Cyfrowy sygnał Polskiego Radia - w Łodzi i Opolu
Polskie Radio rozpoczęło nadawanie cyfrowe w aglomeracjach łódzkiej i opolskiej. To kolejne miasta po Warszawie, Katowicach, Wrocławiu i Szczecinie, w których można odbierać sygnał radia cyfrowego.
Mieszkańcy tych miast mogą odbierać Jedynkę, Dwójkę, Trójkę, Czwórkę, Polskie Radio dla Zagranicy, kanały publicznych rozgłośni lokalnych oraz nadające dotychczas wyłącznie w internecie PR 24 i nowe Radio Rytm. By odbierać sygnał cyfrowy, należy posiadać radioodbiornik cyfrowy działający w systemie DAB Plus.
W październiku sygnał cyfrowy miał zostać włączony także w Poznaniu. Naczelny inżynier Polskiego Radia Paweł Mathia poinformował PAP, że publiczny nadawca musiał jednak unieważnić przetarg na wykonawcę w aglomeracji poznańskiej, ponieważ oferta przekraczała wartość zamówienia. Polskie Radio ogłosiło drugi przetarg na tę inwestycję. Nadawanie cyfrowe ma zostać uruchomione w stolicy Wielkopolski na początku 2015 r.
Zgodnie z planem w przyszłym roku cyfrowy sygnał radiowy będą mogli odbierać mieszkańcy w miastach i okolicach: Bydgoszczy, Koszalina, Olsztyna, Zielonej Góry, Białegostoku, Lublina, Rzeszowa. Programy Polskiego Radia drogą cyfrową na obszarze całego kraju będzie można odbierać od końca 2020 r. Nie będzie się to jednak wiązało z wyłączeniem emisji analogowej.
Jak podało w poniedziałek Polskie Radio, obecnie łączny zasięg emisji DAB Plus w Polsce obejmuje blisko 9 proc. terytorium i blisko 10 mln populacji kraju. (PAP)
Zobacz także
Joanna Bagniewska zwyciężczynią trzeciej polskiej edycji FameLab
2014-05-11, 10:51Dr Joanna Bagniewska zwyciężyła w finale trzeciej polskiej edycji konkursu FameLab, który w sobotę odbył się w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. W czerwcu będzie reprezentowała Polskę w światowym finale tego konkursu. Czytaj dalej »
Polka szuka brakujących elementów zagadki zespołu DiGeorge'a
2014-05-03, 09:00Towarzyszy mu około 180 objawów m.in. wady serca. Zespół DiGeorge'a, występujący prawie tak często jak zespół Downa, lekarze rozpoznają jednak rzadko. Polka szuka genów odpowiedzialnych za jego powstawanie, aby ułatwić diagnostykę… Czytaj dalej »
Fizyk: nauka jest sztuką, a badacze - artystami
2014-05-01, 16:42Piękno może być jednym z kryteriów prawdziwości w nauce - powiedział PAP fizyk prof. Grzegorz Wrochna. Badacz zdradza historie eksperymentów, które można nazwać dziełami sztuki, a także opowiada o tym, jak trudne do przyjęcia… Czytaj dalej »
Czuły polski skaner wykryje niebezpieczne przesyłki
2014-05-01, 14:13Czy w liście znajduje się tylko papier, czy też np. maleńka torebka z groźną substancją? Sprawdzi to, bez otwierania kopert, wyjątkowo efektywny i czuły skaner, nad którym pracują polscy naukowcy. W przyszłości może on trafić… Czytaj dalej »
USA i Wielka Brytania odradzają używanie przeglądarki Internet Explorer
2014-04-29, 20:32Eksperci d/s cyberbezpieczeństwa USA i Wielkiej Brytanii zalecają wykorzystanie innych przeglądarek internetowych niż Internet Explorer do czasu aż Microsoft - twórca przeglądarki - naprawi lukę bezpieczeństwa, dzięki której można… Czytaj dalej »