Aplikacja Hubert ma ułatwić seniorom korzystanie z internetu
Opracowana z myślą o seniorach nowa aplikacja Hubert ma ułatwić osobom starszym korzystanie z tabletów i pomóc im w walce z samotnością. Wśród atutów programu jego autor wymienia uproszczoną obsługę, specjalnie przystosowany ekran i dodatkową funkcję pomocy.
Na innowacyjny pomysł wpadł Stephane Lucon, mieszkający w Rumunii Francuz, który opracował aplikację wraz z rumuńskim inżynierem Petrem Nicolescu. Podczas tworzenia programu mężczyźni konsultowali się z babcią Lucona.
Aplikacja pojawia się od razu po aktywacji urządzenia i zastępuje ekran startowy. Na dużych przyciskach pokazują się jedynie często używane programy, np. służący do prowadzenia rozmów wideo Skype. Inne, niepotrzebne aplikacje są niewidoczne.
"Sprzedawcy tabletów dla seniorów uważają, że to członkowie rodzin powinni obsługiwać urządzenia. Jednak oni nie zawsze mają wystarczającą wiedzę i czas" - tłumaczy Lucon.
W obliczu starzenia się światowej populacji dostęp seniorów do nowych technologii jest niezwykle ważny - ocenia AFP. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przewiduje, że do 2050 roku liczba osób powyżej 80. roku życia zwiększy się czterokrotnie i wyniesie 400 mln.
Obecnie coraz więcej seniorów korzysta z internetu. Jak wynika z danych zajmującej się badaniami rynku amerykańskiej firmy Forrester Research, w 2014 roku tablet posiadać będzie ponad 17 mln osób powyżej 65. roku życia. Jednak obsługa tych urządzeń wciąż jest dla nich skomplikowana, głównie z powodu mnogości aplikacji i funkcji.
W 2013 roku jedna trzecia Amerykanów używała tabletu, ale tylko 18 proc. osób powyżej 65. roku życia posiadała takie urządzenie - wynika z badania przeprowadzonego przez amerykański think tank Pew Research Center.
Obecnie autorzy Huberta rozpoczęli internetową kampanię, dzięki której chcą zebrać przynajmniej 20 tys. euro potrzebnych na sfinansowanie drugiej części projektu - spersonalizowanego serwisu pomocy w obsłudze urządzeń, prowadzonego przez specjalnie wyszkolonych ekspertów i który byłby dostępny 24 godziny na dobę.
Lucon zawdzięcza sukces swoim babciom. W rozmowie z AFP opowiada, że jedna z nich zmarła w ośrodku dla osób starszych we Francji. "Mieszkałem w miejscu odległym o 2 tys. km. Odwiedzałem ją, ale życzyłbym sobie, żeby dzięki wideokonferencjom mogła widywać swoje prawnuki tak często, jak to możliwe" - opowiada pomysłodawca aplikacji.
"Nowe technologie pozwalają osobom starszym na podtrzymanie relacji z bliskimi. Korzystanie z internetu przez seniorów jest nie tylko problemem ekonomicznym, ale przede wszystkim społecznym" - uważa analityk firmy Forrester Research, Thomas Husson. (PAP)
Zobacz także
Kawałek bardzo własnego nieba
2014-01-24, 12:24Internauci mogą sprawdzić, jak wyglądało niebo w ważnych dla nich momentach życia - albo w dniach, które zapisały się w historii narodów. Służy temu aplikacja stworzona przez astronomów i ludzi sztuki, dostępna na stronie ht… Czytaj dalej »
Ekspert: cyberprzestępcy testują w Polsce nowinki
2014-01-23, 20:06Najnowsze złośliwe oprogramowanie, związane z atakowaniem bankowości online, bardzo często testowane jest na polskich użytkownikach kont internetowych - powiedział PAP Piotr Kijewski, kierownik zespołu CERT Polska. Czytaj dalej »
Wielka awaria internetu w Chinach
2014-01-21, 20:17Miliony Chińczyków utraciły we wtorek dostęp do stron internetowych, portali społecznościowych i innych usług online. Nie wyklucza się, że przyczyną kłopotów był atak hakerów. Media informują, że awariami dotknięte zostały… Czytaj dalej »
Niemcy: hakerzy wykradli miliony haseł
2014-01-21, 19:15Niemieccy eksperci wpadli na trop hakerów, którzy mogli wykraść hasła internetowe blisko 16 milionów użytkowników sieci. Przypuszcza się, że większość poszkodowanych pochodzi z Niemiec. Czytaj dalej »
Ruszył projekt, który ma poprawić ochronę żołnierzy przed wybuchami min
2014-01-20, 23:06Zwiększenie bezpieczeństwa żołnierzy wewnątrz pojazdów w razie eksplozji miny lub improwizowanego ładunku wybuchowego - to cel konsorcjum kilku instytucji naukowych i firm, które zainaugurowało działalność na WAT w Warszawie. Czytaj dalej »