Konkurs na aplikacje przyjazne dla niepełnosprawnych
Twórcy aplikacji mobilnych zapominają o tym, że ich użytkownikami chcą być także osoby niepełnosprawne - uważa Łukasz Drozda ze Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, które już po raz drugi organizuje konkurs na aplikacje przyjazne osobom z niepełnosprawnościami.
Konkurs "Aplikacje bez barier" ma nagrodzić zarówno projekty aplikacji, które mogą pozytywnie wpłynąć na likwidowanie barier w codziennym życiu w mieście, jak i wyróżnić istniejące już aplikacje mobilne, dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Organizuje go Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji wspólnie z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy.
"Często osoby projektujące strony internetowe lub aplikacje skupiają się na estetyce, a nie na użyteczności tych rozwiązań. Np. jest to kwestia kontrastu liter i tła danej strony www czy aplikacji. Często jest on tak delikatny, że utrudnia korzystanie osobom z dysfunkcją wzroku lub starszym. A przecież np. telefon komórkowy nie zawsze jest w idealnie naświetlonym miejscu, co utrudnia odczytanie informacji na ekranie. To brak świadomości nie tylko programistów, ale także osób, które opracowują projekty aplikacji" - powiedział PAP Drozda.
Zaznaczył, że nie jest to problem o charakterze technicznym. "Właściwie trudno wskazać jakikolwiek system operacyjny czy producenta aplikacji, który nie byłby w stanie przystosować ich do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dlatego w naszym konkursie chodzi przede wszystkim o świadomość - zarówno użytkowników, jak i wszelkich osób zainteresowanych rozwojem rynku aplikacji mobilnych, osób projektujących strony, odbiorców tych stron i przede wszystkim tych, które te strony zamawiają. Chcemy ich namawiać, żeby bardziej uczulały wykonawców na te kwestie, a nie skupiały się głównie na tym, żeby to ładnie wygadało i dobrze otwierało się na tablecie obsługiwanym przez osobę pełnosprawną" - podkreślił.
Drozda zwrócił uwagę, że np. aplikacje związane z nawigacją albo z przeglądaniem np. wydarzeń kulturalnych w danym mieście, szukaniem restauracji czy repertuaru kin, nie udostępniają informacji, czy te miejsca dostępne są dla osób na wózkach, czy dane kino albo restauracja są dostosowane do ich potrzeb.
"Wydaje się, że osoby na wózkach mogłyby być jedną z głównych grup zainteresowanych wyszukiwarką, która selekcjonowałaby tego typu informacje. Są aplikacje, które zestawiają ze sobą menu z bardzo licznych punktów gastronomicznych, ale nie podają informacji, czy te miejsca są dostępne dla osób poruszających się na wózkach. Inna kwestia to aplikacje pomijające potrzeby osób niewidomych, a dodanie bardzo prostego zestawu z syntezatorem mowy mogłoby ułatwić korzystanie z nich" - dodał Drozda.
Zaznaczył, że jest to szczególnie istotne w przypadku aplikacji związanych z usługami lokalizacyjnymi takimi jak mapy w smartfonach czy na komputerach, te jednak z reguły pomijają potrzeby osób niepełnosprawnych, zwłaszcza niewidomych.
W tegorocznej edycji autorzy nowych koncepcji i istniejących już aplikacji mobilnych rywalizować będą w dwóch konkursach głównych. W pierwszym wybrane zostaną trzy najciekawsze projekty. Zadaniem uczestników będzie opracowanie koncepcji dopiero czekających na realizację, które mają na celu ułatwienie codziennego życia w mieście osobom z niepełnosprawnościami.
W drugim konkursie, który podzielono na dwie kategorie, mogą wziąć udział twórcy istniejących już aplikacji. W pierwszej kategorii nagrodzone będą aplikacje przeznaczone specjalnie dla osób z niepełnosprawnością, w drugiej - aplikacje przeznaczone dla wszystkich, ale dostosowane także do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Wszystkie zgłoszone do konkursu aplikacje oceni jury, w którym zasiadać będą specjaliści ds. dostępności. Jury będzie opierać się na opiniach testerów z rozmaitymi niepełnosprawnościami.
W ubiegłorocznej edycji nagrodzono takie aplikacje jak program oferujący m.in. rozpoznawanie kolorów, odnajdywanie źródeł światła, lupę elektroniczną i łatwe generowanie kodów kreskowych i QR, czy dostosowaną do potrzeb osób słabowidzących aplikację z rozkładem jazdy transportu publicznego z kilkudziesięciu miast w Polsce. Wyróżniono też koncepcje aplikacji umożliwiającą osobom na wózkach swobodne planowanie podróży po nieodwiedzanych wcześniej przez nie miejscach w Warszawie, a także aplikacji przeznaczonej dla chorych na epilepsję, narkolepsję oraz inne choroby związane z możliwością nagłego upadku na ziemię i utraty przytomności. W razie upadku aplikacja przesyła informację do bliskich chorego lub informuje pogotowie o zdarzeniu, instruuje także świadków zdarzenia jak mogą pomóc choremu.
Zgłoszenia do konkursu przyjmowane będą do 10 października. Szczegółowe informacje na temat konkursu znaleźć można na stronie www.integracja.org w zakładce "Co robimy" oraz na www.aplikacjebezbarier.pl.
Stowarzyszenie zamierza również nagrodzić przyjazne dla niepełnosprawnych strony internetowe. Zgłoszenia w konkursie "Serwis www bez barier" również przyjmowane są do 10 października, a informacje o nim można znaleźć na stronie stowarzyszenia. (PAP)
Zobacz także
W sobotę rusza II Europejski Tydzień Kodowania
2014-10-10, 14:18Ponad 100 imprez takich jak warsztaty z programowania komputerowego dla dzieci, dorosłych i osób starszych, zajęcia dla kobiet, warsztaty z elektroniki - odbędzie się podczas rozpoczynającego się w sobotę II Europejskiego Tygodnia… Czytaj dalej »
3657 linków usunęło Google z wyników wyszukiwania po prośbach z Polski
2014-10-10, 09:213657 linków zostało usuniętych od 29 maja br. z wyników wyszukiwania przez Google po prośbach z Polski. Wnioskowano o usunięcie 14 586 linków. W sumie z UE, Islandii, Norwegii, Liechtensteinu i Szwajcarii napłynęło 144 907 próśb… Czytaj dalej »
W Krakowie wręczono nagrody Narodowego Centrum Nauki
2014-10-09, 20:45Tegorocznymi laureatami nagród przyznawanymi młodym naukowcom przez Narodowe Centrum Nauki (NCN) zostali profesorowie Janusz Bujnicki, Michał Horodecki i Marcin Miłkowski. Wyróżnienia wręczono w czwartek w krakowskich Sukiennicach. Czytaj dalej »
Politechnika Gdańska będzie miała nowy superkomputer
2014-10-09, 17:41Politechnika Gdańska podpisała w czwartek umowę na dostawę superkomputera wartego 30 mln zł. Cały system zostanie zbudowany do końca tego roku. Będzie to pierwsze w Polsce urządzenie zdolne wykonać biliard operacji matematycznych… Czytaj dalej »
W Szwecji powstanie Europejskie Źródło Spalacyjne
2014-10-09, 08:37Najsilniejsze na świecie źródło neutronów do badań materii - Europejskie Źródło Spalacyjne - powstanie w szwedzkim Lund. Czytaj dalej »