23 instytucje utworzyły Instytut Autostrada Technologii i Innowacji
18 uczelni, 2 instytuty i 3 przedsiębiorstwa z całej Polski utworzyły we wtorek konsorcjum Instytut Autostrada Technologii i Innowacji (IATI). W ramach niego konsolidować się będą zespoły chcące realizować duże projekty badawczo-rozwojowe, zwłaszcza unijne.
Liderami przedsięwzięcia są Politechnika Wrocławska i krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza. "Stwierdziliśmy, że nie da się dalej bez konsolidacji - powiedział podczas uroczystości podpisania umowy w Warszawie rektor AGH prof. Tadeusz Słomka. - Przyszedł czas nie na konkurowanie ze sobą, ale czas na wspólne działanie, na pozyskiwanie dużych środków i na realizowanie naprawdę ważnych dla kraju inwestycji".
Rektor PWr prof. Tadeusz Więckowski w rozmowie z PAP zauważył, że polska nauka jest bardzo mocno rozproszona. "Chcemy skonsolidować środowisko naukowe i przemysł wokół kluczowych dziedzin nauki, istotnych z punktu widzenia naszego państwa" - powiedział. Zaznaczył, że utworzenie konsorcjum jest o tyle ważne, że w nowej unijnej perspektywie finansowania (na lata 2014-2020) projekty realizowane będą we współpracy przemysłu i nauki. Prof. Więckowski zapowiedział, że w ramach IATI powstaną grupy, które wspólnie będą się starać o projekty unijne. "Chcemy skonsolidować zespoły, byśmy mieli duży potencjał do realizacji dużych projektów" - powiedział rektor PWr.
Więckowski wyjaśnił, że w ramach konsorcjum powołanych ma być szereg centrów kompetencji, które będą rozlokowane po całej Polsce. Tam będą przygotowywane wspólne projekty. "To jest swego rodzaju sieć, która konsoliduje i inwentaryzuje nasz potencjał" - powiedział. Dodał, że w ramach konsorcjum instytucje rozpoznają swoje mocne strony i zarysują możliwe obszary współpracy.
Umowę podpisało 18 uczelni z całego kraju: AGH, dwie Akademie Morskie: w Gdyni oraz w Szczecinie, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej, Uniwersytet Zielonogórski, Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych we Wrocławiu, Szkoła Główna Służby Pożarniczej w Warszawie, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, a także 10 politechnik: Białostocka, Częstochowska, Krakowska, Lubelska, Opolska, Poznańska, Rzeszowska, Śląska, Świętokrzyska oraz Wrocławska. Dodatkowo umowę podpisały dwa instytuty badawcze: Główny Instytut Górnictwa i Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla, a także trzy przedsiębiorstwa: KGHM Polska Miedź S.A., TAURON Polska Energia S.A. i Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. we Wrocławiu.
Jak wyjaśnił prof. Więckowski, IATI jest przedsięwzięciem otwartym, więc w dowolnej chwili dołączyć mogą do niego kolejne instytucje. Rektor PWr ma nadzieję zwłaszcza na to, że do konsorcjum dołączać będą kolejne firmy.
Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Włodzisław Duch powiedział, że osoby, które podejmują pracę w nauce bardzo często chcą dążyć w swojej karierze do profesury. "Nie jestem pewien, czy to jest najlepsze dla współpracy z gospodarką" - przyznał. Dodał, że przy ocenie działalności jednostek naukowych i pracowników niestety nie są doceniane wdrożenia, patenty, działalność praktyczna. "Żeby to (ocenę parametryczną - PAP) dobrze zrobić, musielibyśmy zrobić rewolucję w nauce, co trochę może potrwać" - ocenił, ale przyznał, że jego resort chce się zastanowić nad długofalową strategią. (PAP)
Zobacz także
Politechnika Gdańska będzie miała nowy superkomputer
2014-10-09, 17:41Politechnika Gdańska podpisała w czwartek umowę na dostawę superkomputera wartego 30 mln zł. Cały system zostanie zbudowany do końca tego roku. Będzie to pierwsze w Polsce urządzenie zdolne wykonać biliard operacji matematycznych… Czytaj dalej »
W Szwecji powstanie Europejskie Źródło Spalacyjne
2014-10-09, 08:37Najsilniejsze na świecie źródło neutronów do badań materii - Europejskie Źródło Spalacyjne - powstanie w szwedzkim Lund. Czytaj dalej »
Nobel z chemii za mikroskopię w skali nano [wideo]
2014-10-08, 12:30Nobla 2014 z chemii otrzymali Eric Betzig i William E. Moerner z USA oraz Niemiec Stefan W. Hell, którzy opracowali metodę mikroskopii fluorescencyjnej wysokiej rozdzielczości; ich prace są pomocne m.in. w badaniach chorób uszkadzających… Czytaj dalej »
Zamarznięte paliwo rakiety przyczyną problemów z satelitami Galileo
2014-10-08, 11:29Dwa satelity unijnego programu nawigacji satelitarnej Galileo, wystrzelone w końcu sierpnia, nie dotarły na zaplanowaną orbitę z powodu zamarznięcia paliwa rakiety nośnej - ustaliła komisja niezależnych ekspertów. Czytaj dalej »
Nobel z fizyki dla twórców niebieskiej diody
2014-10-07, 17:06Tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki otrzymali trzej twórcy niebieskiej diody LED - Japończycy Isamu Akasaki i Hiroshi Amano oraz Shuji Nakamura z USA, dzięki którym energooszczędne i trwałe świecące diody zastępują żarówki… Czytaj dalej »