E-kartka przypomni o 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej
Ważne wydarzenia 52 dni życia stolicy z lata i jesieni 1939 r. zilustrowane zdjęciami przybliża mobilna aplikacja na smartfony e-kartka 1939. Dzięki codziennie otrzymywanej e-kartce użytkownicy poznają też lokalizację opisywanych miejsc na mapie z 1939 r. i współczesnej.
Pomysł e-kartki jest związany z przypadającą w tym roku 75. rocznicą wybuchu II wojny światowej. "Zastanawialiśmy się jak przypomnieć te wydarzenia i narodził się pomysł, by przygotować projekt opowiadający o tej historii lokalnie, przybliżający co działo się konkretnie tu, w Warszawie, zwłaszcza z perspektywy cywilów. Interesowały nas więc nie same walki, tylko jak przeżywali te wydarzenia zwykli mieszkańcy miasta. Pomyśleliśmy, że ciekawym rozwiązaniem byłoby przygotowanie kalendarium w formie elektronicznej. Aplikacja e-kartka jest właśnie takim kalendarium składającym się z 52 dni" - opowiadała PAP koordynatorka projektu Agnieszka Tomasińska z Domu Spotkań z Historią.
Opowieść rozpoczyna się 15 sierpnia, w dniu ostatniej polskiej defilady wojskowej, na dwa tygodnie przed wybuchem wojny. "Chcieliśmy pokazać jeszcze trochę normalnego życia mieszkańców, a jednocześnie ukazać pogłębiającą się atmosferę napięcia związaną z coraz realniejszą groźbą wojny. Kończymy 5 października, w dniu pierwszej niemieckiej defilady wojskowej, w czasie kiedy zaczynała się okupacja. To wydaje się jeden z najbardziej przełomowych 52 dni z życia Warszawy, jeden z najbardziej dramatycznych okresów w historii miasta" - zaakcentowała Tomasińska.
Przybliżając obraz sierpnia 1939 r. aplikacja przypomina ostatnie dni normalnego życia stolicy - spektakle teatralne czy informacje jak z panującymi wówczas upałami radzili sobie warszawiacy. "Im bliżej 1 września tym więcej wydarzeń związanych z przygotowaniami do potencjalnej wojny takich jak kopanie rowów czy masowe robienie zapasów. Potem oczywiście jest wrzesień i problemy, którym musieli stawić czoło mieszkańcy związane m.in. z aprowizacją, brakiem chleba, wody czy prądu, sytuacją w schronach" - relacjonowała koordynatorka projektu.
W codziennej e-kartce, jaką otrzyma użytkownik znajdzie się krótka informacja, co działo się tego dnia 75 lat temu, w której będą fragmenty relacji bezpośrednich świadków tamtych wydarzeń zilustrowane fotografią. W ramach aplikacji można również korzystać z innych materiałów multimedialnych - filmów archiwalnych, relacji audio i video, fragmentów pamiętników i gazet, obszerniejszych tekstów i fotografii.
"Aby te wydarzenia jak najbardziej przybliżyć, każde z opisywanych wydarzeń jest umiejscawiane na mapie z 1939 r. i współczesnej. Jest też możliwość nawigacji, czyli skierowania do tego miejsca. Dodatkową funkcją jest możliwość zrobienia współczesnego zdjęcia tego punktu i porównania z archiwalnym tworząc swoistą galerię" - dodała Tomasińska.
Aplikację można pobrać bezpłatnie na systemy Android. Projekt jest realizowany dzięki grantowi otrzymanemu z Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra.
E-kartce towarzyszy portal internetowy www.wrzesien39.waw.pl, na którym zamieszczono dodatkowe informacje, filmy i ikonografię.
Patronem medialnym aplikacji jest portal historyczny www.dzieje.pl (PAP)
Zobacz także
Wytypowano gen, który może mieć wpływ na leczenie raka piersi
2014-01-29, 18:58Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu wytypowali gen, który może mieć wpływ na leczenia raka piersi. Wyniki badań są na tyle obiecujące, że wysłano już wniosek do urzędu patentowego. Prace nad projektem będą kontyn… Czytaj dalej »
Rozstrzygnięto IX edycję konkursu "Popularyzator Nauki"
2014-01-29, 13:14Ks. prof. Michał Heller, prof. Ryszard Tadeusiewicz, Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego oraz Polska Akademia Dzieci są wśród laureatów IX edycji konkursu 'Popularyzator nauki'. Nagrody wręczono w środę w siedzibie Polskiej… Czytaj dalej »
Studenci Politechniki Białostockiej budują kolejny łazik marsjański
2014-01-29, 13:04Łazik marsjański Hyperion 2, który skonstruują studenci Politechniki Białostockiej, w maju wystartuje w zawodach w bazie marsjańskiej na pustyni w stanie Utah w Stanach Zjednoczonych. Będzie to czwarty łazik uczelni, który weźmie… Czytaj dalej »
70 proc. internautów ma problem z oceną legalności filmu w sieci
2014-01-28, 21:21Większość Polaków (86 proc.) w ciągu ostatniego roku obejrzała film za pośrednictwem internetu - wynika z badania, którego rezultaty we wtorek zaprezentowano w resorcie kultury. Do problemów z oceną legalności udostępnionych w… Czytaj dalej »
U GIODO o tym, jak zachować prywatność w cyfrowym świecie
2014-01-28, 21:20W świecie, w którym coraz więcej informacji o nas przetwarzanych jest cyfrowo w wielkich zasobach i przy pomocy urządzeń mobilnych, prywatność można zachować, ale będzie to coraz trudniejsze - ocenił GIODO dr Wojciech Wiewióro… Czytaj dalej »