W Sztokholmie stanęło matematyczne drzewo Sierpińskiego
Rzeźba w kształcie drzewa, zainspirowana fraktalem skonstruowanym przez wybitnego polskiego matematyka Wacława Sierpińskiego (1882-1969), stanęła we wtorek na placu Wallenberga w Sztokholmie. Instalacja promuje polskie osiągnięcia ostatnich 25 lat.
Przykuwająca uwagę rzeźba ma zainteresować przechodniów i zachęcić do zeskanowania telefonem kodu umożliwiającego obejrzenie filmu, w którym polscy naukowcy opowiadają o swoich osiągnięciach oraz o współczesnej Polsce.
"Na miejscu rozdajemy miniatury drzewa Sierpińskiego. Na opakowaniu jest także kod do pobrania filmu" - powiedziała Karin Svantesson z agencji, która przygotowała to wydarzenie.
W filmie występują: prof. Agnieszka Zalewska, pierwsza na świecie kobieta wybrana na przewodniczącą Rady CERN (Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych), Piotr Szrek, współodkrywca śladów najstarszego zwierzęcia lądowego, oraz Kinga Panasiewicz, nastolatka, która przeprowadziła badania nad synchronizacją półkul mózgowych.
W Sztokholmie instalację można oglądać do 29 września; w połowie października drzewo zostanie przeniesione do Uppsali. W tym uniwersyteckim mieście o pracy Wacława Sierpińskiego i znaczeniu jego odkryć opowie szwedzki matematyk prof. Per Enflo.
Okazało się, że prof. Enflo jest też miłośnikiem muzyki Fryderyka Chopina i obiecał także zagrać utwory polskiego kompozytora.
Instalacja pokazywana jest w Szwecji w ramach kampanii polskiego MSZ promującej Polskę za granicą "Polska. Spring into new". Akcja związana jest z przypadającymi w tym roku trzema rocznicami: 25-leciem wolności, 15-leciem przystąpienia do NATO oraz 10-leciem wejścia do Unii Europejskiej.
Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)
Zobacz także
Zmarła Stephanie Kwolek, wynalazczyni kevlaru
2014-06-21, 09:24W wieku 90 lat zmarła w USA chemiczka polskiego pochodzenia Stephanie Kwolek, która w 1965 wraz ze swym zespołem wynalazła kevlar - wyjątkowo silne włókna, dziś stosowane m.in. w kamizelkach kuloodpornych. Czytaj dalej »
Gry komputerowe rozwijają kreatywność, ale jednocześnie utrudniają naukę
2014-06-19, 16:36Dzięki grom komputerowym dzieci rozwijają kreatywność i budują relacje towarzyskie. Jednocześnie trudniej im się uczyć, gdyż przyzwyczajają się do szybkich sukcesów i schematów - wynika z badania Instytutu Badań Edukacyjnych… Czytaj dalej »
PISA: dwie do czterech godzin w internecie pomaga w nauce
2014-06-17, 17:36Najlepsze wyniki uzyskują uczniowie, którzy korzystają z internetu od dwóch do czterech godzin dziennie; ci, którzy korzystają z sieci więcej lub mniej mają gorsze wyniki - wynika z badania z międzynarodowego badania umiejętności… Czytaj dalej »
20 osób w powołanej Radzie do Spraw Cyfryzacji
2014-06-17, 17:28Prawnik, działaczka na rzecz wolności i praw człowieka, a także eksperci od informatyzacji, nowych technologii, bezpieczeństwa sieci i prawa telekomunikacyjnego weszli w skład Rady do Spraw Cyfryzacji, powołanej we wtorek przez resort… Czytaj dalej »
Polski satelita naukowy Heweliusz wystartuje 10 lipca
2014-06-12, 16:57Drugi polski satelita naukowy Heweliusz 10 lipca zostanie wyniesiony w przestrzeń kosmiczną. Wystartuje z chińskiego poligonu Taiyuan na rakiecie Long March 4B - informuje strona internetowa projektu Brite, którego Heweliusz jest czę… Czytaj dalej »