Polska uczelnia i niemiecki instytut utworzyły Połączone Laboratoria
Politechnika Poznańska i Instytut Leibniza z Frankfurtu nad Odrą stworzyły Połączone Laboratoria, które zajmą się badaniem materiałów półprzewodnikowych i ich własności fizycznych. Efekt prac naukowców znajdzie zastosowanie w elektronice, medycynie i fotonice.
Połączone Laboratoria (PL) zostały oficjalnie otwarte w środę we Frankfurcie nad Odrą. Jest to pierwszy międzynarodowy projekt Politechniki Poznańskiej (PP) polegający na wzajemnym udostępnianiu laboratoriów i ich wyposażenia do celów badawczych. Dzięki umowie Politechnika i Instytut oszczędzą na zakupie specjalistycznego sprzętu.
Do półprzewodników, którymi zajmą się PL należy np. krzem stosowany na szeroką skalę przy produkcji elektroniki.
Jak powiedziała PAP prorektor ds. nauki PP, prof. Joanna Józefowska, najważniejszą korzyścią, jaka płynie z projektu dla uczelni, jest dostęp do nowoczesnej bazy laboratoryjnej. "Budowa podobnego laboratorium w PP byłaby bardzo poważną inwestycją. Wartością dodaną jest wspólna praca z kolegami z Niemiec, która zawsze w pracy naukowej przynosi pozytywne efekty" - dodała prorektor.
Gotowa jest już lista tematów, którymi zajmą się wspólnie naukowcy. Obejmują one m.in. badania dotyczące kontaktów nanoobiektów zbudowanych np. z grafenu z widocznymi gołym okiem obiektami dielektrycznymi, czyli materiałami bardzo słabo przewodzącymi prąd. Naukowcy chcą się też zająć opracowaniem nowych generacji tzw. biosensorów, wykorzystywanych w medycynie i biotechnologii. PL posłużą również do prac badawczo-rozwojowych dla przemysłu.
PP planuje pozyskać pieniądze na badania w Narodowym Centrum Nauki i Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. "Współpraca międzynarodowa powinna umożliwić również pozyskanie środków z Unii Europejskiej" - dodała Józefowska.
Dzięki programowi praktyk z PL mają skorzystać studenci, którzy będą mogli przygotować prace inżynierskie, magisterskie i doktorskie z zakresu badań materiałowych przydatnych w mikroelektronice opartej na technologii krzemowej.
Współpraca Politechniki z Instytutem Leibniza trwa od 2010 r. Do tej pory skorzystało z niej kilkunastu studentów i kilku naukowców. Otwarcie PL odbyło się w trakcie międzynarodowej szkoły letniej z zakresu mikro- i nanoelektroniki, która odbywa się we Frankfurcie i Poznaniu. Bierze w niej udział około 30 osób z różnych krajów.
W otwarciu PL wzięli udział m.in. przedstawiciele niemieckiego Ministerstwa Edukacji i Badań Naukowych, władz Frankfurtu nad Odrą, a także Poznania i Wielkopolski. Pełna nazwa projektu realizowanego przez polskich i niemieckich naukowców to Połączone Laboratoria "Sfunkcjonalizowane powierzchnie i interfejsy dla urządzeń półprzewodnikowych". (PAP)
Zobacz także
GfK: Smart House interesuje konsumentów bardziej niż technologie ubieralne
2015-11-29, 11:09Połowa konsumentów oczekuje, że inteligentne domy zmienią ich życie na przestrzeni kilku najbliższych lat, podczas gdy jedynie 1/3 zainteresowana jest technologiami ubieralnymi - informuje w listopadowym raporcie agencja GfK. Czytaj dalej »
Powstał portal iSztuka z audiodeskrypcją dzieł sztuki dla niewidzących
2015-11-28, 14:46Portal internetowy iSztuka z dziełami sztuki opisanymi za pomocą audiodeskrypcji, dzięki czemu mogą z niego korzystać osoby niedowidzące i niedowidzące, opracowała Fundacja Audiodeskrypcja. Obecnie znajduje się tam 60 dzieł, a ma… Czytaj dalej »
Amazon w Polsce dzięki automatyzacji stworzył nowe miejsca pracy
2015-11-28, 11:49Amazon - amerykański gigant sprzedaży internetowej - wprowadził pierwszy w Europie i drugi na świecie w pełni zrobotyzowany system logistyczny w podwrocławskim oddziale. Dzięki tej inwestycji stworzono około 170 nowych miejsc pracy… Czytaj dalej »
Bill Gates ma powołać wielomiliardową inicjatywę energii odnawialnej
2015-11-27, 18:45Bill Gates planuje powołać największą w historii inicjatywę badawczo-rozwojową, wspierającą działania z obszaru energetyki odnawialnej i walki z globalnym ociepleniem. Fundusz ma zostać oficjalnie założony podczas pierwszego dnia… Czytaj dalej »
Gartner: Windows 10 będzie najbardziej popularnym systemem w historii
2015-11-26, 08:45Agencja prognozuje, że w ciągu roku połowa firm rozpocznie instalację Windowsa 10 na swoich urządzeniach. Siłą systemu jest możliwość instalacji na różnych platformach, praca w chmurze i synchronizacja danych - podekreślają … Czytaj dalej »