Politechnika Gdańska będzie miała nowy superkomputer
Politechnika Gdańska podpisała w czwartek umowę na dostawę superkomputera wartego 30 mln zł. Cały system zostanie zbudowany do końca tego roku. Będzie to pierwsze w Polsce urządzenie zdolne wykonać biliard operacji matematycznych na sekundę.
Dostawcą komputera będzie konsorcjum firm Megatel i Action.
Jak poinformował dziennikarzy po podpisaniu umowy pełnomocnik konsorcjum Olaf Białek, na maszynę, która będzie miała formę klastra, czyli grupy połączonych z sobą komputerów, złoży się w sumie ponad 2,6 tysiąca procesorów. Całość ma zostać umieszczona w 30 szafach i będzie ważyć ok. 15 ton.
Jerzy Proficz z Centrum Informatycznego Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej Politechniki Gdańskiej wyjaśnił, że komputer będzie najszybszą maszyną obliczeniową w Polsce, zdolną wykonać biliard (1 000 000 000 000 000) operacji matematycznych na sekundę.
Proficz poinformował, że sprzęt będzie wykorzystywany w wielu dziedzinach - poczynając od fizyki czy chemii, a na medycznie kończąc. Wyjaśnił, że urządzenie będzie służyło np. do przeprowadzania wirtualnych eksperymentów fizycznych lub chemicznych, które dzięki komputerowi będzie można przeprowadzać taniej i szybciej niż w rzeczywistości.
Sprzęt, który będzie najważniejszą częścią realizowanego na PG projektu Centrum Doskonałości Naukowej Infrastruktury Wytwarzania Aplikacji, ma też służyć m.in. do analizy zapisów dźwiękowych i obrazów. Ta ostatnia możliwość ma być wykorzystywana m.in. w badaniach endoskopowych: komputer będzie analizował nagrania z badań przewodu pokarmowego i wskazywał na obrazy mogące sugerować wystąpienie niepożądanych zmian w organizmie.
Gdy pod koniec roku superkomputer zostanie dostarczony Politechnice, będzie on pracował wraz ze swoim poprzednikiem pochodzącym z 2011 r. Jak poinformował dziennikarzy rektor PG, prof. Henryk Krawczyk, trzyletni sprzęt jest około dziesięć razy wolniejszy od nowego nabytku. (PAP)
Zobacz także
Wilczyński: łaziki marsjańskie pierwszy raz powalczą poza USA [wywiad]
2014-08-03, 12:12Polacy wielokrotnie wygrywali zawody marsjańskich łazików w USA. We wrześniu Polska organizuje ich pierwszą europejską edycję. M.in. o tym, jak przekonywano Amerykanów do tej idei mówi PAP Łukasz Wilczyński z organizującego imprezę… Czytaj dalej »
Następny marsjański łazik będzie produkował tlen
2014-08-03, 10:52Agencja NASA dopracowuje już szczegóły misji kolejnego łazika na Marsie, który ma wylądować na Czerwonej Planecie w 2021 r. Będzie on miał m. in. aparaturę do wytwarzania tlenu z dwutlenku węgla znajdującego się w atmosferze tej… Czytaj dalej »
Związki antynowotworowe ukryte w morskich głębinach
2014-07-29, 08:32W morskich sinicach, gąbkach, skorupiakach kryją się związki pomocne m.in. w walce z nowotworami i bakteriami. Kształtowane przez miliony lat w naturze, niemal nie mają skutków ubocznych. Teraz naukowcy sięgnęli do głębin, aby wydobyć… Czytaj dalej »
Energia z lagun pływowych przyniesie miliardy funtów
2014-07-21, 13:00Sektor brytyjskiej energetyki morskiej wytwarzający energię dzięki wykorzystaniu tzw. lagun pływowych( sztucznych zatok) może osiągnąć wartość nawet 27 mld funtów - wynika z raportu opracowanego przez Centre for Economics and Business… Czytaj dalej »
ZEA chcą wysłać statek bezzałogowy na Marsa
2014-07-17, 08:16Dysponujące znacznymi dochodami z eksportu ropy i gazu Zjednoczone Emiraty Arabskie ogłosiły zamiar wysłania w 2021 roku pierwszego arabskiego bezzałogowego statku kosmicznego na Marsa. Czytaj dalej »