20 osób w powołanej Radzie do Spraw Cyfryzacji
Prawnik, działaczka na rzecz wolności i praw człowieka, a także eksperci od informatyzacji, nowych technologii, bezpieczeństwa sieci i prawa telekomunikacyjnego weszli w skład Rady do Spraw Cyfryzacji, powołanej we wtorek przez resort administracji i cyfryzacji.
Pierwsze posiedzenie 20-osobowej rady odbędzie się 24 czerwca. Jej powołanie wynika z art. 17 znowelizowanej ustawy o informatyzacji, która weszła w życie 11 maja
"Członkowie Rady będą wspierać swoją wiedzą i doświadczeniem MAC oraz Komitet Rady Ministrów do Spraw Cyfryzacji. Dlatego najważniejszym kryterium w doborze składu Rady było, aby jej przedstawiciele reprezentowali różne środowiska zainteresowane procesem cyfryzacji państwa: administrację rządową, samorząd, biznes, środowisko akademickie, ekspertów technicznych oraz organizacje pozarządowe" - podało w komunikacie Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.
Przewodniczącym Rady został prawnik, b. doradca premiera oraz wiceministra administracji i cyfryzacji Igor Ostrowski. W jej skład weszli m.in.: wiceminister edukacji narodowej Joanna Berdzik, dyrektor NASK Michał Chrzanowski, była prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (w latach 2006-2012) Anna Streżyńska, szefowa fundacji Panoptykon Katarzyna Szymielewicz, dyrektor ds. Polityki Publicznej Europy Środkowo-Wschodniej Google Polska Agata Wacławik-Wejman, socjolog internetu i dyrektor Centrum Cyfrowe: Projekt Polska Alek Tarkowski, prawnik i autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet Piotr Waglowski, a także prezes zarządu Rady Fundacji Wolnego i Otwartego Oprogramowania Michał Andrzej Woźniak.
Do zadań Rady do Spraw Cyfryzacji będzie należeć m.in. opiniowanie dokumentów strategicznych, takich jak Program Zintegrowanej Informatyzacji Państwa, oraz innych, związanych z cyfryzacją, łącznością i rozwojem społeczeństwa informacyjnego. Rada ma współpracować m.in. w takich obszarach jak: integracja cyfrowa, ochrona prywatności w sieci, likwidacja barier rozwoju gospodarki elektronicznej czy reforma prawa własności intelektualnej w sieci.
"Zakres prac oraz agendy spotkań będą ustalane przez przewodniczącego, przy aktywnej współpracy członków. MAC również będzie aktywnie wspierać prace Rady, proponując tematy do agend spotkań. Część posiedzeń Rady będzie otwarta - czyli będą mogli uczestniczyć w nich zainteresowani tematem obserwatorzy" - podkreślono w komunikacie MAC. (PAP)
Zobacz także
Wrocławscy studenci zbadają szkodliwość freonów
2015-01-14, 08:22Studenci z Wrocławia sprawdzą, czy freon jest tak bardzo szkodliwy, jak zwykle się uważa. Na balonie wysłanym przez Europejską Agencję Kosmiczną umieszczą aparaturę, która sprawdzi, jak szybko w kosmosie z freonu uwalnia się niszczący… Czytaj dalej »
Woody Allen nakręci serial telewizyjny dla Amazon Studios
2015-01-13, 19:14Woody Allen nakręci serial telewizyjny dla Amazon Studios - poinformowała amerykańska wytwórnia. Serial - pierwszy w karierze legendarnego reżysera - będzie dostępny w wybranych krajach w serwisie streamingowym Prime Instant Video… Czytaj dalej »
Powstał prototyp ARUZa - unikalnego symulatora cyfrowego
2015-01-13, 17:31Analizator Rzeczywistych Układów Złożonych (ARUZ) - największy na świecie cyfrowy symulator pozwalający odtwarzać przebieg złożonych reakcji chemicznych - powstaje w Łodzi. Jego moc obliczeniowa będzie porównywalna z najnowszymi… Czytaj dalej »
Powstaje prototyp nadajnika naprowadzającego na miejsce katastrof lotniczych
2015-01-13, 08:32Prototyp nadajnika naprowadzającego służby poszukiwawcze na miejsce katastrof lotniczych budują naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. To urządzenie, które w oparciu o sygnały satelitarne, ma z dużą dokładnością wskazywać… Czytaj dalej »
Kontrowersyjna gra "Hatred" ukaże się na Steam
2015-01-12, 09:36Polska niezależna gra 'Hatred' - symulator samobójczej masakry - w połowie roku ukaże się na platformie Steam. Kontrowersyjna gra, której producenci oskarżani byli o rasizm, uzyskała niezbędną liczbę głosów do publikacji cyfr… Czytaj dalej »