Rekordowa frekwencja w toruńskim Planetarium
Centrum Popularyzacji Kosmosu "Planetarium - Toruń" w maju odwiedziło 42 677 osób, co jest miesięcznym rekordem frekwencji w dziejach placówki. Dotąd nigdy nie udało się przekroczyć granicy 40 tys., a tylko trzy razy liczba gości przekroczyła 39 tys. gości.
"W tym roku planetarium cieszy się szczególnym powodzeniem. Jest tylu chętnych obejrzenia naszych seansów, że ostatni z nich zaczynamy nawet o godzinie 19, co wcześniej zdarzało się rzadko" - powiedział Krzysztof Semrau z planetarium.
Bardzo wiele osób w tym roku obejrzało wystawy interaktywne "Orbitarium" - 9,5 tys. i "Geodium" - 6 tys.
Wystawa "Orbitarium" prezentowana jest od 2005 r. Jej centralnym elementem jest model sondy Cassini o połowę mniejszy od oryginału pracującego na orbicie planety Saturn. Z pulpitów rozmieszczonych wokół sondy można sterować jej urządzeniami, a także sprawdzić do czego służą. Na zawieszonych ekranach można m.in. prześledzić losy różnych misji kosmicznych i poznać planety Układu Słonecznego.
Wystawa "Geodium", istniejąca do 2012 r., poświęcona jest Ziemi jako planecie. Jej centralnym elementem jest obracający się i odpowiednio oświetlony model kuli ziemskiej o średnicy 2,15 m. Dzięki grze świateł w łatwy sposób można przekonać się, dlaczego istnieją cztery pory roku, a po dniu następuje noc. Instalacje w narożnikach sali pozwalają poznać, jakie zmiany zachodziły na Ziemi na przestrzeni dziejów.
Dużym zainteresowaniem wśród dzieci cieszy się też wyświetlany animowany film do miesięcy film "Mój kupel Niko", opowiadający o życiu młodego Mikołaja Kopernika. Został on wykonany w opracowanej przez pracowników placówki technologii 360D, która pozwala na projekcję na całej kopule planetarium, chociaż nie jest to system trójwymiarowy.
W planetarium zainstalowany jest projektor gwiazd, służący do wiernego odtwarzania wyglądu nieba. Na sztucznym niebie, czyli kopule o średnicy 15 metrów, można przedstawić układ wszystkich gwiazd widocznych gołym okiem, konfigurację planet na tle zodiaku, układ gwiazdozbiorów, fazy Księżyca czy zaćmienia.
Toruńskie planetarium w tym roku świętowało jubileusz 20-lecia. Placówka została otwarta 19 lutego 1994 r. w 521. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Na potrzeby placówki zaadaptowano ceglany budynek dawnej gazowni z 1860 r., znajdujący się w obrębie Starego Miasta. Początkowo było to klasyczne planetarium z salą projekcyjną pod kopułą, ale z czasem rozszerzono formy popularyzacji astronomii o seanse i interaktywne wystawy.
Obecnie "Planetarium - Toruń" jest jedną z największych atrakcji turystycznych miasta. Od chwili otwarcia do końca 2013 r. odwiedziło je ponad 3,2 mln widzów, a tylko w zeszłym roku prawie 209 tys. (PAP)
Zobacz także
Streżyńska: każdą sprawę powinniśmy móc załatwić przez internet
2016-01-09, 11:26Każdą sprawę powinniśmy móc załatwić przez internet, a obecnie jest to w Polsce trudne, jeśli nie niemożliwe; administracja powinna podejść do obywateli biznesowo - traktować ich jak klientów, którzy płacą za usługę, więc… Czytaj dalej »
O trendach w motoryzacji w 2016 r.: paliwa wodorowe, napędy hybrydowe
2016-01-03, 11:54Samochody wodorowe, rozwój napędów hybrydowych czy aut elektrycznych - to spodziewane kierunki rozwoju światowej motoryzacji w 2016 r. - mówi PAP ekspert motoryzacyjny Waldemar Florkowski. Jak dodaje, nie spodziewa się wielkiej rewolucji… Czytaj dalej »
Ministerstwo nauki planuje wprowadzenie stopni naukowych za wdrożenia
2015-12-30, 16:21Resort nauki chce umożliwić uzyskiwanie stopni naukowych za dokonane wdrożenia. 'Chcielibyśmy, aby można się było doktoryzować i habilitować nie tylko na podstawie publikacji, ale także na podstawie wdrożeń' - powiedział w środę… Czytaj dalej »
Studencki wynalazek nauczy przedszkolaki programowania
2015-12-27, 15:12Wynalazek studentów Politechniki Białostockiej - Cube&Code - ma uczyć najmłodszych programowania bez używania komputera. Dzięki kolorowym klockom i specjalnej szynie dzieci będą mogły wydawać polecenia robotom. Czytaj dalej »
Studencki pomysł na błyskawiczne zbadanie grup krwi
2015-12-27, 11:06Studenci zaprojektowali urządzenie, które grupę krwi np. osoby rannej, określi w zaledwie trzy minuty. Wynalazek przyda się zwłaszcza wtedy, gdy poszkodowanych jest wyjątkowo wielu, np. w wypadkach. Niski koszt produkcji pozwoli na… Czytaj dalej »