Polska uczelnia i niemiecki instytut utworzyły Połączone Laboratoria
Politechnika Poznańska i Instytut Leibniza z Frankfurtu nad Odrą stworzyły Połączone Laboratoria, które zajmą się badaniem materiałów półprzewodnikowych i ich własności fizycznych. Efekt prac naukowców znajdzie zastosowanie w elektronice, medycynie i fotonice.
Połączone Laboratoria (PL) zostały oficjalnie otwarte w środę we Frankfurcie nad Odrą. Jest to pierwszy międzynarodowy projekt Politechniki Poznańskiej (PP) polegający na wzajemnym udostępnianiu laboratoriów i ich wyposażenia do celów badawczych. Dzięki umowie Politechnika i Instytut oszczędzą na zakupie specjalistycznego sprzętu.
Do półprzewodników, którymi zajmą się PL należy np. krzem stosowany na szeroką skalę przy produkcji elektroniki.
Jak powiedziała PAP prorektor ds. nauki PP, prof. Joanna Józefowska, najważniejszą korzyścią, jaka płynie z projektu dla uczelni, jest dostęp do nowoczesnej bazy laboratoryjnej. "Budowa podobnego laboratorium w PP byłaby bardzo poważną inwestycją. Wartością dodaną jest wspólna praca z kolegami z Niemiec, która zawsze w pracy naukowej przynosi pozytywne efekty" - dodała prorektor.
Gotowa jest już lista tematów, którymi zajmą się wspólnie naukowcy. Obejmują one m.in. badania dotyczące kontaktów nanoobiektów zbudowanych np. z grafenu z widocznymi gołym okiem obiektami dielektrycznymi, czyli materiałami bardzo słabo przewodzącymi prąd. Naukowcy chcą się też zająć opracowaniem nowych generacji tzw. biosensorów, wykorzystywanych w medycynie i biotechnologii. PL posłużą również do prac badawczo-rozwojowych dla przemysłu.
PP planuje pozyskać pieniądze na badania w Narodowym Centrum Nauki i Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. "Współpraca międzynarodowa powinna umożliwić również pozyskanie środków z Unii Europejskiej" - dodała Józefowska.
Dzięki programowi praktyk z PL mają skorzystać studenci, którzy będą mogli przygotować prace inżynierskie, magisterskie i doktorskie z zakresu badań materiałowych przydatnych w mikroelektronice opartej na technologii krzemowej.
Współpraca Politechniki z Instytutem Leibniza trwa od 2010 r. Do tej pory skorzystało z niej kilkunastu studentów i kilku naukowców. Otwarcie PL odbyło się w trakcie międzynarodowej szkoły letniej z zakresu mikro- i nanoelektroniki, która odbywa się we Frankfurcie i Poznaniu. Bierze w niej udział około 30 osób z różnych krajów.
W otwarciu PL wzięli udział m.in. przedstawiciele niemieckiego Ministerstwa Edukacji i Badań Naukowych, władz Frankfurtu nad Odrą, a także Poznania i Wielkopolski. Pełna nazwa projektu realizowanego przez polskich i niemieckich naukowców to Połączone Laboratoria "Sfunkcjonalizowane powierzchnie i interfejsy dla urządzeń półprzewodnikowych". (PAP)
Zobacz także
Sejm: będzie można rejestrować więcej spółek przez internet
2014-11-30, 16:43Możliwość rejestracji spółki jawnej oraz spółki komandytowej za pośrednictwem internetu - zakłada nowela Kodeksu spółek handlowych, którą Sejm jednogłośnie uchwalił w piątek. Według ekspertów zmiana może przyczynić się… Czytaj dalej »
Eksperci: ofiary przemocy mogą się bronić przed nękaniem drogą elektroniczną
2014-11-29, 15:44Nowoczesne technologie stworzyły nowe możliwości dla sprawców przemocy - dzięki nim mogą jeszcze lepiej kontrolować swoje ofiary i nękać je, nawet się z nimi nie kontaktując. Eksperci podkreślają, że ofiary przemocy nie są bezbronne… Czytaj dalej »
Interaktywny Festiwal Robotów: Cyberiada
2014-11-29, 14:48W Muzeum Techniki i Przemysłu NOT w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie rozpoczęła się Cyberiada. Czytaj dalej »
13 podmiotów podpisało umowy na projekty Europejskiej Agencji Kosmicznej
2014-11-28, 22:01W ramach konkursu Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) 13 podmiotów z Polski podpisało w piątek umowy na realizację projektów związanych z rozwojem technologii kosmicznych. Są wśród nich przedsiębiorstwa, instytuty badawcze, a także… Czytaj dalej »
Rower przyszłości ostrzeże przed niebezpieczeństwem
2014-11-26, 12:37Specjaliści z instytutu holenderskiej organizacji ds. stosowanych badań naukowych TNO opracowują rower, który będzie ostrzegać o niebezpieczeństwach na drodze - pisze w środę największy holenderski dziennik 'De Telegraaf'. Czytaj dalej »