ZEA chcą wysłać statek bezzałogowy na Marsa
Dysponujące znacznymi dochodami z eksportu ropy i gazu Zjednoczone Emiraty Arabskie ogłosiły zamiar wysłania w 2021 roku pierwszego arabskiego bezzałogowego statku kosmicznego na Marsa.
Jak oświadczył szejk Muhammad ibn Raszid al-Maktum, wiceprezydent ZEA i zarazem władca wchodzącego w jego skład emiratu Dubaj, misja ta uwidoczni, że świat arabski jest nadal w stanie przyczyniać się do rozwoju światowej nauki mimo wielu konfliktów na Bliski Wschodzie.
"Nasz region jest regionem cywilizacji. Naszym przeznaczeniem jest wciąż na nowo eksplorowanie, tworzenie, budowanie i cywilizowanie" - głosi oświadczenie al-Maktuma.
Rząd ZEA nie ujawnił, jakie są szacowane koszty tego przedsięwzięcia, ale zaznaczył, że podległa mu agencja kosmiczna będzie pod względem finansowym i administracyjnym samodzielna. Wysyłając próbnik na Marsa, ZEA stanie się jednym z dziewięciu państw prowadzących eksplorację Czerwonej Planety - wskazano w rządowym komunikacie.
Deklaruje on również, że marsjańska misji posłuży poszerzeniu ludzkiej wiedzy oraz rozwojowi kapitału ludzkiego i gospodarki Emiratów, ale nie przedstawia jej szczegółowych celów naukowych.
ZEA twierdzą, że w rozwój technologii kosmicznych zainwestowały już ponad 20 mld dirhamów (5,4 mld dolarów), a wydatki te dotyczyły między innymi łączności satelitarnej oraz badania zasobów naturalnych przy pomocy satelitów. (PAP)
Zobacz także
Naukowcy chcą wykorzystać antyrakowe składniki lnu w produkcji żywności
2014-11-10, 08:05Metody uzyskiwania z odtłuszczonych nasion lnu aktywnych peptydów i lignanów, mających właściwości antyrakowe oraz obniżające ciśnienie krwi, opracowali olsztyńscy naukowcy. Wyniki tych badań mogą być wykorzystane przy wytwarzaniu… Czytaj dalej »
Polskie urządzenie pomoże sondzie Rosetta
2014-11-09, 12:50Na kluczowy moment misji Rosetta - osadzenie na komecie lądownika Philae - niecierpliwie czekają polscy naukowcy. Wraz z lądownikiem, na powierzchni komety, znajdzie się też skonstruowany przez Polaków przyrząd Mupus, który będzie… Czytaj dalej »
MKiDN zleciło analizę prawną dot. opłaty od czystych nośników
2014-11-03, 20:06Resort kultury zlecił analizę prawną, która ma rozstrzygnąć, czy ewentualne obciążanie producentów smartfonów i tabletów opłatą na rzecz twórców wymagałoby zmian w prawie autorskim. To wynagrodzenie należne artystom, nie wpłynie… Czytaj dalej »
Google Polska: usuwając wyniki wyszukiwania, bierzemy pod uwagę interes publiczny
2014-11-03, 08:16Google bierze pod uwagę interes publiczny przy podejmowaniu decyzji o usunięciu wyników wyszukiwania - mówi Agata Wacławik-Wejman z Google Polska. Członkini Rady Google Lidia Kołucka-Żuk zwraca uwagę, że po wyroku Trybunału Sprawiedliwości… Czytaj dalej »
Resort nauki sprawdzi, jak naukowcy korzystają z Horyzontu 2020
2014-10-29, 13:15Od stycznia 2015 r. resort nauki zacznie monitoring instytucji naukowych pod kątem ich aktywności w unijnym programie Horyzont 2020 i realizacji zainicjowanego przez resort 'Paktu dla Horyzontu 2020' - zapowiedziała w środę minister nauki… Czytaj dalej »