Politechnika Gdańska będzie miała nowy superkomputer
Politechnika Gdańska podpisała w czwartek umowę na dostawę superkomputera wartego 30 mln zł. Cały system zostanie zbudowany do końca tego roku. Będzie to pierwsze w Polsce urządzenie zdolne wykonać biliard operacji matematycznych na sekundę.
Dostawcą komputera będzie konsorcjum firm Megatel i Action.
Jak poinformował dziennikarzy po podpisaniu umowy pełnomocnik konsorcjum Olaf Białek, na maszynę, która będzie miała formę klastra, czyli grupy połączonych z sobą komputerów, złoży się w sumie ponad 2,6 tysiąca procesorów. Całość ma zostać umieszczona w 30 szafach i będzie ważyć ok. 15 ton.
Jerzy Proficz z Centrum Informatycznego Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej Politechniki Gdańskiej wyjaśnił, że komputer będzie najszybszą maszyną obliczeniową w Polsce, zdolną wykonać biliard (1 000 000 000 000 000) operacji matematycznych na sekundę.
Proficz poinformował, że sprzęt będzie wykorzystywany w wielu dziedzinach - poczynając od fizyki czy chemii, a na medycznie kończąc. Wyjaśnił, że urządzenie będzie służyło np. do przeprowadzania wirtualnych eksperymentów fizycznych lub chemicznych, które dzięki komputerowi będzie można przeprowadzać taniej i szybciej niż w rzeczywistości.
Sprzęt, który będzie najważniejszą częścią realizowanego na PG projektu Centrum Doskonałości Naukowej Infrastruktury Wytwarzania Aplikacji, ma też służyć m.in. do analizy zapisów dźwiękowych i obrazów. Ta ostatnia możliwość ma być wykorzystywana m.in. w badaniach endoskopowych: komputer będzie analizował nagrania z badań przewodu pokarmowego i wskazywał na obrazy mogące sugerować wystąpienie niepożądanych zmian w organizmie.
Gdy pod koniec roku superkomputer zostanie dostarczony Politechnice, będzie on pracował wraz ze swoim poprzednikiem pochodzącym z 2011 r. Jak poinformował dziennikarzy rektor PG, prof. Henryk Krawczyk, trzyletni sprzęt jest około dziesięć razy wolniejszy od nowego nabytku. (PAP)
Zobacz także
Kompetencje komputerowe polskich gimnazjalistów w czołówce światowej
2014-11-20, 12:59Polscy uczniowie II klas gimnazjów mają kompetencje komputerowe porównywalne z rówieśnikami z Norwegii, Danii, Australii, Kanady i Korei Południowej. Najlepsi okazali się Czesi - wynika z Międzynarodowego Badania Kompetencji Komputerowych… Czytaj dalej »
NInA udostępniła online nagrania przybliżające obrady Okrągłego Stołu
2014-11-17, 17:41Niepublikowane wcześniej nagrania z archiwów Video Studio Gdańsk i polskiej sekcji RFI poświęcone obradom Okrągłego Stołu zostały w poniedziałek udostępnione przez Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) na www.ninateka.pl. Czytaj dalej »
Już ponad 3 tysiące miast na świecie funkcjonuje w technologii "smart"
2014-11-14, 08:20Już ponad 3 tysiące miast na świecie wykorzystują nowoczesne technologie po to, by ich mieszkańcom żyło się wygodniej i zdrowiej, a środowisko naturalne w ich otoczeniu było maksymalnie chronione. Takie ośrodki określa się mianem… Czytaj dalej »
Lądownik europejskiego próbnika kosmicznego osiadł na komecie
2014-11-13, 16:46Mimo problemów technicznych lądownik automatycznego próbnika międzyplanetarnego Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) spoczął bezpiecznie na powierzchni jądra komety - poinformowała ESA. Czytaj dalej »
W czwartek polskie urządzenie zacznie badać kometę
2014-11-12, 19:25Wylądowanie na komecie Churyumov-Gerasimenko to wielki sukces. Jednak dla polskich naukowców czas na prawdziwą radość nadejdzie dopiero w czwartek. Wtedy pracę na komecie rozpocznie polskie urządzenie Mupus - powiedział PAP inż. Jerzy… Czytaj dalej »