PISA: dwie do czterech godzin w internecie pomaga w nauce
Najlepsze wyniki uzyskują uczniowie, którzy korzystają z internetu od dwóch do czterech godzin dziennie; ci, którzy korzystają z sieci więcej lub mniej mają gorsze wyniki - wynika z badania z międzynarodowego badania umiejętności 15-latków PISA.
Podczas każdego badania PISA badane są nie tylko umiejętności uczniów, ale także zbierane są różne informacje, m.in. na temat korzystania przez uczniów z nowoczesnych technologii komunikacyjno-informacyjnych.
"Dzięki temu możemy prześledzić np. zależność między korzystaniem z nowych technologii, a wynikami uzyskiwanymi przez uczniów. Jest ona bardzo ciekawa, potwierdza się w większości krajów, jest dosyć uniwersalna. Okazuje się, że najlepsze wyniki uzyskują uczniowie, którzy korzystają z internetu w sposób umiarkowany; gorzej wypadają ci, którzy korzystają z sieci rzadziej lub zdecydowanie więcej. Jest to niezależne do wykształcenia rodziców i ich zamożności" - powiedział dr Michał Sitek z Instytutu Badań Edukacyjnych podczas wtorkowej konferencji.
Z badania wynika, że pozytywnie na umiejętności uczniów wpływa korzystanie z poczty elektronicznej, wykorzystywanie internetu do wyszukiwania informacji czy szukania wiadomości. Ściąganie muzyki z sieci czy granie w gry i spędzanie czasu na czatach nie ma negatywnego wpływu, gdy odbywa się od czasu do czasu. Ci, którzy robią to zbyt często, osiągali niższe wyniki w PISA. Zależność jest odwrotna, jeśli chodzi o korzystanie z poczty elektronicznej. Uczniowie, którzy korzystają z niej najczęściej (codziennie), mieli najwyższe umiejętności.
Podobne zależności można zaobserwować w stosunku do czynności związanych ze szkołą, a wykonywanych w domu w komputerze. Najlepsze wyniki w PISA mieli ci, którzy umiarkowanie często przy użyciu komputera odrabiali prace domowe, dzielili się materiałami związanymi z nauką szkolną.
Pod względem dostępu do internetu w domu polscy 15-latkowie nadgonili w ostatnich latach swoich rówieśników z innych krajów Europy. Podczas ostatniej edycji badania w 2012 r. dostęp do niego deklarowało 95 proc. polskich nastolatków (93 proc. na wsi, a 98 proc. w mieście), podczas gdy w 2000 r. taki dostęp miało 19 proc., w 2003 r. - 34 proc. , w 2006 r. - 51 proc., a w 2009 r. - 85 proc.
Młodzi ludzie w Polsce pod względem korzystania z internetu za pośrednictwem urządzeń innych niż komputer, niewiele różnią się od rówieśników z innych krajów: 69 proc. używa telefonów komórkowych z dostępem do internetu, 36 proc. - z konsol do gier, 13 proc. - z tabletów, 17 proc. - z czytników do książek.
55 proc. polskich 15-latków wykorzystuje internet do korzystania z portali społecznościowych (przyznaje się do tego 62 proc. dziewcząt i 47 proc. chłopców), 49,7 proc. przeszukuje go dla przyjemności (np. oglądając filmy na YouTube), 45,5 proc. czatuje, 28 proc. - ściąga muzykę, filmy, gry czy programy, 26,2 proc. - czyta wiadomości w internecie, 21,6 proc. - szuka praktycznych informacji, 16,9 proc. - używa poczty elektronicznej, 16 proc. - gra on-line w gry z udziałem kilku graczy, 10,2 proc. gra w gry jednoosobowe, 9,8 proc. - udostępnia stworzone przez siebie treści (muzykę, wiersze, filmy, programy komputerowe).
Polscy uczniowie nie różnią się od uczniów z innych krajów, jeśli chodzi o czas spędzany w internecie. 27 proc. spędza tam czas od godziny do dwóch, 30 proc. - od dwóch godzin do czterech, od czterech godzin do sześciu - 14 proc. Pozostali są w sieci mniej niż godzinę lub powyżej sześciu.
Badanie Programu Międzynarodowej Oceny Uczniów (PISA - Programme for International Student Assessment) prowadzone pod auspicjami Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju˙ OECD to najważniejsze i największe badanie edukacyjne na świecie. Przeprowadzane jest cyklicznie co trzy lata począwszy od 2000 r. Celem badania jest sprawdzenie, czy 15-latkowe (w wielu krajach w tym wieku kończy się obowiązkową naukę) mają wiedzę i umiejętności, by dalej radzić sobie w życiu.
W każdej edycji badania PISA sprawdzane są trzy umiejętności 15-latków: czytanie i interpretacja, rozwiązywanie problemów matematycznych oraz rozumowanie w naukach przyrodniczych. W ostatniej edycji, zrealizowanej w 2012 r., uczestniczyło 65 krajów i regionów świata. Polscy uczniowie znaleźli się w niej w czołówce krajów Unii Europejskiej we wszystkich trzech badanych dziedzinach. (PAP)
Zobacz także
Joanna Bagniewska zwyciężczynią trzeciej polskiej edycji FameLab
2014-05-11, 10:51Dr Joanna Bagniewska zwyciężyła w finale trzeciej polskiej edycji konkursu FameLab, który w sobotę odbył się w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. W czerwcu będzie reprezentowała Polskę w światowym finale tego konkursu. Czytaj dalej »
Polka szuka brakujących elementów zagadki zespołu DiGeorge'a
2014-05-03, 09:00Towarzyszy mu około 180 objawów m.in. wady serca. Zespół DiGeorge'a, występujący prawie tak często jak zespół Downa, lekarze rozpoznają jednak rzadko. Polka szuka genów odpowiedzialnych za jego powstawanie, aby ułatwić diagnostykę… Czytaj dalej »
Fizyk: nauka jest sztuką, a badacze - artystami
2014-05-01, 16:42Piękno może być jednym z kryteriów prawdziwości w nauce - powiedział PAP fizyk prof. Grzegorz Wrochna. Badacz zdradza historie eksperymentów, które można nazwać dziełami sztuki, a także opowiada o tym, jak trudne do przyjęcia… Czytaj dalej »
Czuły polski skaner wykryje niebezpieczne przesyłki
2014-05-01, 14:13Czy w liście znajduje się tylko papier, czy też np. maleńka torebka z groźną substancją? Sprawdzi to, bez otwierania kopert, wyjątkowo efektywny i czuły skaner, nad którym pracują polscy naukowcy. W przyszłości może on trafić… Czytaj dalej »
USA i Wielka Brytania odradzają używanie przeglądarki Internet Explorer
2014-04-29, 20:32Eksperci d/s cyberbezpieczeństwa USA i Wielkiej Brytanii zalecają wykorzystanie innych przeglądarek internetowych niż Internet Explorer do czasu aż Microsoft - twórca przeglądarki - naprawi lukę bezpieczeństwa, dzięki której można… Czytaj dalej »