Cybernetyczny atak na firmy energetyczne, ślady prowadzą do Rosji
Systemy kontrolne setek europejskich i amerykańskich firm z branży energetycznej zostały zaatakowane z użyciem nowoczesnej broni cybernetycznej przez hakerów, najprawdopodobniej powiązanych z Rosją - informuje "Financial Times".
Gazeta powołuje się na ustalenia amerykańskiej firmy Symantec, zajmującej się zagadnieniami bezpieczeństwa komputerowego i dostarczającej oprogramowanie antywirusowe.
Złośliwe oprogramowanie nazwane "Energetic Bear" umożliwia hakerom monitorowanie zużycia energii w czasie rzeczywistym, a także sabotowanie takich obiektów, jak turbiny wiatrowe, gazociągi i siłownie - wskazuje "FT".
Przypuszcza się, że organizacja, stojąca za tym atakiem cybernetycznym, w ciągu 18 miesięcy zainfekowała ponad 1000 systemów komputerowych w 84 krajach. "FT" zwraca uwagę, że "Energetic Bear" jest podobny do wirusa Stuxnet "stworzonego przez USA i Izrael", którego użyto do skutecznego ataku na irańskie zakłady wzbogacania uranu.
Specjaliści z firmy Symantec ustalili, że w zeszłym roku hakerzy stojący za "Energetic Bear" włamali się do komputerów trzech wiodących producentów przemysłowych systemów kontrolnych. Hakerzy (Symantec nadał im nazwę Dragonfly) wprowadzili następnie złośliwe oprogramowanie do aktualizacji oprogramowania, wysyłanych przez te firmy do klientów. Klienci, instalujący te aktualizacje, infekowali swoje systemy.
"Energetic Bear" jest najbardziej aktywny w Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych, a także we Francji, we Włoszech i w Niemczech. Według firmy Symantec przypuszcza się, że hakerzy z grupy Dragonfly mają bazę w Europie Wschodniej i że są oznaki, iż jest to grupa "sponsorowana przez państwo".
"Financial Times" cytuje byłego funkcjonariusza brytyjskiego wywiadu MI6 Stuarta Poole-Robba, założyciela KCS Group zajmującej się doradztwem w sprawach bezpieczeństwa, który twierdzi, że skala i charakter tego cybernetycznego ataku wskazują, iż jest on "w jakiejś formie sankcjonowany przez rząd".
Poole-Robb uważa, że są to hakerzy z rosyjskich służb wywiadu elektronicznego. (PAP)
Zobacz także
Aplikacja App of Cards analizuje obecność w sieci kandydatów na prezydenta
2015-05-13, 13:03Z analizy przeprowadzonej za pomocą specjalnej aplikacji App of Cards wynika, że w internecie najwięcej wzmianek, reakcji i aktywności wygenerował kandydat PiS Andrzej Duda. Czytaj dalej »
Polska metoda produkcji grafenu - z ochroną patentową w USA
2015-05-13, 08:50Metoda wytwarzania grafenu, opracowana w Instytucie Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME) w Warszawie, zyskała ochronę patentową w Stanach Zjednoczonych. Instytut wciąż czeka na analogiczną decyzję dotyczącą obszaru UE. Czytaj dalej »
Wynalazki z UMK nagrodzone
2015-05-11, 16:48Dwa wynalazki z UMK zdobyły złote medale w konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie Francuskich Wynalazców i Producentów na 114-tych Targach Wynalazczości w Paryżu. Czytaj dalej »
W tym tygodniu kulminacja polskich obchodów dni społeczeństwa informacyjnego
2015-05-11, 09:36Kształtowanie umiejętności cyfrowych i zainteresowań informatycznych u młodzieży to główny cel polskich obchodów Światowych Dni Społeczeństwa Informacyjnego. Ich kulminacja przypada w tym tygodniu. Z tej okazji do Warszawy przyjedzie… Czytaj dalej »
Światło może zastąpić igłę przy pomiarze glukozy we krwi
2015-05-10, 11:22Być może wkrótce nie trzeba będzie nakłuwać palca, by zbadać poziom glukozy we krwi. Zamiast tego wystarczy poświecić diodą na rękę, a wyniki odczytać na smartfonie. Czytaj dalej »