Aplikacja Hubert ma ułatwić seniorom korzystanie z internetu
Opracowana z myślą o seniorach nowa aplikacja Hubert ma ułatwić osobom starszym korzystanie z tabletów i pomóc im w walce z samotnością. Wśród atutów programu jego autor wymienia uproszczoną obsługę, specjalnie przystosowany ekran i dodatkową funkcję pomocy.
Na innowacyjny pomysł wpadł Stephane Lucon, mieszkający w Rumunii Francuz, który opracował aplikację wraz z rumuńskim inżynierem Petrem Nicolescu. Podczas tworzenia programu mężczyźni konsultowali się z babcią Lucona.
Aplikacja pojawia się od razu po aktywacji urządzenia i zastępuje ekran startowy. Na dużych przyciskach pokazują się jedynie często używane programy, np. służący do prowadzenia rozmów wideo Skype. Inne, niepotrzebne aplikacje są niewidoczne.
"Sprzedawcy tabletów dla seniorów uważają, że to członkowie rodzin powinni obsługiwać urządzenia. Jednak oni nie zawsze mają wystarczającą wiedzę i czas" - tłumaczy Lucon.
W obliczu starzenia się światowej populacji dostęp seniorów do nowych technologii jest niezwykle ważny - ocenia AFP. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przewiduje, że do 2050 roku liczba osób powyżej 80. roku życia zwiększy się czterokrotnie i wyniesie 400 mln.
Obecnie coraz więcej seniorów korzysta z internetu. Jak wynika z danych zajmującej się badaniami rynku amerykańskiej firmy Forrester Research, w 2014 roku tablet posiadać będzie ponad 17 mln osób powyżej 65. roku życia. Jednak obsługa tych urządzeń wciąż jest dla nich skomplikowana, głównie z powodu mnogości aplikacji i funkcji.
W 2013 roku jedna trzecia Amerykanów używała tabletu, ale tylko 18 proc. osób powyżej 65. roku życia posiadała takie urządzenie - wynika z badania przeprowadzonego przez amerykański think tank Pew Research Center.
Obecnie autorzy Huberta rozpoczęli internetową kampanię, dzięki której chcą zebrać przynajmniej 20 tys. euro potrzebnych na sfinansowanie drugiej części projektu - spersonalizowanego serwisu pomocy w obsłudze urządzeń, prowadzonego przez specjalnie wyszkolonych ekspertów i który byłby dostępny 24 godziny na dobę.
Lucon zawdzięcza sukces swoim babciom. W rozmowie z AFP opowiada, że jedna z nich zmarła w ośrodku dla osób starszych we Francji. "Mieszkałem w miejscu odległym o 2 tys. km. Odwiedzałem ją, ale życzyłbym sobie, żeby dzięki wideokonferencjom mogła widywać swoje prawnuki tak często, jak to możliwe" - opowiada pomysłodawca aplikacji.
"Nowe technologie pozwalają osobom starszym na podtrzymanie relacji z bliskimi. Korzystanie z internetu przez seniorów jest nie tylko problemem ekonomicznym, ale przede wszystkim społecznym" - uważa analityk firmy Forrester Research, Thomas Husson. (PAP)
Zobacz także
Aplikacja App of Cards analizuje obecność w sieci kandydatów na prezydenta
2015-05-13, 13:03Z analizy przeprowadzonej za pomocą specjalnej aplikacji App of Cards wynika, że w internecie najwięcej wzmianek, reakcji i aktywności wygenerował kandydat PiS Andrzej Duda. Czytaj dalej »
Polska metoda produkcji grafenu - z ochroną patentową w USA
2015-05-13, 08:50Metoda wytwarzania grafenu, opracowana w Instytucie Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME) w Warszawie, zyskała ochronę patentową w Stanach Zjednoczonych. Instytut wciąż czeka na analogiczną decyzję dotyczącą obszaru UE. Czytaj dalej »
Wynalazki z UMK nagrodzone
2015-05-11, 16:48Dwa wynalazki z UMK zdobyły złote medale w konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie Francuskich Wynalazców i Producentów na 114-tych Targach Wynalazczości w Paryżu. Czytaj dalej »
W tym tygodniu kulminacja polskich obchodów dni społeczeństwa informacyjnego
2015-05-11, 09:36Kształtowanie umiejętności cyfrowych i zainteresowań informatycznych u młodzieży to główny cel polskich obchodów Światowych Dni Społeczeństwa Informacyjnego. Ich kulminacja przypada w tym tygodniu. Z tej okazji do Warszawy przyjedzie… Czytaj dalej »
Światło może zastąpić igłę przy pomiarze glukozy we krwi
2015-05-10, 11:22Być może wkrótce nie trzeba będzie nakłuwać palca, by zbadać poziom glukozy we krwi. Zamiast tego wystarczy poświecić diodą na rękę, a wyniki odczytać na smartfonie. Czytaj dalej »