23 instytucje utworzyły Instytut Autostrada Technologii i Innowacji
18 uczelni, 2 instytuty i 3 przedsiębiorstwa z całej Polski utworzyły we wtorek konsorcjum Instytut Autostrada Technologii i Innowacji (IATI). W ramach niego konsolidować się będą zespoły chcące realizować duże projekty badawczo-rozwojowe, zwłaszcza unijne.
Liderami przedsięwzięcia są Politechnika Wrocławska i krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza. "Stwierdziliśmy, że nie da się dalej bez konsolidacji - powiedział podczas uroczystości podpisania umowy w Warszawie rektor AGH prof. Tadeusz Słomka. - Przyszedł czas nie na konkurowanie ze sobą, ale czas na wspólne działanie, na pozyskiwanie dużych środków i na realizowanie naprawdę ważnych dla kraju inwestycji".
Rektor PWr prof. Tadeusz Więckowski w rozmowie z PAP zauważył, że polska nauka jest bardzo mocno rozproszona. "Chcemy skonsolidować środowisko naukowe i przemysł wokół kluczowych dziedzin nauki, istotnych z punktu widzenia naszego państwa" - powiedział. Zaznaczył, że utworzenie konsorcjum jest o tyle ważne, że w nowej unijnej perspektywie finansowania (na lata 2014-2020) projekty realizowane będą we współpracy przemysłu i nauki. Prof. Więckowski zapowiedział, że w ramach IATI powstaną grupy, które wspólnie będą się starać o projekty unijne. "Chcemy skonsolidować zespoły, byśmy mieli duży potencjał do realizacji dużych projektów" - powiedział rektor PWr.
Więckowski wyjaśnił, że w ramach konsorcjum powołanych ma być szereg centrów kompetencji, które będą rozlokowane po całej Polsce. Tam będą przygotowywane wspólne projekty. "To jest swego rodzaju sieć, która konsoliduje i inwentaryzuje nasz potencjał" - powiedział. Dodał, że w ramach konsorcjum instytucje rozpoznają swoje mocne strony i zarysują możliwe obszary współpracy.
Umowę podpisało 18 uczelni z całego kraju: AGH, dwie Akademie Morskie: w Gdyni oraz w Szczecinie, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej, Uniwersytet Zielonogórski, Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych we Wrocławiu, Szkoła Główna Służby Pożarniczej w Warszawie, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, a także 10 politechnik: Białostocka, Częstochowska, Krakowska, Lubelska, Opolska, Poznańska, Rzeszowska, Śląska, Świętokrzyska oraz Wrocławska. Dodatkowo umowę podpisały dwa instytuty badawcze: Główny Instytut Górnictwa i Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla, a także trzy przedsiębiorstwa: KGHM Polska Miedź S.A., TAURON Polska Energia S.A. i Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. we Wrocławiu.
Jak wyjaśnił prof. Więckowski, IATI jest przedsięwzięciem otwartym, więc w dowolnej chwili dołączyć mogą do niego kolejne instytucje. Rektor PWr ma nadzieję zwłaszcza na to, że do konsorcjum dołączać będą kolejne firmy.
Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Włodzisław Duch powiedział, że osoby, które podejmują pracę w nauce bardzo często chcą dążyć w swojej karierze do profesury. "Nie jestem pewien, czy to jest najlepsze dla współpracy z gospodarką" - przyznał. Dodał, że przy ocenie działalności jednostek naukowych i pracowników niestety nie są doceniane wdrożenia, patenty, działalność praktyczna. "Żeby to (ocenę parametryczną - PAP) dobrze zrobić, musielibyśmy zrobić rewolucję w nauce, co trochę może potrwać" - ocenił, ale przyznał, że jego resort chce się zastanowić nad długofalową strategią. (PAP)
Zobacz także
Zmarła Stephanie Kwolek, wynalazczyni kevlaru
2014-06-21, 09:24W wieku 90 lat zmarła w USA chemiczka polskiego pochodzenia Stephanie Kwolek, która w 1965 wraz ze swym zespołem wynalazła kevlar - wyjątkowo silne włókna, dziś stosowane m.in. w kamizelkach kuloodpornych. Czytaj dalej »
Gry komputerowe rozwijają kreatywność, ale jednocześnie utrudniają naukę
2014-06-19, 16:36Dzięki grom komputerowym dzieci rozwijają kreatywność i budują relacje towarzyskie. Jednocześnie trudniej im się uczyć, gdyż przyzwyczajają się do szybkich sukcesów i schematów - wynika z badania Instytutu Badań Edukacyjnych… Czytaj dalej »
PISA: dwie do czterech godzin w internecie pomaga w nauce
2014-06-17, 17:36Najlepsze wyniki uzyskują uczniowie, którzy korzystają z internetu od dwóch do czterech godzin dziennie; ci, którzy korzystają z sieci więcej lub mniej mają gorsze wyniki - wynika z badania z międzynarodowego badania umiejętności… Czytaj dalej »
20 osób w powołanej Radzie do Spraw Cyfryzacji
2014-06-17, 17:28Prawnik, działaczka na rzecz wolności i praw człowieka, a także eksperci od informatyzacji, nowych technologii, bezpieczeństwa sieci i prawa telekomunikacyjnego weszli w skład Rady do Spraw Cyfryzacji, powołanej we wtorek przez resort… Czytaj dalej »
Polski satelita naukowy Heweliusz wystartuje 10 lipca
2014-06-12, 16:57Drugi polski satelita naukowy Heweliusz 10 lipca zostanie wyniesiony w przestrzeń kosmiczną. Wystartuje z chińskiego poligonu Taiyuan na rakiecie Long March 4B - informuje strona internetowa projektu Brite, którego Heweliusz jest czę… Czytaj dalej »