Skórki od banana i opatrunek z surowego mięsa - prace nagrodzone Ig Noblem
Autorzy badania właściwości poślizgowych skórek banana, możliwości wykorzystania wieprzowiny do zatrzymania krwi z nosa oraz analizy reakcji reniferów na ludzi przebranych za niedźwiedzie zostali laureatami tegorocznych Ig Nobli - informuje Reuters.
Spośród dziesięciu nagród cztery powędrowały do naukowców w szczególny sposób zajmujących się jedzeniem - jak np. naukowców z Japonii, którzy zasłużyli się w dziedzinie fizyki badaniem ryzyka wynikającego z nadepnięcia na skórkę od banana.
Możliwość wykorzystania dziecięcej kupy do produkcji sfermentowanych kiełbasek; metoda powstrzymania krwawienia z nosa za pomocą plastrów wieprzowiny - i analiza reakcji mózgów ludzi, widzących na grzance kształt twarzy Jezusa - to kolejne tematy podejmowane przez tegorocznych laureatów Ig Nobli.
Nagrody trafiły również do naukowców mierzących cierpienie osoby oglądającej marne dzieło sztuki (w tym wypadku był to obraz) - i sprawdzających, czy posiadanie kota może zaszkodzić psychice. Kolejny z docenionych tematów dotyczył psychopatycznych skłonności osób, które rutynowo wstają późno z łóżka.
Faworytem pomysłodawcy Ig Nobli, wydawcy "Annals of Improbable Research" Marca Abrahamsa, była praca naukowców z Norwegii i Niemiec testujących reakcję renifera na ludzi przebranych za niedźwiedzie polarne. "W życiu nie spotkałem nikogo, kto przebierałby się za niedźwiedzia, żeby nastraszyć renifera" - tłumaczy Abrahams.
Do grona laureatów trafili też naukowcy z Czech, Niemiec i Zambii, którzy ustalili, że psy podczas defekacji wolą się ustawiać wzdłuż linii pola geomagnetycznego Ziemi, biegnących w kierunku północ-południe. Doceniono też włoski rządowy Narodowy Instytut Statystyki za pomysł wzmocnienia gospodarki Włoch poprzez włączenie do budżetu podatków z nierządu, handlu narkotykami, przemytu itp.
W intencji pomysłodawcy Ig Nobli, przyznawanych od 1991 r., nagrody te przypadają autorom badań, które najpierw prowokują do śmiechu, a później do zastanowienia. Nagradzane prace mają często faktyczną wartość naukową, a zabawność jest dodatkowym atutem. Ceremonia ogłoszenia laureatów budzi duże zaciekawienie i podnosi zainteresowanie badaniami na miesiąc przed ogłoszeniem nazwisk tradycyjnych "poważnych" noblistów.
Nagrody wręczono podczas ceremonii zorganizowanej w czwartek (według naszego czasu przypadła ona na noc z czwartku na piątek) na Uniwersytecie Harvarda w Cambridge w Massachusetts. Spotkanie uświetniła trzyaktowa mini-opera poświęcona ludziom, którzy przestali normalnie jeść - i zaczęli się odżywiać wyłącznie pigułkami. Inspiracją dla autorów dzieła był twórca diety tabletkowej, jeden z dyrektorów w Google, Ray Kurzweil. (PAP)
Zobacz także
Naukowcy ozłocą grafen za pomocą... bakterii
2014-12-30, 13:27Połączenie grafenu i złota może dać zaskakujące rezultaty, mówią naukowcy, którzy pracują nad metodą łączenia obydwu materiałów. W bezpiecznym przeprowadzeniu tego procesu pomogą im bakterie. Efektem ich prac mogą być materiały… Czytaj dalej »
Top 10 firm branży Big Data
2014-12-29, 11:53IBM z przychodem 1,37 miliarda dolarów i Hewlett-Packard z przychodem na poziomie 869 milionów dolarów - to giganci w przechowywaniu i przetwarzaniu dużych zbiorów danych (Big Data), które stało się w ostatnich latach jedną z najszybciej… Czytaj dalej »
Najpopularniejsze gadżety technologiczne 2014: iPhone 6 na czele stawki
2014-12-29, 11:49iPhone 6, Samsung Galaxy S5 i Galaxy Note 4 najbardziej pożądanymi gadżetami 2014 roku - wynika z rankingu serwisu Yahoo Tech. Zestawienie opracowano na podstawie analizy zapytań wyszukiwarki tej firmy. Czytaj dalej »
Nowoczesne auta narażone na cybernetycznych włamywaczy
2014-12-27, 16:46Nowoczesne samochody naszpikowane elektroniką są podatne na włamania tak samo, jak telefony komórkowe, a z czasem będą jeszcze bardziej - ostrzega Edmund King, przewodniczący organizacji Automobile Association (AA), w wywiadzie dla… Czytaj dalej »
Niezwykłe właściwości zwykłych płynów - okiem naukowców
2014-12-27, 15:34Świąteczno-noworoczny czas to dobra okazja do kontemplacji zjawisk fizycznych związanych z zachowaniem płynów. Naukowcy od lat z uwagą przyglądają się np. herbacie, kawie czy piwu i z tych obserwacji wysnuwają interesujące wnio… Czytaj dalej »