Biznes chce współpracować z nauką ws. technologii kosmicznych
Uczelnie wyższe, instytucje badawcze i firmy z branży kosmicznej podpisały w środę w Warszawie umowę powołania Klastra Inżynierii Kosmicznej i Satelitarnej na Wojskowej Akademii Technicznej. Biznes razem z nauką chce rozwijać technologie kosmiczne w Polsce.
Umowę zawarły m.in.: Narodowa Agencja Promocji Zaawansowanych Technologii w Warszawie, Wojskowa Akademia Techniczna, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Instytut Lotnictwa, Politechnika Warszawska, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Zielonogórski, Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica, Uniwersytet Warszawski, Płocki Park Przemysłowo-Technologiczny, a także firmy, w tym m.in. Wasko z Gliwic, Astronika z Warszawy, GEOTRONICS Polska z Krakowa czy Spacive z Warszawy.
Prof. Wojskowej Akademii Technicznej Mariusz Figurski powiedział PAP, że klaster ma być infrastrukturą badawczą dla biznesu i nauki. Jego zdaniem Polska w jakimś zakresie może stać się liderem technologii kosmicznych. Figurski, który jest też prorektorem ds. rozwoju WAT wyjaśnił, że planowana infrastruktura powstanie na terenie tej właśnie uczelni. "Czekamy na uruchomienie pieniędzy z nowej perspektywy na lata 2014-2020. Będziemy sięgać po nie z różnych programów" - powiedział.
Zauważył, że w Polsce brakuje specjalistów z zakresu inżynierii kosmicznej i satelitarnej. "Chcemy jak najszybciej uruchomić na WAT nowy kierunek studiów - Inżynieria Kosmiczna i Satelitarna" - zapowiedział. Dodał, że o tym, kiedy zostanie powołana nowa dyscyplina, zdecyduje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
"WAT jest na to gotowa, pracujemy nad tym pomysłem od trzech lat. Mamy potencjał inżynierów naukowców. Z naszych analiz wynika, że przynajmniej kilka tysięcy osób znalazłoby pracę w tym zakresie" - podkreślił.
Profesor powiedział, że na technologie kosmiczne patrzy się często przez pryzmat nieba. "Tak naprawdę chodzi o sensory, czujniki, oprogramowanie, systemy termiczne czy ogniwa dla satelitów" - tłumaczył. Wyjaśnił, że technologie z zakresu obronności państwa są bardzo blisko związane z kosmicznymi.
Przypomniał, że w Sejmie trwają dyskusje dotyczące powołania Polskiej Agencji Kosmicznej. "Klaster Inżynierii Kosmicznej i Satelitarnej mógłby stać się zapleczem merytoryczno-intelektualnym dla takiej Agencji" - powiedział.
Obecny na uroczystości podpisania umowy marszałek Mazowsza Adam Struzik zauważył, że region ten wytwarza 23 proc. PKB. "Największy potencjał naukowo-badawczy jest właśnie tutaj" - przekonywał.
Firmy z Mazowsza inwestujące w innowacje i badania będą mogły liczyć nawet na blisko 500 mln euro z nowej perspektywy unijnej - ocenił w rozmowie z PAP wicedyrektor Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Leszek Król. "Powstaje Mazowiecka Strategia Innowacyjności. Ma ona określić nasze specjalizacje, na które będą trafiały pieniądze z UE, przeznaczone na lata 2014-2020" - dodał.
Prezes Polskiego Holdingu Obronnego Marcin Idzik uważa, że polski przemysł potrzebuje nowych rozwiązań. "Bez zaplecza naukowego, intelektualnego i bez doświadczenia Wojskowej Akademii Technicznej spółki, które tworzą holding nie radziłyby sobie tak dobrze" - powiedział. "Wchodzimy w nowe technologie, w obszary dotychczas nieeksplorowane. To ogromna szansa dla spółek państwowych, prywatnych, a także dla zaplecza naukowego, abyśmy mogli zbudować nowe kompetencje" - dodał.
Przedstawiciele przedsiębiorstw, które są stroną podpisanej w środę umowy liczą na większą współpracę firm z sektora wysokich technologii czy branży kosmicznej. Podkreślają, że razem będzie łatwiej ubiegać się o pieniądze unijne z nowej perspektywy, z budżetu państwa czy Europejskiej Agencji Kosmicznej na wspólne projekty. (PAP)
Zobacz także
Wystartowała rakieta z zaopatrzeniem dla ISS
2014-01-09, 20:41Rakieta Antares amerykańskiej firmy Orbital Sciences Corp. wystartowała w czwartek z Wallops Island w stanie Wirginia ze statkiem towarowym Cygnus, mającym dostarczyć 1360 kg sprzętu i żywności na Międzynarodową Stację Kosmiczną… Czytaj dalej »
Największy polski superkomputer pomoże w eksperymentach CERN
2014-01-09, 20:40Zasoby największego polskiego superkomputera - tworzonego w ramach projektu Centrum Informatyczne Świerk - wkrótce pomogą w przetwarzaniu danych z doświadczeń prowadzonych w Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC) w ośrodku CERN pod Gene… Czytaj dalej »
Udana próba nawiązania kontaktu z Międzynarodową Stacją Kosmiczną
2014-01-08, 23:05W Auli Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim przeprowadzono udaną próbę nawiązania kontaktu z Międzynarodową Stacją Kosmiczną za pośrednictwem amatorskiej radiostacji. Czytaj dalej »
Rząd: do 2020 r. każdy Polak z dostępem do internetu co najmniej 30Mb/s
2014-01-08, 22:56Do końca 2020 roku każdy Polak będzie miał dostęp do internetu o przepustowości co najmniej 30 Mb/s w dowolnej technologii - wynika z przyjętego w środę przez rząd Narodowego Planu Szerokopasmowego. Czytaj dalej »
Najnowocześniejsze na świecie laboratorium badania łożysk w Warszawie
2014-01-08, 22:54Laboratorium badania łożysk, unikatowe w skali świata, zostało otwarte w środę w warszawskim Instytucie Lotnictwa. Będą w nim testowane łożyska używane do budowy samolotów, lokomotyw i innych dużych maszyn. Czytaj dalej »