Naukowcy ostrzegają: uwaga na Wikipedię
Naukowcy z USA przeanalizowali hasła z Wikipedii na temat 10 chorób i stwierdzili, że 90 proc. wpisów zawiera błędy. Do tekstów z internetowej encyklopedii należy podchodzić z ostrożnością - wynika z badania, które opisuje we wtorek BBC.
Uczeni porównali z badaniami medycznymi wpisy z Wikipedii dotyczące m.in. chorób serca, raka płuc, depresji, cukrzycy, zapalenia kości i stawów, bólów pleców czy astmy. Według naukowców większość artykułów zawiera "wiele błędów" i jest sprzeczna z najnowszymi badaniami medycznymi.
Wikipedia, która jest szóstą pod względem popularności witryną w sieci, zawiera 30 mln haseł w 285 językach. To, że praktycznie każdy internauta może edytować wpisy, budzi obawy lekarzy o jakość tekstów - piszą autorzy badania opublikowanego w najnowszym numerze "Journal of the American Osteopathic Association".
Z badania wynika też, że z Wikipedii korzysta nawet 70 proc. lekarzy i studentów medycyny.
"Pacjenci nie powinni traktować Wikipedii jako głównego źródła informacji, gdyż publikowane tam artykuły nie przechodzą takiego procesu weryfikacji, jak teksty ukazujące się w czasopismach naukowych" - powiedział autor badania dr Robert Hasty z Karoliny Północnej, którego cytuje BBC.
Wikimedia UK, brytyjska odnoga Wikipedii, oświadczyła, że osoby, które obawiają się o swoje zdrowie, przed przeszukiwaniem sieci powinny udać się do lekarza.
Według przedstawiciela Wikimedii UK Steviego Bentona istnieje wiele inicjatyw mających na celu poprawienie haseł, zwłaszcza tych, które dotyczą zdrowia i medycyny. Wikipedia zamierza wkrótce zrealizować projekt, w ramach którego edytorzy znający się na medycynie wybiorą artykuły wymagające poprawek, znajdą wiarygodne źródła i poprawią wpisy - wyjaśnił.(PAP)
Zobacz także
Polskie instrumenty kosmiczne zbadają Jowisza i jego księżyce
2014-03-26, 18:18Polscy naukowcy opracowali dwa z 11 instrumentów naukowych sondy, która ma zbadać Jowisza i jego największe księżyce. Start sondy jest planowany na 2022 r., a przylot do Jowisza na 2030 r. - poinformował w środę resort gospodarki… Czytaj dalej »
660 tys. euro za aparat fotograficzny, który był na Księżycu
2014-03-23, 20:51Za 660 tys. euro sprzedano w sobotę wieczorem na aukcji w wiedeńskiej galerii fotografii Westlicht aparat fotograficzny Hasselblada, jedyny na świecie, którym filmowano Księżyc podczas jednej z amerykańskich misji kosmicznych. Czytaj dalej »
Bitcoin - cyfrowa waluta w praktyce [wideo]
2014-03-23, 14:17W niektórych miejscach Torunia można już płacić bitcoinami. To eletroniczna waluta umożliwiająca mikropłatności przede wszystkim w Internecie, ale również w tradycyjnych punktach handlowych. By płacić bitcoinami wystarczy aplikacja… Czytaj dalej »
Naukowcy zaobserwowali fale grawitacyjne
2014-03-19, 08:43Po raz pierwszy w historii udało się zaobserwować fale grawitacyjne - ogłosili naukowcy zaangażowani w projekt BICEP2. Uzyskali także dowód na przewidywaną przez teorie kosmologiczne erę inflacji na początku istnienia Wszechświ… Czytaj dalej »
61 obiektów z Wawelu będzie w Wirtualnych Muzeach Małopolski
2014-03-18, 17:2261 obiektów ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu za kilka miesięcy będzie można oglądać na portalu Wirtualne Muzea Małopolski. We wtorek specjaliści z Małopolskiego Instytutu Kultury skanowali arras 'Szczęśliwość rajska'. Czytaj dalej »