Udany start rakiety z polskim satelitą
Na chińskim poligonie Taiyuan Launch Space Center pomyślnie przebiegł start rakiety Long March 4B, która we wtorek wcześnie rano wyniosła w przestrzeń kosmiczną polskiego satelitę o nazwie Heweliusz. Od listopada wokół Ziemi krąży "brat" Heweliusza - Lem.
O starcie rakiety Long March 4B, który miał miejsce kilkanaście minut po godzinie 5 czasu polskiego, poinformował PAP dr Marcin Stolarski z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Jak dodał, 14 minut po starcie, gdy rakieta dotarła już na odpowiednią odległość od Ziemi, polski satelita odłączył się od niej.
Jak zaznaczył naukowiec, samo pomyślne wystrzelenie rakiety i odłączenie satelity nie świadczy jeszcze o powodzeniu całej operacji. "Na potwierdzenie, że to się udało, musimy jeszcze poczekać: będziemy to wiedzieć, gdy nawiążemy kontakt z satelitą" - powiedział PAP Stolarski.
Jeśli przedsięwzięcie zakończy się sukcesem, to Heweliusz dołączy do Lema oraz trzech innych satelitów, które zbudowano w ramach austriacko-kanadyjsko-polskiego projektu Bite. Wszystkie te urządzenia mają bardzo podobną konstrukcję - ważą niecałe 7 kg i mają kształt kostki o boku wynoszącym ok. 20 cm. Umieszczone na wysokości 800 km, przez kilka lat mają prowadzić precyzyjne pomiary 286 najjaśniejszych gwiazd.
Nad dwoma polskimi satelitami z rodziny Bite pracowali specjaliści z Centrum Badań Kosmicznych PAN i Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie. Urządzenia powstały we współpracy z Uniwersytetem w Wiedniu, Politechniką w Grazu, Uniwersytetem w Toronto i Uniwersytetem w Montrealu. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczyło na ich budowę 14,2 mln zł.
Na wtorek w gdańskim Centrum Hegelianizm zaplanowano uroczystości związane wyniesieniem w kosmos Heweliusza. Obecni w Gdańsku naukowcy, a wśród nich badacze, którzy brali udział w projekcie, opowiedzą o pracy nad nim. Przewidziano też m.in. rozmowę telefoniczną z przedstawicielami Centrum Badań Kosmicznych PAN, którzy byli obecni na chińskim poligonie przy starcie rakiety wynoszącej Heweliusza na orbitę okołoziemską. Zaplanowano także bezpośrednią transmisję z kilku prób nawiązania kontaktu z Heweliuszem oraz odbioru danych z orbity. (PAP)
Zobacz także
Amazon uzyskał zgodę na testowanie dronów w celach komercyjnych
2015-03-20, 09:08Firma sprzedaży wysyłkowej Amazon uzyskała od władz amerykańskich zezwolenie na testowanie samolotów bezzałogowych, które docelowo mają być wykorzystywane do szybkiego dostarczania przesyłek do odbiorców. Czytaj dalej »
„Dying Light” światowym hitem – ponad 3,2 mln graczy
2015-03-20, 08:08W polską grę komputerową „Dying Light” zagrało już ponad 3,2 mln osób na całym świecie - podało studio Techland. Tym samym udało się przebić poprzedni rekord firmy ustanowiony przez serię „Dead Island”. Czytaj dalej »
Google Play wprowadza kategorie wiekowe
2015-03-19, 19:42Google Play zrezygnowało z własnego systemu klasyfikacji gier i aplikacji na system Android na rzecz regionalnych kategorii wiekowych nadawanych m.in. przez PEGI i ESRB. Zmienił się również proces kontroli nad klasyfikacją udostępnianych… Czytaj dalej »
Szef Tesli: przyszłość motoryzacji należy do autonomicznych samochodów
2015-03-19, 18:40Szef Tesli Elon Musk uważa, że przyszłość motoryzacji należy do samochodów autonomicznych, a za około 20 lat ludzie mogą otrzymać zakaz prowadzenia pojazdów poruszających się po drogach. W jego ocenie człowiek stanowi za duże… Czytaj dalej »
Eksperci: internet rzeczy to duża szansa, ale niesie pewne zagrożenia
2015-03-19, 14:59Internet rzeczy, oprócz wielu udogodnień w życiu codziennym czy przemyśle, niesie za sobą pewne zagrożenia - przekonywali uczestnicy konferencji Cisco Forum w Zakopanem. Czytaj dalej »