30 września ruszy nowy portal dla wybierających studia
Kierunki studiów zagrożone zamknięciem, bieżąca oferta 435 uczelni, liczba studiujących i kandydatów na poszczególne kierunki m.in. takie dane znajdą się w portalu Wybierz Studia, przygotowanym przez resort nauki. Oficjalnie zacznie on działać 30 września.
"System nauczania dynamicznie się zmienia, powstają nowe kierunki, nowe specjalizacje. Często wybierającym studia uczniom bardzo trudno jest dokonać wyboru i zorientować się nie tylko jakie są nowe kierunki, ale też które są najlepsze. Ten portal pozwoli uczniom i ich rodzicom dokonać dobrego wyboru" - powiedziała w czwartek o portalu Wybierz Studia minister nauki prof. Lena Kolarska-Bobińska.
Nowy portal Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego jest adresowany przede wszystkim do licealistów. Na razie można korzystać z jego wersji testowej: http://wybierzstudia.nauka.gov.pl, a oficjalnie ma ruszyć 30 września. Pomoże licealistom wybrać studia zgodne z ich zainteresowaniami, dostosować wybór przedmiotów maturalnych do wymagań uczelni czy znaleźć studia w pobliżu miejsca zamieszkania. Udostępni również informacje, jakie kierunki zostały wyróżnione przez Polską Komisję Akredytacyjną, a które z powodu negatywnej oceny zawieszają nabór czy nawet zostaną zlikwidowane. Będzie też informować o tym, jakie są oceny Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych dotyczące potencjału naukowego poszczególnych uczelni, a także pokaże, które jednostki cieszą się mianem Krajowych Naukowych Ośrodków Wiodących.
"Pozwoli stwierdzić, ilu studentów studiuje na danej uczelni, podpowie, które uczelnie oferują atrakcyjne wyjazdy zagraniczne dla studentów. Przez to, że będą tam informacje, które kierunki są zagrożone zamknięciem uczniowie unikną nieuczciwej oferty. Będziemy mieli portal łatwy w obsłudze, interaktywny, dostępny dla wszystkich" - wyjaśniła podczas konferencji prasowej minister nauki.
Użytkownicy będą mogli wyszukiwać informacje według sześciu kategorii, które można ze sobą łączyć: nazwa uczelni, lokalizacja, kierunek studiów, przedmioty maturalne oraz rodzaj uczelni (np. publiczna lub niepubliczna) i tryb studiów. Będzie zawierał sprawdzone, stale aktualizowane i uzupełniane informacje pochodzące z czterech źródeł: stale aktualizowanych danych z oficjalnych baz o szkolnictwie wyższym POL-on, ocen kierunków studiów dokonywanych przez Polską Komisję Akredytacyjną, ocen działalności naukowej dokonywanych przez Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych oraz informacji przesłanych przez uczelnie.
Jak powiedziała w czwartek minister nauki, portal już testowali uczniowie liceów i niezależne fundacje. Do 15 września resort nauki czeka na uwagi użytkowników, którzy poznają wersję testową portalu. 30 września, równolegle z portalem, ma ruszyć jego wersja mobilna. Planowane są również jego kolejne wersje językowe.
Z wersji testowej portalu może korzystać do 2 tys. użytkowników. W wersji finalnej będzie to do 10 tys. osób jednocześnie.
Prace nad portalem, wspólnie z resortem nauki, prowadził Ośrodek Przetwarzania Informacji - Państwowy Instytut Badawczy. Koszt jego przygotowania wyniósł ponad 400 tys. złotych. (PAP)
Zobacz także
Rio - wirtualnie można już spacerować po arenach igrzysk
2016-05-07, 13:02Kibice mogą już spacerować po 25 arenach sierpniowych igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro - na razie wirtualnie. Wszystko dzięki stronie Google Maps, która dodała do swojej bazy obraz z obiektów olimpijskich, a także plany stadionów… Czytaj dalej »
W poniedziałek tranzyt Merkurego na tle tarczy Słońca
2016-05-07, 12:35W poniedziałek będzie można zobaczyć jedno z najciekawszych zjawisk astronomicznych ostatnich lat - planeta Merkury przejdzie na tle tarczy Słońca. W Polsce zjawisko będzie widoczne przez kilka godzin. Następna taka okazja za 16 l… Czytaj dalej »
Miliony na praktyczne szkolenia i kursy studentów z całego regionu
2016-05-06, 10:19Prawie 10 milionów złotych dostaną uczelnie z regionu na praktyczne szkolenia, certyfikowane kursy, praktyki w wiodących firmach dla swoich studentów. Programy szkoleń mają zwiększyć szanse młodych na dobrą pracę i uatrakcyjnić… Czytaj dalej »
Myszy w basenie i na bieżni pomagają w badaniach nad autyzmem i zaburzeniami chodu
2016-05-06, 09:41Badania zaburzeń chodu i zachowań autystycznych, prowadzone na myszach i szczurach w Centrum Medycyny Doświadczalnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, mają pomóc w leczeniu ludzi. Podczas badań zwierzęta biegają na… Czytaj dalej »
Bydgoszcz w europejskim konkursie rowerowym - do udziału potrzebna aplikacja
2016-05-02, 13:16Bydgoscy rowerzyści mogą dołączyć do zespołu i pomóc Bydgoszczy zająć jak najlepsze miejsce w European Cycling Challenge 2016. ECC to cykliczna zabawa promująca podróże rowerem. Czytaj dalej »