Rekordowa frekwencja w toruńskim Planetarium
Centrum Popularyzacji Kosmosu "Planetarium - Toruń" w maju odwiedziło 42 677 osób, co jest miesięcznym rekordem frekwencji w dziejach placówki. Dotąd nigdy nie udało się przekroczyć granicy 40 tys., a tylko trzy razy liczba gości przekroczyła 39 tys. gości.
"W tym roku planetarium cieszy się szczególnym powodzeniem. Jest tylu chętnych obejrzenia naszych seansów, że ostatni z nich zaczynamy nawet o godzinie 19, co wcześniej zdarzało się rzadko" - powiedział Krzysztof Semrau z planetarium.
Bardzo wiele osób w tym roku obejrzało wystawy interaktywne "Orbitarium" - 9,5 tys. i "Geodium" - 6 tys.
Wystawa "Orbitarium" prezentowana jest od 2005 r. Jej centralnym elementem jest model sondy Cassini o połowę mniejszy od oryginału pracującego na orbicie planety Saturn. Z pulpitów rozmieszczonych wokół sondy można sterować jej urządzeniami, a także sprawdzić do czego służą. Na zawieszonych ekranach można m.in. prześledzić losy różnych misji kosmicznych i poznać planety Układu Słonecznego.
Wystawa "Geodium", istniejąca do 2012 r., poświęcona jest Ziemi jako planecie. Jej centralnym elementem jest obracający się i odpowiednio oświetlony model kuli ziemskiej o średnicy 2,15 m. Dzięki grze świateł w łatwy sposób można przekonać się, dlaczego istnieją cztery pory roku, a po dniu następuje noc. Instalacje w narożnikach sali pozwalają poznać, jakie zmiany zachodziły na Ziemi na przestrzeni dziejów.
Dużym zainteresowaniem wśród dzieci cieszy się też wyświetlany animowany film do miesięcy film "Mój kupel Niko", opowiadający o życiu młodego Mikołaja Kopernika. Został on wykonany w opracowanej przez pracowników placówki technologii 360D, która pozwala na projekcję na całej kopule planetarium, chociaż nie jest to system trójwymiarowy.
W planetarium zainstalowany jest projektor gwiazd, służący do wiernego odtwarzania wyglądu nieba. Na sztucznym niebie, czyli kopule o średnicy 15 metrów, można przedstawić układ wszystkich gwiazd widocznych gołym okiem, konfigurację planet na tle zodiaku, układ gwiazdozbiorów, fazy Księżyca czy zaćmienia.
Toruńskie planetarium w tym roku świętowało jubileusz 20-lecia. Placówka została otwarta 19 lutego 1994 r. w 521. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Na potrzeby placówki zaadaptowano ceglany budynek dawnej gazowni z 1860 r., znajdujący się w obrębie Starego Miasta. Początkowo było to klasyczne planetarium z salą projekcyjną pod kopułą, ale z czasem rozszerzono formy popularyzacji astronomii o seanse i interaktywne wystawy.
Obecnie "Planetarium - Toruń" jest jedną z największych atrakcji turystycznych miasta. Od chwili otwarcia do końca 2013 r. odwiedziło je ponad 3,2 mln widzów, a tylko w zeszłym roku prawie 209 tys. (PAP)
Zobacz także
Sprzedaż „Cities: Skylines” zagraża pozycji „SimCity”
2015-04-16, 08:07W miesiąc po premierze sprzedano ponad 1 mln kopii gry komputerowej „Cities: Skylines”, tym samym zbliżając się do wyników konkurencyjnego „SimCity” Electronic Arts z 2013 - dotychczasowego lidera rynku. Czytaj dalej »
Superkomputer IBM znajdzie zastosowanie w służbie zdrowia
2015-04-15, 11:01Amerykański koncern informatyczny IBM planuje wykorzystać moce obliczeniowe superkomputera Watson do analizowania danych zbieranych m.in. przez mobilne aplikacje zdrowotne. Dzięki temu naukowcy zyskają nowe narzędzie do prewencji i walki… Czytaj dalej »
Internet Rzeczy 2015-2020 - prognozy rynkowe
2015-04-14, 08:59Business Insider Intelligence przygotował prognozy dotyczące Internetu Rzeczy na najbliższe pięć lat. Już w 2016 r. stanie się on największym rynkiem branży IT wartym ponad 200 miliardów dolarów, generując rocznie dziesiątki tysięcy… Czytaj dalej »
Korzystanie z dronów w celach komercyjnych tylko po zdaniu egzaminu
2015-04-12, 10:09Osoby, które będą chciały wykorzystywać drony w celach komercyjnych będą musiały przejść szkolenie lotnicze i zdać egzamin - wynika z przygotowanych przez Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC) projektów nowelizacji dwóch rozporządzeń… Czytaj dalej »
Dwie premiery Renault w Poznaniu; samochody z systemem R-Link 2
2015-04-11, 12:58Francuski koncern Renault zaprezentował na poznańskich targach motoryzacyjnych dwie polskie premiery - modele Espace i Kadjar. Oba samochody wyposażone są w system multimedialny R-Link 2, obsługiwany za pomocą wbudowanego tabletu. Czytaj dalej »