W Szwecji powstanie Europejskie Źródło Spalacyjne
Najsilniejsze na świecie źródło neutronów do badań materii - Europejskie Źródło Spalacyjne - powstanie w szwedzkim Lund.
W czwartek wbudowany zostanie kamień węgielny pod budowę ośrodka. Rozpoczęcie eksperymentów zaplanowano na początek roku 2023.
Europejskie Źródło Spalacyjne (European Spallation Source- ESS) będzie nowoczesnym i najsilniejszym na świecie źródłem neutronów do badań materii. ESS dostarczy narzędzi poznawczych, które umożliwią dokonanie kolejnych ważnych odkryć w obszarze nanotechnologii, nauk o życiu i środowisku, farmakologii, inżynierii materiałowej i fizyki doświadczalnej.
"W ośrodku będzie można badać strukturę i dynamikę materii. Takie silne źródła neutronów są potrzebne np. po to, aby badać reakcje chemiczne tak, jak przebiegają w rzeczywistości. Dzięki temu będzie można sprawdzać np., co dzieje się z urządzeniami pracującymi w ekstremalnych warunkach podczas ich eksploatacji: od urządzeń w samochodach, turbin, aż po części samolotów" - powiedział PAP dr hab. Wojciech Zając z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN.
Przyznał, że tego typu ośrodki na świecie już istnieją, ale na mniejszą skalę. Jak wyjaśnił, światową politykę naukową prowadzi się w ten sposób, aby w każdym rejonie świata, było jedno takie duże urządzenie.
"ESS jest wielką infrastrukturą naukową, której projekt wypracowano, aby sprostać zapotrzebowaniu na urządzenia przekraczające potencjał pojedynczych krajów lub instytucji ze względu na zakres zastosowań i ich złożoność" - mówi dyrektor generalny ESS Jim Yeck.
W projekcie uczestnicy 17 europejskich krajów. W prace będą zaangażowani również polscy naukowcy. "Inżynierowie i technicy z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN uczestniczą w najbardziej ambitnych inwestycjach dla nauki w Europie. Nasi uczeni powinni mieć możliwość pracy w najlepszych zespołach i na urządzeniach najwyższej światowej rangi" - powiedział dyrektor IFJ PAN prof. Marek Jeżabek.
Pierwsze neutrony z ESS mają pojawić się w 2019 roku. Rozpoczęcie eksperymentów zaplanowano na początek roku 2023. (PAP)
Zobacz także
CERT Polska: statystycznie 280 tys. zainfekowanych komputerów w Polsce
2015-04-17, 12:17280 tys. komputerów w Polsce każdego dnia jest zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem - wynika z danych za 2014 r. zgromadzonych przez zespół CERT Polska, działający w ramach instytutu badawczego NASK. Czytaj dalej »
Messenger i WhatsApp osiągnęły popularność portali społecznościowych
2015-04-17, 12:15BI Intelligence informuje, że pod koniec marca 2015 r. po raz pierwszy z czterech najpopularniejszych komunikatorów skorzystało tyle samo osób co z Twittera, Facebooka, Instagrama i LinkedIn razem wziętych - czyli ponad 2 miliardy os… Czytaj dalej »
Eksperci: Europa Środkowo-Wschodnia potrzebuje rozwoju opartego na wiedzy
2015-04-16, 15:23Powszechny dostęp do wiedzy może być kluczem do dalszego rozwoju Europy Środkowo-Wschodniej, pod warunkiem, że społeczeństwu obywatelskiemu uda się zmusić władzę do przejrzystych działań i społecznej partycypacji - uważają… Czytaj dalej »
Google broni się przed niektórymi zarzutami KE; wskazuje na Apple
2015-04-16, 13:48W odpowiedzi na wszczęcie przez Komisję Europejską postepowania wyjaśniającego ws. mobilnego systemu operacyjnego Android Google zwrócił uwagę, że konkurencja korzysta z podobnych mechanizmów o jakie sam jest oskarżany, wymieniając… Czytaj dalej »
Cyfrowa karcianka „Hearthstone” trafia na smartfony
2015-04-16, 08:08Internetowa gra karciana „Hearthstone: Heroes of Warcraft” w rok od premiery doczekała się wersji na telefony komórkowe. Dotychczasowa liczba graczy „HS” przekracza 25 mln osób, a przychody w pierwszym roku kalendarzowym szacowane… Czytaj dalej »