W Sztokholmie stanęło matematyczne drzewo Sierpińskiego
Rzeźba w kształcie drzewa, zainspirowana fraktalem skonstruowanym przez wybitnego polskiego matematyka Wacława Sierpińskiego (1882-1969), stanęła we wtorek na placu Wallenberga w Sztokholmie. Instalacja promuje polskie osiągnięcia ostatnich 25 lat.
Przykuwająca uwagę rzeźba ma zainteresować przechodniów i zachęcić do zeskanowania telefonem kodu umożliwiającego obejrzenie filmu, w którym polscy naukowcy opowiadają o swoich osiągnięciach oraz o współczesnej Polsce.
"Na miejscu rozdajemy miniatury drzewa Sierpińskiego. Na opakowaniu jest także kod do pobrania filmu" - powiedziała Karin Svantesson z agencji, która przygotowała to wydarzenie.
W filmie występują: prof. Agnieszka Zalewska, pierwsza na świecie kobieta wybrana na przewodniczącą Rady CERN (Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych), Piotr Szrek, współodkrywca śladów najstarszego zwierzęcia lądowego, oraz Kinga Panasiewicz, nastolatka, która przeprowadziła badania nad synchronizacją półkul mózgowych.
W Sztokholmie instalację można oglądać do 29 września; w połowie października drzewo zostanie przeniesione do Uppsali. W tym uniwersyteckim mieście o pracy Wacława Sierpińskiego i znaczeniu jego odkryć opowie szwedzki matematyk prof. Per Enflo.
Okazało się, że prof. Enflo jest też miłośnikiem muzyki Fryderyka Chopina i obiecał także zagrać utwory polskiego kompozytora.
Instalacja pokazywana jest w Szwecji w ramach kampanii polskiego MSZ promującej Polskę za granicą "Polska. Spring into new". Akcja związana jest z przypadającymi w tym roku trzema rocznicami: 25-leciem wolności, 15-leciem przystąpienia do NATO oraz 10-leciem wejścia do Unii Europejskiej.
Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)
Zobacz także
Dziesięciu uczonych w finale konkursu FameLab
2014-03-01, 20:03Dziesięciu uczonych znalazło się w finale trzeciej polskiej edycji konkursu FameLab dla młodych naukowców. Nazwiska finalistów ogłoszono w sobotę w Centrum Nauki Kopernik (CNK). Ostatecznego zwycięzcę jury wyłoni 10 maja. Czytaj dalej »
Polacy uczestniczą w misji sondy Rosetta
2014-02-28, 19:31Sonda kosmiczna Rosetta, z urządzeniami opracowanymi przez Polaków, dotarła już w okolice Saturna. Lądownik Rosetty ma osiąść na pędzącej przez kosmos komecie, co zaplanowano na koniec 2014 roku - informuje Ministerstwo Gospodar… Czytaj dalej »
Ekspert: agresja w sieci wśród młodych ludzi ma różne formy
2014-02-22, 10:00Nie ma jednej agresji internetowej, w którą mogą być zaangażowani młodzi ludzie. W sieci mamy do czynienia z różnymi jej rodzajami - powiedział PAP prof. Jacek Pyżalski, pedagog z Uniwersytetu im. Adam Mickiewicza, zajmujący się… Czytaj dalej »
MAC: Podniesienie umiejętności cyfrowych to wyzwanie cywilizacyjne dla Polski
2014-02-20, 19:42Podniesienie umiejętności cyfrowych, w tym programistycznych, to wyzwanie cywilizacyjne dla Polski - powiedział sejmowej Komisji Administracji i Cyfryzacji Włodzimierz Marciński, pełnomocnik ministra MAC ds. rozwoju kompetencji cyfrowych… Czytaj dalej »
SatBałtyk, czyli morze bez tajemnic
2014-02-17, 13:52Powstaje satelitarny system monitoringu Bałtyku. Konsorcjum naukowców pracuje m.in. nad przewidywaniem zmian pogody, zakwitów trujących alg, plam zanieczyszczeń. Będzie też można czuwać nad morskim ekosystemem. System jest już prawie… Czytaj dalej »