W Szwecji powstanie Europejskie Źródło Spalacyjne
Najsilniejsze na świecie źródło neutronów do badań materii - Europejskie Źródło Spalacyjne - powstanie w szwedzkim Lund.
W czwartek wbudowany zostanie kamień węgielny pod budowę ośrodka. Rozpoczęcie eksperymentów zaplanowano na początek roku 2023.
Europejskie Źródło Spalacyjne (European Spallation Source- ESS) będzie nowoczesnym i najsilniejszym na świecie źródłem neutronów do badań materii. ESS dostarczy narzędzi poznawczych, które umożliwią dokonanie kolejnych ważnych odkryć w obszarze nanotechnologii, nauk o życiu i środowisku, farmakologii, inżynierii materiałowej i fizyki doświadczalnej.
"W ośrodku będzie można badać strukturę i dynamikę materii. Takie silne źródła neutronów są potrzebne np. po to, aby badać reakcje chemiczne tak, jak przebiegają w rzeczywistości. Dzięki temu będzie można sprawdzać np., co dzieje się z urządzeniami pracującymi w ekstremalnych warunkach podczas ich eksploatacji: od urządzeń w samochodach, turbin, aż po części samolotów" - powiedział PAP dr hab. Wojciech Zając z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN.
Przyznał, że tego typu ośrodki na świecie już istnieją, ale na mniejszą skalę. Jak wyjaśnił, światową politykę naukową prowadzi się w ten sposób, aby w każdym rejonie świata, było jedno takie duże urządzenie.
"ESS jest wielką infrastrukturą naukową, której projekt wypracowano, aby sprostać zapotrzebowaniu na urządzenia przekraczające potencjał pojedynczych krajów lub instytucji ze względu na zakres zastosowań i ich złożoność" - mówi dyrektor generalny ESS Jim Yeck.
W projekcie uczestnicy 17 europejskich krajów. W prace będą zaangażowani również polscy naukowcy. "Inżynierowie i technicy z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN uczestniczą w najbardziej ambitnych inwestycjach dla nauki w Europie. Nasi uczeni powinni mieć możliwość pracy w najlepszych zespołach i na urządzeniach najwyższej światowej rangi" - powiedział dyrektor IFJ PAN prof. Marek Jeżabek.
Pierwsze neutrony z ESS mają pojawić się w 2019 roku. Rozpoczęcie eksperymentów zaplanowano na początek roku 2023. (PAP)
Zobacz także
Następny marsjański łazik będzie produkował tlen
2014-08-03, 10:52Agencja NASA dopracowuje już szczegóły misji kolejnego łazika na Marsie, który ma wylądować na Czerwonej Planecie w 2021 r. Będzie on miał m. in. aparaturę do wytwarzania tlenu z dwutlenku węgla znajdującego się w atmosferze tej… Czytaj dalej »
Związki antynowotworowe ukryte w morskich głębinach
2014-07-29, 08:32W morskich sinicach, gąbkach, skorupiakach kryją się związki pomocne m.in. w walce z nowotworami i bakteriami. Kształtowane przez miliony lat w naturze, niemal nie mają skutków ubocznych. Teraz naukowcy sięgnęli do głębin, aby wydobyć… Czytaj dalej »
Energia z lagun pływowych przyniesie miliardy funtów
2014-07-21, 13:00Sektor brytyjskiej energetyki morskiej wytwarzający energię dzięki wykorzystaniu tzw. lagun pływowych( sztucznych zatok) może osiągnąć wartość nawet 27 mld funtów - wynika z raportu opracowanego przez Centre for Economics and Business… Czytaj dalej »
ZEA chcą wysłać statek bezzałogowy na Marsa
2014-07-17, 08:16Dysponujące znacznymi dochodami z eksportu ropy i gazu Zjednoczone Emiraty Arabskie ogłosiły zamiar wysłania w 2021 roku pierwszego arabskiego bezzałogowego statku kosmicznego na Marsa. Czytaj dalej »
23 instytucje utworzyły Instytut Autostrada Technologii i Innowacji
2014-07-15, 14:0318 uczelni, 2 instytuty i 3 przedsiębiorstwa z całej Polski utworzyły we wtorek konsorcjum Instytut Autostrada Technologii i Innowacji (IATI). W ramach niego konsolidować się będą zespoły chcące realizować duże projekty badawczo-rozwojowe… Czytaj dalej »