23 instytucje utworzyły Instytut Autostrada Technologii i Innowacji
18 uczelni, 2 instytuty i 3 przedsiębiorstwa z całej Polski utworzyły we wtorek konsorcjum Instytut Autostrada Technologii i Innowacji (IATI). W ramach niego konsolidować się będą zespoły chcące realizować duże projekty badawczo-rozwojowe, zwłaszcza unijne.
Liderami przedsięwzięcia są Politechnika Wrocławska i krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza. "Stwierdziliśmy, że nie da się dalej bez konsolidacji - powiedział podczas uroczystości podpisania umowy w Warszawie rektor AGH prof. Tadeusz Słomka. - Przyszedł czas nie na konkurowanie ze sobą, ale czas na wspólne działanie, na pozyskiwanie dużych środków i na realizowanie naprawdę ważnych dla kraju inwestycji".
Rektor PWr prof. Tadeusz Więckowski w rozmowie z PAP zauważył, że polska nauka jest bardzo mocno rozproszona. "Chcemy skonsolidować środowisko naukowe i przemysł wokół kluczowych dziedzin nauki, istotnych z punktu widzenia naszego państwa" - powiedział. Zaznaczył, że utworzenie konsorcjum jest o tyle ważne, że w nowej unijnej perspektywie finansowania (na lata 2014-2020) projekty realizowane będą we współpracy przemysłu i nauki. Prof. Więckowski zapowiedział, że w ramach IATI powstaną grupy, które wspólnie będą się starać o projekty unijne. "Chcemy skonsolidować zespoły, byśmy mieli duży potencjał do realizacji dużych projektów" - powiedział rektor PWr.
Więckowski wyjaśnił, że w ramach konsorcjum powołanych ma być szereg centrów kompetencji, które będą rozlokowane po całej Polsce. Tam będą przygotowywane wspólne projekty. "To jest swego rodzaju sieć, która konsoliduje i inwentaryzuje nasz potencjał" - powiedział. Dodał, że w ramach konsorcjum instytucje rozpoznają swoje mocne strony i zarysują możliwe obszary współpracy.
Umowę podpisało 18 uczelni z całego kraju: AGH, dwie Akademie Morskie: w Gdyni oraz w Szczecinie, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej, Uniwersytet Zielonogórski, Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych we Wrocławiu, Szkoła Główna Służby Pożarniczej w Warszawie, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, a także 10 politechnik: Białostocka, Częstochowska, Krakowska, Lubelska, Opolska, Poznańska, Rzeszowska, Śląska, Świętokrzyska oraz Wrocławska. Dodatkowo umowę podpisały dwa instytuty badawcze: Główny Instytut Górnictwa i Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla, a także trzy przedsiębiorstwa: KGHM Polska Miedź S.A., TAURON Polska Energia S.A. i Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. we Wrocławiu.
Jak wyjaśnił prof. Więckowski, IATI jest przedsięwzięciem otwartym, więc w dowolnej chwili dołączyć mogą do niego kolejne instytucje. Rektor PWr ma nadzieję zwłaszcza na to, że do konsorcjum dołączać będą kolejne firmy.
Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Włodzisław Duch powiedział, że osoby, które podejmują pracę w nauce bardzo często chcą dążyć w swojej karierze do profesury. "Nie jestem pewien, czy to jest najlepsze dla współpracy z gospodarką" - przyznał. Dodał, że przy ocenie działalności jednostek naukowych i pracowników niestety nie są doceniane wdrożenia, patenty, działalność praktyczna. "Żeby to (ocenę parametryczną - PAP) dobrze zrobić, musielibyśmy zrobić rewolucję w nauce, co trochę może potrwać" - ocenił, ale przyznał, że jego resort chce się zastanowić nad długofalową strategią. (PAP)
Zobacz także
30 września ruszy nowy portal dla wybierających studia
2014-09-04, 14:04Kierunki studiów zagrożone zamknięciem, bieżąca oferta 435 uczelni, liczba studiujących i kandydatów na poszczególne kierunki m.in. takie dane znajdą się w portalu Wybierz Studia, przygotowanym przez resort nauki. Oficjalnie zacznie… Czytaj dalej »
Znamy ośmiu mistrzów nauk o życiu i o Ziemi
2014-09-04, 11:44Ośmiu wybitnych naukowców w dziedzinie nauk o życiu i o Ziemi zostało laureatami siedemnastej edycji programu 'Mistrz' - Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Na realizację swoich projektów badawczych otrzymali oni łącznie prawie 2,4 mln… Czytaj dalej »
Łaziki marsjańskie z całego świata zmierzą się w Świętokrzyskiem
2014-09-04, 08:27Siedemnaście uniwersyteckich zespołów, w tym aż dziewięć z Polski, rozpocznie w piątek rywalizację w zawodach łazików marsjańskich - European Rover Challenge, które odbędą się w Podzamczu Chęcińskim koło Kielc. Zwycięzców… Czytaj dalej »
Polska uczelnia i niemiecki instytut utworzyły Połączone Laboratoria
2014-08-27, 13:55Politechnika Poznańska i Instytut Leibniza z Frankfurtu nad Odrą stworzyły Połączone Laboratoria, które zajmą się badaniem materiałów półprzewodnikowych i ich własności fizycznych. Efekt prac naukowców znajdzie zastosowanie… Czytaj dalej »
Udany start rakiety z polskim satelitą
2014-08-19, 08:13Na chińskim poligonie Taiyuan Launch Space Center pomyślnie przebiegł start rakiety Long March 4B, która we wtorek wcześnie rano wyniosła w przestrzeń kosmiczną polskiego satelitę o nazwie Heweliusz. Od listopada wokół Ziemi krąży… Czytaj dalej »