna instytucja pozarządowa, nagrodziła ośmiu polskich naukowców w programie 'Mistrz' - dla badaczy łączących pracę naukową z kształceniem młodej kadry. Na realizację projektów otrzymali… Czytaj dalej »
Warmińsko-Mazurskie/ Zakończono badania archeologiczne pod Grunwaldem
2014-09-20, 15:51Głownię miecza, groty strzał, krzyżackie monety i inne zabytkowe przedmioty znaleźli uczestnicy poszukiwań archeologicznych w okolicach Grunwaldu. Czytaj dalej »
Skórki od banana i opatrunek z surowego mięsa - prace nagrodzone Ig Noblem
2014-09-19, 10:17Autorzy badania właściwości poślizgowych skórek banana, możliwości wykorzystania wieprzowiny do zatrzymania krwi z nosa oraz analizy reakcji reniferów na ludzi przebranych za niedźwiedzie zostali laureatami tegorocznych Ig Nobli -… Czytaj dalej »
Zakrzywione ekrany i kontrola głosowa, czyli ofensywa smartwatchów [wideo]
2014-09-08, 18:19Na tegorocznych targach elektroniki użytkowej IFA 2014 zaprezentowali się najważniejsi producenci urządzeń elektronicznych - Sony, Samsung, LG czy Asus. Czytaj dalej »
Łaziki marsjańskie rozpoczęły rywalizację
2014-09-06, 16:22Pobranie próbki gruntu, dojazd do wyznaczonego miejsca, przejazd na czas to kilka zadań czekających na łaziki marsjańskie, które w sobotę rozpoczęły rywalizację w międzynarodowych zawodach European Rover Challenge (ERC). Czytaj dalej »