MŚ 2014 - pierwszy mundial z technologią goal-line
Rozpoczynające się w czwartek piłkarskie mistrzostwa świata będą pierwszymi, w których sędziom pomoże technologia goal-line. Pozwala ona stwierdzić, czy piłka minęła linię bramki, czy też została wybita przed nią. System testowano już w Brazylii przed rokiem.
Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) wybrała niemiecką technologię firmy GoalControl-4D. System wykorzystuje 14 kamer - siedem na każdą bramkę. Spełnił wszystkie wymagania FIFA w lutym 2013 roku podczas testów na stadionach w Duesseldorfie i Gelsenkirchen. Jeśli piłka przekroczy linię, sędzia w ciągu sekundy otrzymuje odpowiedni sygnał, który odczytuje na zegarku.
GoalControl-4D wykorzystano w Pucharze Konfederacji, który odbył się w Brazylii w 2013 roku.
Prezydent FIFA Joseph Blatter opowiedział się za wprowadzeniem technologii goal-line po mundialu w 2010 roku. Wówczas podczas meczu Anglii z Niemcami Frank Lampard zdobył gola, którego sędzia niesłusznie nie uznał. W telewizyjnych powtórkach było widać wyraźnie, że po odbiciu od poprzeczki piłka uderzyła o ziemię za linią, po czym wypadła z bramki.
Dwa lata później na stadionie w Doniecku los "zrekompensował" Anglikom tę pomyłkę. Podczas meczu fazy grupowej Euro 2012 prawidłową bramkę strzelili ekipie "Trzech Lwów" Ukraińcy, ale arbitrzy gola nie uznali. Anglia wygrała to spotkanie 1:0.
Technologia goal-line jest z punktu widzenia wielu kibiców rozwiązaniem absolutnie koniecznym, ale w innych środowiskach wywołuje kontrowersje. Jej największym przeciwnikiem jest prezydent Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA) Michel Platini.
Francuz uważa, że pomyłki sędziowskie są częścią tego sportu, a w ramach kompromisu wprowadził na Stary Kontynent tzw. sędziów bramkowych, którzy obserwują tylko to, co dzieje się w polu karnym.
Problemem z tego typu systemem są też koszty. Za instalację GoalControl-4D każdy stadion musi zapłacić ok. 200 tysięcy euro, a obsługa kosztuje kolejne trzy tysiące za każdy mecz, przy czym zaproponowane przez Niemców rozwiązania należą do najtańszych.
Niedawno przeciwko wprowadzeniu goal-line na niemieckie boiska opowiedziała się większość klubów ekstraklasy i 2. Bundesligi. Wcześniej zaakceptowały ją z kolei drużyny angielskiej Premier League, gdzie technologia będzie obowiązywać od sezonu 2014/15. (PAP)
Zobacz także
Japonia stawia na kolej elektromagnetyczną
2014-05-18, 10:18Jesienią rozpocznie się w Japonii budowa linii superszybkiej kolei elektromagnetycznej, łączącej Tokio z Nagoją. Japonia liczy na to, że technologię, która umożliwia pociągom osiągnięcie prędkości ponad 500 km/h, uda się wyeksportować… Czytaj dalej »
Polscy naukowcy szykują cukrową pułapkę na nowotwory
2014-05-18, 10:16Komórki nowotworowe lubią cukier, dlatego polscy naukowcy opracowali maleńkie kapsułki otoczone cukrową powłoczką, które nowotwór chętnie 'pożera'. Wypełnione kilkoma lekami, po wniknięciu do guza, mogą stanowić skuteczną broń… Czytaj dalej »
Joanna Bagniewska zwyciężczynią trzeciej polskiej edycji FameLab
2014-05-11, 10:51Dr Joanna Bagniewska zwyciężyła w finale trzeciej polskiej edycji konkursu FameLab, który w sobotę odbył się w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. W czerwcu będzie reprezentowała Polskę w światowym finale tego konkursu. Czytaj dalej »
Polka szuka brakujących elementów zagadki zespołu DiGeorge'a
2014-05-03, 09:00Towarzyszy mu około 180 objawów m.in. wady serca. Zespół DiGeorge'a, występujący prawie tak często jak zespół Downa, lekarze rozpoznają jednak rzadko. Polka szuka genów odpowiedzialnych za jego powstawanie, aby ułatwić diagnostykę… Czytaj dalej »
Fizyk: nauka jest sztuką, a badacze - artystami
2014-05-01, 16:42Piękno może być jednym z kryteriów prawdziwości w nauce - powiedział PAP fizyk prof. Grzegorz Wrochna. Badacz zdradza historie eksperymentów, które można nazwać dziełami sztuki, a także opowiada o tym, jak trudne do przyjęcia… Czytaj dalej »