Biznes chce współpracować z nauką ws. technologii kosmicznych
Uczelnie wyższe, instytucje badawcze i firmy z branży kosmicznej podpisały w środę w Warszawie umowę powołania Klastra Inżynierii Kosmicznej i Satelitarnej na Wojskowej Akademii Technicznej. Biznes razem z nauką chce rozwijać technologie kosmiczne w Polsce.
Umowę zawarły m.in.: Narodowa Agencja Promocji Zaawansowanych Technologii w Warszawie, Wojskowa Akademia Techniczna, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Instytut Lotnictwa, Politechnika Warszawska, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Zielonogórski, Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica, Uniwersytet Warszawski, Płocki Park Przemysłowo-Technologiczny, a także firmy, w tym m.in. Wasko z Gliwic, Astronika z Warszawy, GEOTRONICS Polska z Krakowa czy Spacive z Warszawy.
Prof. Wojskowej Akademii Technicznej Mariusz Figurski powiedział PAP, że klaster ma być infrastrukturą badawczą dla biznesu i nauki. Jego zdaniem Polska w jakimś zakresie może stać się liderem technologii kosmicznych. Figurski, który jest też prorektorem ds. rozwoju WAT wyjaśnił, że planowana infrastruktura powstanie na terenie tej właśnie uczelni. "Czekamy na uruchomienie pieniędzy z nowej perspektywy na lata 2014-2020. Będziemy sięgać po nie z różnych programów" - powiedział.
Zauważył, że w Polsce brakuje specjalistów z zakresu inżynierii kosmicznej i satelitarnej. "Chcemy jak najszybciej uruchomić na WAT nowy kierunek studiów - Inżynieria Kosmiczna i Satelitarna" - zapowiedział. Dodał, że o tym, kiedy zostanie powołana nowa dyscyplina, zdecyduje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
"WAT jest na to gotowa, pracujemy nad tym pomysłem od trzech lat. Mamy potencjał inżynierów naukowców. Z naszych analiz wynika, że przynajmniej kilka tysięcy osób znalazłoby pracę w tym zakresie" - podkreślił.
Profesor powiedział, że na technologie kosmiczne patrzy się często przez pryzmat nieba. "Tak naprawdę chodzi o sensory, czujniki, oprogramowanie, systemy termiczne czy ogniwa dla satelitów" - tłumaczył. Wyjaśnił, że technologie z zakresu obronności państwa są bardzo blisko związane z kosmicznymi.
Przypomniał, że w Sejmie trwają dyskusje dotyczące powołania Polskiej Agencji Kosmicznej. "Klaster Inżynierii Kosmicznej i Satelitarnej mógłby stać się zapleczem merytoryczno-intelektualnym dla takiej Agencji" - powiedział.
Obecny na uroczystości podpisania umowy marszałek Mazowsza Adam Struzik zauważył, że region ten wytwarza 23 proc. PKB. "Największy potencjał naukowo-badawczy jest właśnie tutaj" - przekonywał.
Firmy z Mazowsza inwestujące w innowacje i badania będą mogły liczyć nawet na blisko 500 mln euro z nowej perspektywy unijnej - ocenił w rozmowie z PAP wicedyrektor Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Leszek Król. "Powstaje Mazowiecka Strategia Innowacyjności. Ma ona określić nasze specjalizacje, na które będą trafiały pieniądze z UE, przeznaczone na lata 2014-2020" - dodał.
Prezes Polskiego Holdingu Obronnego Marcin Idzik uważa, że polski przemysł potrzebuje nowych rozwiązań. "Bez zaplecza naukowego, intelektualnego i bez doświadczenia Wojskowej Akademii Technicznej spółki, które tworzą holding nie radziłyby sobie tak dobrze" - powiedział. "Wchodzimy w nowe technologie, w obszary dotychczas nieeksplorowane. To ogromna szansa dla spółek państwowych, prywatnych, a także dla zaplecza naukowego, abyśmy mogli zbudować nowe kompetencje" - dodał.
Przedstawiciele przedsiębiorstw, które są stroną podpisanej w środę umowy liczą na większą współpracę firm z sektora wysokich technologii czy branży kosmicznej. Podkreślają, że razem będzie łatwiej ubiegać się o pieniądze unijne z nowej perspektywy, z budżetu państwa czy Europejskiej Agencji Kosmicznej na wspólne projekty. (PAP)
Zobacz także
Start polskiego satelity naukowego Heweliusz przełożony na lipiec
2014-03-13, 14:12Ze względu na usterkę chińskiej rakiety, Heweliusz - polski satelita naukowy - wystartuje w kosmos najwcześniej w lipcu - poinformował PAP inż. Tomasz Zawistowski. To już kolejna w ciągu kilku miesięcy zmiana terminu startu. Czytaj dalej »
Ukazała się książka o Jacku Karpińskim - słynnym twórcy komputerów w PRL
2014-03-10, 09:27'Geniusz i świnie rzecz o Jacku Karpińskim” - to reporterska opowieść Piotra Lipińskiego o inżynierze elektroniku Jacku Karpińskim (1927 - 2010), który w latach 70. ubiegłego wieku zbudował komputer, wtedy jedno z najnowocześniejszych… Czytaj dalej »
Popularność e-booków nie zagrozi książce drukowanej
2014-03-10, 08:43Rosnąca popularność e-booków nie zagrozi przyszłości książek drukowanych - uważają wydawcy i eksperci. Ich zdaniem, czytający e-booki, sięgają również po książki papierowe, zaś książki elektroniczne często pomagają w… Czytaj dalej »
Groźny wirus zaatakował komputery na Ukrainie
2014-03-10, 08:38Komputery na Ukrainie zaatakował groźny wirus, który pozwala na zdalny dostęp do wszystkich zainfekowanych przez niego systemów informatycznych - podał brytyjski koncern zbrojeniowy BAE Systems, zajmujący się także zagadnieniami bezpieczeństwa… Czytaj dalej »
![](public/info/2014/thumb_480_0/2014-03-07_1394207821.jpg)
Bydgoszczanin pracuje nad ciekawym wynalazkiem
2014-03-07, 16:46Ma to być pojazd czy może raczej obiekt latający. Nazwano go Helimac. Obecnie trwa zbieranie funduszy na badania i budowę. Czytaj dalej »