Cyfrowy sygnał Polskiego Radia - w Łodzi i Opolu
Polskie Radio rozpoczęło nadawanie cyfrowe w aglomeracjach łódzkiej i opolskiej. To kolejne miasta po Warszawie, Katowicach, Wrocławiu i Szczecinie, w których można odbierać sygnał radia cyfrowego.
Mieszkańcy tych miast mogą odbierać Jedynkę, Dwójkę, Trójkę, Czwórkę, Polskie Radio dla Zagranicy, kanały publicznych rozgłośni lokalnych oraz nadające dotychczas wyłącznie w internecie PR 24 i nowe Radio Rytm. By odbierać sygnał cyfrowy, należy posiadać radioodbiornik cyfrowy działający w systemie DAB Plus.
W październiku sygnał cyfrowy miał zostać włączony także w Poznaniu. Naczelny inżynier Polskiego Radia Paweł Mathia poinformował PAP, że publiczny nadawca musiał jednak unieważnić przetarg na wykonawcę w aglomeracji poznańskiej, ponieważ oferta przekraczała wartość zamówienia. Polskie Radio ogłosiło drugi przetarg na tę inwestycję. Nadawanie cyfrowe ma zostać uruchomione w stolicy Wielkopolski na początku 2015 r.
Zgodnie z planem w przyszłym roku cyfrowy sygnał radiowy będą mogli odbierać mieszkańcy w miastach i okolicach: Bydgoszczy, Koszalina, Olsztyna, Zielonej Góry, Białegostoku, Lublina, Rzeszowa. Programy Polskiego Radia drogą cyfrową na obszarze całego kraju będzie można odbierać od końca 2020 r. Nie będzie się to jednak wiązało z wyłączeniem emisji analogowej.
Jak podało w poniedziałek Polskie Radio, obecnie łączny zasięg emisji DAB Plus w Polsce obejmuje blisko 9 proc. terytorium i blisko 10 mln populacji kraju. (PAP)
Zobacz także
Do oczyszczania jezior i stawów można wykorzystać bakterie
2014-02-15, 10:03Wyselekcjonowane specjalistyczne szczepy bakterii w warunkach tlenowych pomagają oczyszczać jeziora i stawy. Zaprzęgnięte w ten sposób do pracy mikroorganizmy potrafią oczyścić wody akwenu bezpieczną metodą biologiczną w niespełna… Czytaj dalej »
450. rocznica urodzin Galileusza
2014-02-14, 13:43Galileusz - uważany za ojca nowoczesnych metod naukowych, jego odkrycia dostarczyły dowodów na poparcie teorii Kopernika, za co był prześladowany przez Kościół, który zrehabilitował go dopiero w 1992 r. W sobotę mija 450 rocznica… Czytaj dalej »
Miłość powoduje burzę w organizmie
2014-02-14, 13:40Pierwsze uderzenie strzałą Kupidyna powoduje, że dech zamiera nam w piersiach, a serce bije, jak po długim biegu. W organizmie rozpoczyna się 'burza'. Naukowcy z Chicago postanowili sprawdzić, co odpowiada za taki stan. Czytaj dalej »
Chiński łazik księżycowy znów działa
2014-02-13, 08:21Zdalnie sterowany chiński łazik księżycowy, który od kilku dni nie dawał znaku życia po wystąpieniu anomalii mechanicznych, 'odzyskał świadomość' - poinformowały w czwartek media w Pekinie. Czytaj dalej »
Chcą odczytać genom Ryszarda III
2014-02-12, 16:17Kod DNA Ryszarda III ma zostać odczytany. Planowane przez archeologów z University of Leicester zsekwencjonowanie genomu średniowiecznego władcy Anglii ma pozwolić na lepsze poznanie jego stanu zdrowia i koligacji rodzinnych - informuje… Czytaj dalej »